To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Co zrobiłem źle 16s10p VTC5 przetwornica step up

Danteo86 - Sob 07 Lip, 2018
Temat postu: Co zrobiłem źle 16s10p VTC5 przetwornica step up
Witam,

Mam pakiet, 16s10p na VTC5. Do tego BMS 16s 60a NOWY.
Wszystko podłączone według instrukcji z blog nexun.

Zrobiłem ładowarkę. Mam ładowarkę do lifepo4 na 16s czyli bez obciążenia ma 62v 4A. Czyli za mało.

Kupiłem przetwornicę step up regulowaną od 0-80v i regulowany prąd ładowania.

Dziś kontrolując proces pierwszego ładowania podłączyłem miernik na wyjściu zasilania do kontrolera i ładowanie ruszyło. Napięcie na przetwornicy ustawione na 67,5 bez obciążenia.

Proces ładowania przebiegał dobrze do końcówki... bms nie odciął ładowania, przerwałem ładowanie przy 69.00V. Jak odpinam minus od gniazda ładowania pakietu to ładowarka przestaje ładować, czyli gdyby bms odciął, to ładowanie dobiegłoby końca.

Mało tego, moje źródło zasilania czyli ładowarka LiFePO4 teraz zamiast 62V bez obciążenia ma 68,4V bez obciążenia WTF?.

Po odłączeniu od ładowania napięcie pakietu z 69.00V wzrosło samoczynie do 69.40V... ?????

Nie mam pewności czy odetnie zasilanie przy zbyt małym napięciu celi


O co chodzi? :) w czym szukać przyczyny.

WojtekErnest - Sob 07 Lip, 2018

Nie wiem w 100% co się dzieje ale nie podobają mi się dwa elementy tej układanki.
1. Ładowarka lifepo4 SŁUŻY do tego by jako obciążenie były ogniwa czyli B.duza pojemność, małe RW oraz reakcja zwrotna, badająca stan ogniwa. To nie jest zasilacz laboratoryjny.
2. Przetwornice różnie działają gdy nie ma kondensatorów a jednoczesne wejście idzie z ładowarki lipofe4, która nie jest zasilaczem laboratoryjnym. Te przetwornice są niestabilna temperaturowo i różnie się zachowują na początku pracy i później po podgrzaniu .
Napięcie mierzone woltomierzem może być inne niż oscyloskopem..Czyli nie wiemy jak zareaguje BMS gdy dostanie napięcie impulsowe.

Danteo86 - Sob 07 Lip, 2018

Tak, jest to pomysł który teoretycznie powinien działać. Ponieważ wiele osób stosuje takie przetwornice jako ładowarki do li ion. Oczywiście powinno się kupić ładowarkę 16a ale sprawdzenie korci.
Pomijając jednak kwestie zasilania i ladowania. Bms powinien odciąć lądowanie. Powinien też balansowac ogniwa, a napięcie zacZęło jeszcze rosnąć po odłączeniu ładowarki.
Czy bms powinien być ciepły? Czy jak odepne jedna sekcje balansujaca (mam dwie wtycZki jedna 11 kanałów druga 6 kanalow) od bms to powinno całkowicie zniknąć zasilanie na złączy zasilający do kontrolera?

Danteo86 - Nie 08 Lip, 2018

Jeśli odlłączę mniejsza wtyczkę bms powinien odłączyć zasilanie sterownika?

Ladowarka od lifepo4 znowu wróciła do napięcia 62v

madejp - Pon 09 Lip, 2018

Ja bym sprawdził baterię w woltomierzu.....


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group