ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mocne koła a "mit dlugosci szprych"
Autor Wiadomość
bosman 
młodzik


Dołączył: 14 Lis 2014
Posty: 53
Skąd: trójmiasto
Wysłany: Pią 05 Gru, 2014   Mocne koła a "mit dlugosci szprych"

No to końcowy topik odnośnie przygody z budową pojazdu.
Czytałem o kalkulatorach szprych itp , jednak "nie mialem czasu" na mierzenie i wydziwianie. Zwykłe kola od górala - tam są szprychy tej samej dlugosci , i piasty shimano fh M525-A
Różnica jest pomiedzy nowymi a poprzednimi okolo 1,5 cm w kołnierzu. Piasty normalnie nawlekłem , skręciłem w osi - i szprychy się dopasowaly . Jedynie niektóre musiałem szlifierką przyciąć by nie wystawały. To jest niefachowe ;) ale tanie i szybkie jak się chce jeździć już.

A pytanie jest - do jakiej prędkości można jechać by opona nie strzeliła ? wiem że 40km/h praktycznie każdy rower ze zwyklymi oponami osiągnie , jednak niektóre poziomki latają 70-80km/h na zwyklych oponach - i nic nie strzela. Więc jaką prędkośc maksymalną zwykła opona roweru może wytrzymać ?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 05 Gru, 2014   

Po temacie myślałem, że będzie coś w styku "Długość szprych/średnica koła vs moment obrotowy mocnego silnika w kontekście sił działających na koło i ryzyka awarii", a tu taka zaskoczka :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 05 Gru, 2014   

Dlaczego opona ma wystrzelić :D jeżeli nie najedziesz na żadne szklo to nic nie strzeli, ponadto ciśnienia są niskie w takich oponach więc nic nigdy nie strzela. Ja na swojej zwykłej szosowce z kilkuletnim i oponami jeżdżą siła własnych mięśni do 55kmh i nic złego się nigdy nie dzieje...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 05 Gru, 2014   

Strzela, strzela. Mnie wystrzeliła dwa razy, na szczęście jechałem wolno. Kwestia jakości opony i ciśnienia w nią pompowanego.
Szybkość raczej tu nie ma nic do rzeczy, bo nie jeździmy szybciej, niż te kilkadziesiąt km/h.
W oponach samochodowych podawane są prędkości maksymalne, ale na rowerach tak dużych nie osiągamy. Nie słyszałem jeszcze, by komuś pękła opona, bo za szybko jechał rowerem :D
A, żeby było zgodnie z tematem, to krótkie szprychy powinny dawać mocniejsze koło.
 
 
medykmtb
[Usunięty]

Wysłany: Wto 06 Sty, 2015   

bardziej bym sie obawial czy kolo si nie rozleci przy duzej predkosci niz o opone.prawie kazda opona rowerowa wytrzyma 100km/h,musi byc jednak rowna nie jak to bywa w oponach po 20zl ze nawet po rownym ulozeniu lataja na boki.po drugie, szprychy i nyple dobrze dopasowane pod rozmiar piasty i obreczy,dobrze wycentrowac i nie przejmowac sie predkoscia.pry katowaniu na wieksze predkosci skladasie po prostu kola z mocniejszych,drozszych piast i obreczy z przeznaczeniem nie trekkingowym a mtb ew nawet fr/dh i nie ma strachu.zalkadasz opone 2,5 cala grubosci i nie boisz sie ze przy duzej predkosci wpadajac w dziure przebijesz opone/detke
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group