To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - budowa akumulatora lipo czy kupno gotowego

bartekw - Sob 21 Mar, 2015

Czyli w schemacie 7s9p bo ten by mnie najbardziej interesował. Mamy 9 równologle połączonych jednostek i teraz mamy połączyć 7 takich zestawów... Schemat widzę, ale go nie rozumiem. Nie rozumiem jak te 7 oddzielnych zestawów, każdy składający się z 9 połączonych równolegle, łączyć później szeregowo! :???:
Mechano - Nie 22 Mar, 2015

Łączysz + z - poprzedniego pakietu 9p. Zostają ci 2 końce o przeciwnych biegunach.
WojtekErnest - Nie 22 Mar, 2015

Czyli odwolujac sie do Twojego szkicu : różowe kreski nie ale żółte tak.
Teraz jasne ?

bartekw - Nie 22 Mar, 2015

ok. różowe ja dorystowałem bo tak w teorii myslalem ze powinno byc ale ni bylo i nie wiedzialem czemu
bartekw - Nie 22 Mar, 2015

Z moich obliczeń wynika że lepiej kupić gotowy. Biorę pod uwagę ten za 1000 zł mający 10ah 24v pewnie zbudowany jest z 4p7s. Dla ogniwa Panasonica 3,1ah 18650 to jest 4x7x30zł=840zł. Jak dojdzie bms i ładowarka to okaże się że przestaje się to opłacać... Więc jakim cudem miałoby być 2-3 razy taniej?
ap0f1s - Nie 22 Mar, 2015

Mój pakiecik 60v 16s2p 10ah z pakietów turnigy z bms + ładowarka kosztował mnie 1150zł. Także miałem kupić gotowy pakiet. W końcu złożyłem sam. Nie wiem czy dobrze, gdyż jeszcze nie podłączyłem go. W każdym razie pokazuje 60v i każda cele na kablu balnaser.
WojtekErnest - Nie 22 Mar, 2015

bartekw napisał/a:
..Więc jakim cudem miałoby być 2-3 razy taniej?

Kupujemy hurtowo, okazyjnie, u hinczykow. Wtedy ogniwa można kupic np po 12 zl.

tas - Nie 22 Mar, 2015

Za ~1000zł zbudujesz akumulator 24V 40Ah + BMS + ładowarka. (BMS+ładowarka - 250zł, reszta idzie na 150szt LiIony z allegro)
Rozwiązania własnoręczne wychodzą 2-3x taniej (mowa o samej pojemności, pokaż mi ile w sklepie kosztuje akumulator 24V 40Ah) :wink:
Jeśli brać pod uwagę, że akumulator wyjściowy jest lepszej jakości, wydajniejszy, znacznie wytrzymalszy i o większej żywotności (świadomość użytkowania, mniejsze prądy itp), a nam pozostaje w głowie wiedza nabyta podczas budowy to można przyjąć, że opłacalność jest na poziomie nawet 5x nowego.

bartekw - Nie 22 Mar, 2015

Mhm mm... Kupujecie na jakimś Alibabie czy czymś? A co byście polecili z hobby Kinga dla 24v?
bartekw - Nie 22 Mar, 2015

Uuu... Brzmi ciekawie. A o jakich 150szt mówisz? (marka, pojemność pojedynczego ogniwa)
tas - Nie 22 Mar, 2015

po 5zł/szt są tylko jedne
Traktor69 - Nie 22 Mar, 2015

tas napisał/a:
po 5zł/szt są tylko jedne


Nie ma możliwości kupienia dobrej jakości ogniw 18650 poniżej 10 zł.

Poniżej 10 zł są albo z rozbiórki albo z leżaków albo używane.

Bateria złożona samodzielnie z dobrej jakości ogniw jest tańsza od gotowej ale nie aż 2-3 razy.

pzdr

bartekw - Nie 22 Mar, 2015

A uważacie że te 18650 to dobre rozwiązanie czy jest może coś bardziej opłacalnego? Poza tym czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak montuje się bms i o co w tym chodzi? Czy są jakieś różne rodzaje bmsów? Czy dobrze mi się wydaje że to chodzi tylko o ilość obwodów w szeregu a już nie jest istotne ile ogniw jest w każdym z tych obwodów? Tzn. Np kupuję taki bms do 12s a że mam silnik 24v to już będę mógł sobie z tego samego bms zrobić 10 20 czy 40ah?
atomek1000 - Nie 22 Mar, 2015

tak, rownolegle nie ma znaczenia ile ogniw
tas - Nie 22 Mar, 2015

Traktor69, z tego co widzę to rozmawiamy o 2 różnych akumulatorach do 2 różnych zastosowań i 2 różnych półek cenowych.
Jestem się w stanie założyć, że budując 2 baterie za 1k zł, jedną na ogniwach samsunga 10A max po 20zł/szt (24v 14Ah) drugą na bateriach Philipsa/Sanyo 4.3A max po 5zł/szt (24v 40Ah) obie w rowerze 500W będą miały taką samą żywotność, a ta na Sanyo 2x większą pojemność.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group