To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - pakiet 10s z bms - ładowanie

kris85 - Czw 07 Wrz, 2017
Temat postu: pakiet 10s z bms - ładowanie
Witam. Mam pytanie - czy pakiet ogniw li ion, do którego jest podłaczony BMS musi być ładowany ładowarką, czy jednak nada się do tego celu zasilacz ? Jak tak to jaki ? Może ktos ma jakieś doświadczenia ? Mam pakiet 10s z bms.
WojtekErnest - Czw 07 Wrz, 2017
Temat postu: Re: pakiet 10s z bms - ładowanie
kris85 napisał/a:
Witam. Mam pytanie - czy pakiet ogniw li ion, do którego jest podłaczony BMS musi być ładowany ładowarką, czy jednak nada się do tego celu zasilacz ? Jak tak to jaki ? Może ktos ma jakieś doświadczenia ? Mam pakiet 10s z bms.

Osoba doświadczona, znająca wymagania związane z li ion i parametry ogniw uzytych do pakietu, może ładować z zasilacza który ma REGULOWANE ograniczenie prądowe.
Nadzorując parametry ładowania, trzeba w odpowiednich momentach zmniejszać prąd ładowania, utrzymywać tzw fazę CV.
Czyli bez znajomości tematu oraz właściwego zasilacza, osoba niedoświadczona, bez koniecznej wiedzy, może uszkodzić pakiet, BMS a nawet doprowadzić do jego zapłonu w skrajnych przypadkach.
Pytasz "czy ktoś ma jakieś doświadczenie" ? Odpowiadam pytaniem : A czytałeś wątki o ładowaniu pakietów LI-ion ?

eventus - Wto 12 Wrz, 2017

Możesz wykorzystać zasilacz, ale żeby zasilić regulowaną przetwornicę DC-DC stepdown posiadającą ograniczenie prądowe. Dopiero z tej przetwornicy ładować pakiet z BMSem. W takim układzie napięcie zasilacza musi być wyższe niż końcowe napięcie ładowania pakietu (42V u Ciebie) i musi on mieć odpowiednią wydajność prądową. Generalnie najlepiej jak zanabędziesz dedykowaną ładowarkę, ona będzie bezpieczna. Jak chcesz kombinować to tu jest coś taniego w budowie

http://mdiy.pl/ebike-budo...y-cccv-10s-13s/

Ale nie polecam jeśli nie masz podstaw elektroniki :-)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group