To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Bocznik lepiej dać na plusie czy na minusie baterii?

wookie - Wto 24 Maj, 2016
Temat postu: Bocznik lepiej dać na plusie czy na minusie baterii?
Jak w temacie, chcę zamontować bocznik do pomiaru pobieranych z baterii amperów i muszę w tym celu przeciąć kabel, dlatego wolałbym od razu uciąć ten właściwy.
Zdaje mi się że lepiej będzie dać go przy baterii na minusie, mam rację?

Anonymous - Wto 24 Maj, 2016

A dlaczego zdaje ci się, że na minusie będzie lepiej?
wookie - Wto 24 Maj, 2016

Chodziło mi po głowie, że tak wstawiony bocznik będzie mógł mierzyć prąd ładowania oraz regen, ale skoro odpowiadasz pytaniem na pytanie, to chyba przekombinowałem i to nie ma znaczenia.
atomek1000 - Wto 24 Maj, 2016

Pamiętaj, że bocznik musi być za bms'em nie przed nim.
Adam Wysokiński - Wto 24 Maj, 2016

Jak ma mierzyć energię wchodzącą i wychodzącą z aku przy oddzielnym ładowaniu i poborze prądu, to musi być przed bmsem.
Zwykle daje się na minusie.

ap0f1s - Wto 24 Maj, 2016

To jest bardzo ważne info. Sam ile z tym miałem problemów przez odcinającego BMS. Chociaż w jeden konstrukcji mam bocznik miedzy akusem a bms, jednak cienki minus(pierwszy przewód balensera od strony minusa) mam wpięty do bocznika wtedy nie odcina. Ale lepiej się nie bawić i dać za bmsem.
wookie - Wto 24 Maj, 2016

OK, dzięki za info, czyli na minusie, ale za BMS'em licząc od minusa baterii.
Wcale to nie było takie oczywiste jednak.
Inaczej mówiąc na kablu między BMS'em a sterownikeim

SylwekK - Pią 27 Maj, 2016

Pomiaru prądu najłatwiej robić w minusie, bo w układzie ze wspólną masą na boczniku mamy wtedy proporcjonalne napięcie dodatnie, które o wiele łatwij przetwarzać (np. przez mikrokontroler) niż gdyby było ze znakiem "minus".


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group