To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Wyciek z ogniwa 18650

Eryk1000 - Pią 05 Lut, 2016
Temat postu: Wyciek z ogniwa 18650
Hej, mam takie pytanie, co może mieć wpływ na wyciek z ogniwa 18650 od strony plusa, poza samym uszkodzeniem mechanicznym uderzeniem itp historiami :) Może ma ktoś rysunek budowy ogniwa 18650? Zastanawiam się czy ogniwo z niewielkim wyciekiem nadaje się do użycia czy też należy je totalnie skreślić i wyrzucić? Czy w ogniwach stosuję się zaworki, bezpieczniki ciśnieniowe? Chętnie przeczytam każdą mądrą informację na temat technikali ogniw.
tkoko - Pią 05 Lut, 2016

Zapewne przegrzanie i zadziałanie zaworów bezpieczeństwa.
Eryk1000 - Pią 05 Lut, 2016

tym razem do łączenia użyłem zgrzewarki do ogniw. Może faktycznie przegrzało, się ciężko ocenić. A ten zawór to się samoczynnie zamknie? Czy też się otworzy i amen?
Adam Wysokiński - Pią 05 Lut, 2016

Widziałem wycieki z ogniw wysokoprądowych w pakiecie do wkrętarki. Jak był wyciek to ogniwo trup. Aceton łatwo paruje i nieszczelność to pewna śmierć ogniwa.
Eryk1000 - Pią 05 Lut, 2016

W ogniwa jest Aceton? Wyczytałem że rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Nie czuć tam Acetonu.
tkoko - Pią 05 Lut, 2016

Adam Wysokiński napisał/a:
Widziałem wycieki z ogniw wysokoprądowych w pakiecie do wkrętarki. Jak był wyciek to ogniwo trup. ....

Też miałem takie ogniwa (Sony) lecz były "do użycia" (miały napięcie i dały się ładować). Zamierzałem użyć je do lampki, lecz wyrzuciłem je ze względu na bezpieczeństwo (elektrolit sączył się nadal). Bateria raz rozszczelniona (uszkodzona aluminiowa membrana) jest moim zdaniem do wyrzucenia nawet jak ma napięcie (ryzyko pożaru).

Anonymous - Pią 05 Lut, 2016

Jak coś cieknie, to do wyrzucenia. Nie mówię tu o kobiałkach, bo to coś innego i przysparza więcej atrakcji ;)
Adam Wysokiński - Pią 05 Lut, 2016

Eryk1000 napisał/a:
Wyczytałem że rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Nie czuć tam Acetonu.

Mi to śmierdzi acetonem. Może to coś podobnego. Widziałem jak cieknące ogniwo rozpuściło plastikową obudowę. Aceton pasuje.

Eryk1000 - Pią 05 Lut, 2016

Na chwilę obecną pakiety leży plusem do dołu z ciekawości czy coś jeszcze poleci :-) ale chyba dla świętego spokoju wytne te ogniwa z naciekiem i wymienię. Grzebiąc po sieci znalazłem fajny artykuł http://batterybro.com/blo...c-vs-pcb-vs-cid w specyfikacji ogniw doczytałem że te moje mają zabezpieczenie PTC.
Anonymous - Pią 05 Lut, 2016

Ja bym to wywalił w kosmos, bez kombinowania, czy się jeszcze nada, czy nie.
SylwekK - Pią 05 Lut, 2016

Wywalić, a najlepiej zutylizować. Z tymi ogniwami nie ma żartów, a jak jeszcze przecieka to już wysoki stopień ryzyka na kolejne niespodzianki.
gienek333 - Pią 05 Lut, 2016

Nie panikujmy :wink: . Parę lat temu naprawiałem ogniwa które miały przerwę. Uszkodzone ogniwa przechowuję w butelkach PE 5l Jak wycieka, to długo nie pociągnie. Kiedyś wrzuciłem (dla eksperymentu) ogniwo do pieca (bez tej górnej membrany) i nic :sad: (w młodości ulubiona książka 1000 słów o wybuchu i materiałach wybuchowych).
LAZY - Sob 06 Lut, 2016

Witajcie, pozwolę sobie umieścić link.
LINK
Nie wiem czy temat jest znany, ale warto sobie poczytać. Wylanego akumulatora bezwzględnie przestał bym używać.

Adam Wysokiński - Nie 07 Lut, 2016

Włos się na czaszce prostuje...
Anonymous - Nie 07 Lut, 2016

Mnie się nic nie prostuje na czaszce :P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group