To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - Wymiana czujników Halla w NineContinents (kaseta)

mateuszmmi - Śro 13 Kwi, 2016
Temat postu: Wymiana czujników Halla w NineContinents (kaseta)
Witam,
w silniku uszkodził mi się czujnik Halla, tego typ to SS41F. Wymiana nie byłaby problemem, gdyby nie to że są one zamontowane od dołu, a to wiąże się z koniecznością ściągania stojana z łożyska [zdjęcie poniżej]. Do tego najlepiej byłoby użyć jakiegoś ściągacza, żeby nie pogiąć części delikatnego aluminiowego wirnika. Czy ktoś z was już to robił?



Ściągacza nie miałem, a że uszkodził mi się Hall środkowy więc bardzo prosto, przy pomocy pilnika wyczochrałem otwór na halla od góry. Wydaje się że powinno działać pole magnetyczne powinno być takie same wzdłuż szczelin. Widać że halle były łączone na jakiejś płytce pcb, nie wiem czy jest tam coś jeszcze czy to tylko płytka łączeniowa.



Ale żeby nie było za łatwo, wszystko przy piewszej próbie działało, ale już przy drugiej (może coś nieświadomie zwarłem, okazało się że i drugi czujnik z lewej strony przestał reagować.
No i teraz zostają dwie opcje:
- wyciągać wirnik z łożyska
- zrobić otwory na halle od góry

Co polecacie? Może da się jakoś rozłożyć halle po szczelinach? Przesunąć wszystkie tak żeby dwa weszły w szczelinę? Może jakoś ściągnąć wirnik, bo coś jest na tej płytce PCB?

kondzio927 - Śro 13 Kwi, 2016

...przecza dekiel schodzi przy użyciu małej siły i podłogi !?
...trzeba tylko odkręcić nakrętkę od strony bębenka...

mateuszmmi - Śro 13 Kwi, 2016

I tak było w silniku z wersją na kasetę? Tak próbowałem, odkręciłem mocowanie uchwytu kasety i uderzałem dość mocno o podłogę. Efektów nie było, a bałem się uszkodzić pokrywę wirnika. Myślałem że łożysko jest złapane na jakiś klej.
barmal - Czw 14 Kwi, 2016

Nie wiem jak się w tym silniku dekiel ściąga, ale wypiłować chyba nie da rady. Przesunięcie sensorów przy 46 magnesach i 51 cewkach wynosi 5,22° mechanicznie...
umbur - Czw 14 Kwi, 2016


tas - Czw 14 Kwi, 2016

To jest metoda otwierania silnika z 2 pokrywami, a kaseciak ma 1 pokrywę, więc znowu wypychajcie ją z dobrej strony.
No i nie zapominajcie o wykręceniu nakrętki na osi trzymającej bebenek na miejscu :)

mateuszmmi - Śro 20 Kwi, 2016

Fakt pokrywa odchodzi, tylko trzeba użyć trochę więcej siły niż w wersji na wolnobieg. Łożysko na którym osadzona jest pokrywa jest duuużo większe w silniku w wersji na kasetę. Poniżej zamieszczam zdjęcie. Halle są przylutowane na płytce PCB, zasilania Vcc oraz GND pozwierane i wyprowadzone wyjścia z czujników.
Można przy okazji między Vcc a GND dodać jakiś kondensatorek 100nF przeciwzakłóceniowy.

barmal - Śro 20 Kwi, 2016

Jak już otwarty to wypadało by do każdego halla kondensator dolutować. Ta płytka to teraz standard?
mateuszmmi - Śro 20 Kwi, 2016

No raczej tak, chyba że mój silnik jest jakiś wyjątkowy :)
kondzio927 - Śro 20 Kwi, 2016

barmal napisał/a:
Ta płytka to teraz standard?

mój kupiony w zeszłym roku też miał i superancko przycierał nią o obudowę robiąc zwarcie :evil:

barmal - Czw 21 Kwi, 2016

No to chyba lepiej z tą płytką. Tyle, że jak ociera to lipa...A nie było słychać jak ocierał? Co zrobiłeś?

Cytat:
mój kupiony w zeszłym roku też miał i superancko przycierał nią o obudowę robiąc zwarcie :evil:

raymaxxx - Nie 01 Maj, 2016

pewnie była źle spasowana i wystawała za bardzo, może zwoje były za luźno nawinięte i za bardzo wystawały za stojan i nie dało się tej płytki bardziej docisnąć do stojana. Na pewno można to poprawić.

Patrząc na własny silnik to muszę pwiedzieć, że generalnie jakość wykonania jest bardzo niska, uzwojenia są dość luźno nawinięte, izolacja jest zdrapana z końcówek uzwojeń nawet na 2cm nie wiadomo po co, do jakości odlewów aluminiowych, głównie do stojana (był odlewany w za niskiej temperaturze i ma braki), też można mieć duże zastrzeżenia ale wszystko działa i nic się z nim nie dzieje. Wydaje mi się również, że osadzenie łożysk nie jest idealnie w osi też. Nie mam zastrzeżeń do pokrywy, do bębna kasety w zasadzie też nie.

Oczywiście wszystko można poprawiać, tyle że dla podniesienia kultury pracy i może procenta ogólnej sprawności nie warto względem nakładu pracy jaki trzeba by w to włożyć.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group