To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Konstrukcje własne - Tajemny projekt Pykacza

leszcz - Pon 23 Paź, 2017
Temat postu: Tajemny projekt Pykacza
Tas: Wydzielone z działu "Kupię"

Na jakiej budzie ten e-car robisz? ;)

qaz33 - Wto 24 Paź, 2017

Mnie bardziej ciekawi jaki sterownik planujesz uzyc :wink:
Pykacz - Wto 24 Paź, 2017

qaz33 napisał/a:
Mnie bardziej ciekawi jaki sterownik planujesz uzyc :wink:


Sterownik i silnik już mam .Sterownik to Kelly 800A 144V . Planowałem też zestaw "indukcyjny" ale i moc mniejsza i cena sporo , sporo wyższa .

leszcz - Wto 24 Paź, 2017

A buda jaka? #2
wwojciech - Wto 24 Paź, 2017

Pykacz napisał/a:
qaz33 napisał/a:
Mnie bardziej ciekawi jaki sterownik planujesz uzyc :wink:


Sterownik i silnik już mam .Sterownik to Kelly 800A 144V . Planowałem też zestaw "indukcyjny" ale i moc mniejsza i cena sporo , sporo wyższa .


Bezszczotkowy? Jaka mase pojazdu przewidujesz?

qaz33 - Wto 24 Paź, 2017

Silniki asynchroniczne sa wieksze i ciezsze niz bldc. Skoro 100kW to juz 135 koni mechanicznych. Calkiem przyzwoicie nawet jak na ciezki samochod
wwojciech - Wto 24 Paź, 2017

100Kw ze skrzynia juz jest bardzo mocnym silnikiem, chyba z Lublina byl Rover z 30Kw indukcyjnym i z tego co mowil wlasciciel to nie odstaje od innych samochodow pomimo znacznej masy wlasnej
tas - Wto 24 Paź, 2017

Ciekawa ta skrzynia będzie, skoro elektryczny silnik i spalinowy mają dość różne Nm "na wale" :)
Passat_EQ - Śro 25 Paź, 2017

To raczej nie bedzie hub motor ale tez pytanie przy jakich obrotach ?
gienek333 - Śro 25 Paź, 2017

Tutaj są przykładowe parametry silników http://www.maxikom.ru/upl...C_motor_sec.pdf moce są podawane dla 50Hz, przy 200Hz silnik będzie się kręcił 4x szybciej i można z niego wyjąć 4x większą moc (w Tesli jest silnik indukcyjny i kręci się do 11000 rpm.
qaz33 - Śro 25 Paź, 2017

W najnowszej tesli 3 juz tez jest PMSM (bldc)

Po co skrzynia biegow przy takiej mocy? Seryjne auta elektryczne maja tylko stale przelozenie aby zmniejszyc straty

wwojciech - Śro 25 Paź, 2017

W skrzyni jest uklad roznicowy wiec wygodnie jest zostawic skrzynie. Z jednej strony generuje straty ale daje lepsze osiagi i wieksza elastycznosc napedu. W elektrykach steruje sie dwustrefowo silnik, przez co taka tesla ma pelna moc juz po przekroczeniu ok 100km/h. Wykres momentu wyglada jak prad ladowania li ion:)
qaz33 - Śro 25 Paź, 2017

wwojciech napisał/a:
W elektrykach steruje sie dwustrefowo silnik, przez co taka tesla ma pelna moc juz po przekroczeniu ok 100km/h. Wykres momentu wyglada jak prad ladowania li ion:)


Raczej na odwrot. do 100km/h jest maksymalny moment a potem spada dlatego na ogol nie stosuje sie tam skrzyni biegow. Skrzynia biegow moze dostac ostro po dupie przy przyspieszaniu z jedynki


wwojciech - Śro 25 Paź, 2017

Faktycznie zle napisalem z moca, bo jest stala do 100km/h. Co innego myslalem, a nie precyzyjnie napisalem:) Odnosnie skrzyni to raczej ludzie uzywaja tylko 2-3 biegi. Wiecej niema potrzeby.
qaz33 - Czw 26 Paź, 2017

Ja bym jak juz uzywal tylko 2 ostatnie biegi

Tzn o co mi chodzi to skala momentu silnika spalinowego do elektryka. Tutaj mamy momenty silnikow o zblizonej mocy (elektryk zielony vs spaliniak czerwony):



Wlaczajac niski bieg ponizej czworki i wciskajac pedal gazu na maksa zwieloktornimy ten moment kilkukrotnie. Pytanie czy skrzynia biegow to wytrzyma skoro nie zostala na taki moment zaprojektowana. Jest ten sam problem co przy mocniejszych MIDach. Co z tego ze zwielokrotniamy tam moment przy niskich predkosciach skoro kazdy rowerowy lancuch sie poprostu rozsypie

Tutaj porownanie tego samego silnika ze spalinowcem na skrzyni biegow:



PS. tak tylko glosno mysle. Moze ktos bardziej obeznany w skrzyniach biegow sie wypowie. Temat mnie ciekawi bo sam bym chcial kiedys przerobic sobie auto na elektryka. Pykacz znowu bedzie pierwszy :P



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group