To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - budowa akumulatora lipo czy kupno gotowego

Mechano - Nie 22 Mar, 2015

Tas pokaż mi taki akumulator :)
tas - Nie 22 Mar, 2015

Ady to taka przenośnia, cicho :P
2mirko2 - Nie 22 Mar, 2015

Ja niedawno zrobiłem swój pierwszy akumulator litowy, bo mnie już denerwowała wady i nieporęczność moich żelowych akumulatorów. Użyłem akumulatorów z allegro 18650:
http://allegro.pl/ogniwo-...5171249794.html
Podniosłem napięcie w rowerze z 24 na 36V i moja bateria ma 36V 15Ah, kosztowała mnie w sumie 800zł + 0.7 koledze za pomoc z ogarnięciem lutownicy. On z kolei ma taka baterię już 2 sezon i mówi, że jest jak nowa. Polecam zbudować sobie taką baterię samemu, co prawda nie jest to proste i najlepiej mieć zaprzyjaźnionego elektronika, który doradzi, ale warto.

Eryk1000 - Nie 22 Mar, 2015

Niepodważalna zaletą budowy własnego pakietu jest świadomość z czego ja zbudowaliśmy i na co ją będzie stać :) Kupując gotowe rozwiązania masz suche dane na tabliczce nie zawsze pokrywające się z rzeczywistością. Co do różnicy w cenie gotowej i zrobionej własnoręcznie, to jak się dobrze poszuka części, to może zostać sporo kasy na browar, który z kolei można skonsumować przy budowie własnego pakietu ;)
atomek1000 - Nie 22 Mar, 2015

Testowałeś te ogniwa z allegro pojedyńczo prądami typu 3A ? Jaką miały realną pojemnosc? W aukcji jest wyraźnie napisane że są uzywane więc może znaczyć to wszystko
2mirko2 - Nie 22 Mar, 2015

nie testowałem pojemności, bo nie ma takiej potrzeby, bo wszystkie sprzedawca (jak i pewnie reszta) wyjmują z nie używanych baterii z laptopa.
WojtekErnest - Nie 22 Mar, 2015

Niepodważalna zaletą samodzielnej budowy pakietu jest jej samodzielny serwis, co nabywcy gotowych pakietów bolesniej odczuwają z reguly w 3-cim roku.
Bolesniej bo w ciagu tego okresu traktują aku jak czarną skrzynkę ktora nagle Z NIEWIADOMEGO dla nich powodu zaczyna szwankowac i jedynym odruchem jest zakup kolejnego pakietu.
Konstruktor takich zaskoczen a potem az takich kosztów nie ponosi.

bartekw - Nie 22 Mar, 2015

No dobrze... A jak wygląda sprawa w doborze bmsa? Do tego będę musiał mieć lutownicę i woltomierz i ładowarkę modelarską? Czy coś jeszcze poważniejszego jest potrzebne? Jakich modeli zakup polecacie? Czym się testuje baterie rozładowując je różnymi prądami np. tym 5A?
WojtekErnest - Nie 22 Mar, 2015

2mirko2 napisał/a:
nie testowałem pojemności, bo nie ma takiej potrzeby, bo wszystkie sprzedawca (jak i pewnie reszta) wyjmują z nie używanych baterii z laptopa.

Pierwsze słyszę aby od AMBRY byly za 5 zl nieuzywane ogniwa.
Proponuję co jakiś czas sprawdzić pojemność kazdego rownoleglego segmentu oraz uplywnosc napięcia.

2mirko2 - Nie 22 Mar, 2015

Dziękuję za radę. Wyciągnąłem wnioski i już podczas budowy wyprowadziłem sobie złączki pomiarowe i woltomierzem raz na 2 tyg kontroluję napięcia. Może nie tyle w obawie przez pożarem :) co z czystej ciekawości bo mam złe doświadczenia z akumulatorami żelowymi i pokładam wielkie nadzieje w akumulatorach litowych.
bartekw - Nie 22 Mar, 2015

A mógłbyś rozrysować schemat jak to zrobiłeś?
Adam Wysokiński - Śro 25 Mar, 2015

I tu przydała by sie ta lista pomocnych użytkowników. :wink:
gienek333 - Śro 25 Mar, 2015

Według moich doświadczeń te czerwone ogniwa (Sanyo) przy 1 A dają jakieś 1.8- 1.9Ah. Mam aku do kosiarki z tych ogniw (4S12P), ogniwa są z 2003r, żadnych BMS (kosiarka parkuje na zewnątrz i po pierwszym zalaniu usunąłem z baterii wszelką elektronikę), ładowałem Besterem (z 76r.). Mam z pół tony aku litowych, 4 ładowarki, pracujące dzień i noc, i śpię spokojnie :wink: .
WojtekErnest - Śro 25 Mar, 2015

gienek333 napisał/a:
). Mam z pół tony aku litowych, ..... i śpię spokojnie :wink: .

I to mi się podoba :-)

Traktor69 - Czw 26 Mar, 2015

2mirko2 napisał/a:
nie testowałem pojemności, bo nie ma takiej potrzeby, bo wszystkie sprzedawca (jak i pewnie reszta) wyjmują z nie używanych baterii z laptopa.


ogniwa SANYO z allegro (te m.in. za 5 zl o których pisze TAS) pochodzą rozbiórki z nieużywanych baterii laptopa. Nieużywanych to nie znaczy nowych. Ich problemem jest to, że są to tzw. leżaki magazynowe. Li-ion w ciagu 8 miesiecy rozładowuje się do poziomu ponizej 2,4V.

Skutkiem tego są niedwracalne zmiany chemiczne i wzrost oporu wewnetrzętrznego i spadek pojemności. Niestety nikt nie wie jak długo te akumulatorki leżakowaly na regale.

Druga ich wada to to, ze sa to ogniwa niskopradowe. Aby były uzyteczne w naszych konstrukcjach trzeba je łączyć w pakiety przynajmniej 10P. Pobieranie z nich duzych pradow skutkuje mniejsza pojemnoscia oraz grzaniem (koniecznosc chłodzenia) pakietu.

pzdr



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group