ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bateria Gazelle innergy "brązowa" wymiana akumulat
Autor Wiadomość
fantomas 
początkujący


Dołączył: 24 Wrz 2015
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   Bateria Gazelle innergy "brązowa" wymiana akumulat

Witam
Czy ktoś ma wiedzę jakiej pojemnością są oryginalne akumulatory w baterii "brązowej " 7Ah od roweru gazelle innergy .
Chciałbym ją zregenerować mojemu ojcu który ma taki rower.
Otworzyłem ją i widzę że są tam zastosowane ogniwa z opisem SE US 18650V.
Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/akumula...5642588179.html
Ten akumulator z aukcji ma ma 1500mAh nie wiem czy ten symbol SE US 18650V oznacza zawsze takie same dane akumulatora czy też może się on różnić pojemnością.
Widzę też inne akumulatory z końcówką np.US18650VTC5 które mają prąd 2600mAh.
Pytanie czy można zastosować te akumulatory z końcówką VTC5 ?
Czy BMS bez problemu będzie współpracował z takim pakietem o zwiększonej pojemności.
Różnica w cenie zakupu tych ogniw to 12 i 25 zł i nie wiem czy warto w to inwestować.
Może ktoś robił już coś takiego
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   

Do tej baterii można upchać 50 sztuk ogniw, więc jeżeli chcesz regenerować to warto tyle wsadzić, tylko nie wiem jak ogarnie to oryginalny BMS, bo on jest programowalny i nie wiem czy czasem tam nie jest w jakiś sposób wpisana pojemność baterii.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   

Ogniwa w baterii "brązowej" mają pojemność 1600mAh i prąd 30A!! BMS nie jest cyfrowy ale zwykły i bez (przeważnie) balansera. Są też baterie "brązowe" zbudowane z ogniw pryzmatycznych te mają balanser ale analogowy. Dołożenie ogniw (upchanie) do 50 sztuk raczej nie wchodzi w rachubę głównie z powodu właśnie typu pojedynczego ogniwa. BMSy procesorowe z baterii "gold" mają program typu samouczący się i w przypadku wymiany ogniw same sobie zapisują do pamięci parametry (opisywałem to w innym temacie) ładowania, blokując w przypadku uszkodzonych ogniw.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   

Eryk1000 napisał/a:
Do tej baterii można upchać 50 sztuk ogniw,.

Są dwie wersje 40 i 50 szt. Z wystajacymi grubymi blaszkami może nie wejść.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   

Te ogniwa (Sony) są stosowane w bateriach Makity (do wkrętarek), są wysokoprądowe. Czy w starej baterii wszystkie ogniwa są uszkodzone? Może lepiej kupić parę ogniw.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   

WojtekErnest napisał/a:
Eryk1000 napisał/a:
Do tej baterii można upchać 50 sztuk ogniw,.

Są dwie wersje 40 i 50 szt. Z wystajacymi grubymi blaszkami może nie wejść.


A to ciekawe widać wydali dużo typów baterii, akurat rozbierałem też wersję brąz z naklejki i poza ilością Wh niczym się nie różniła od wersji silver, miała dokładnie tyle samo ogniw tego samego typu CGR18650CG 10s4p, tak jakby cała magia Wh zależała od BMsa. Najlepiej wrzuć zdjęcie rozebranej baterii oraz widok naklejki.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   

Obudowy na 40 i 50 szt ogniw róznią się długoscią. Oczywiście w 50-ce jest 10S5P.
Znane mi moduły Gazelle miały ogniwa :
SONY US18650V3 2250mAh 5C
lub
Panasonics CGR18650CG 3,6 V 2250mAh 10A.
Stąd w tym drugim U max = 4.10 V.
@wibi napisał : "Ogniwa w baterii "brązowej" mają pojemność 1600mAh i prąd 30A!! "
Pojedyńcze ogniwo ?. Coś chyba nie tak...
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
Ostatnio zmieniony przez WojtekErnest Nie 27 Wrz, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wibi 
szef


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 1072
Skąd: Śląsk
Wysłany: Czw 24 Wrz, 2015   

WojtekErnest napisał/a:
....Pojedyńcze ogniwo ?. Coś chyba nie tak...


Dokładnie jak napisałem wyżej. Typ ogniw,pojemność i prąd max.poznałem z katalogu a cała bateria posiadała 40 ogniw (10s4p), 36V i pojemność 6.4Ah.Zdjęcie BMSa i ogniw z tej baterii zamieściłem w innym temacie.Aktualnie używam tej baterii i nie pamiętam oznaczeń ogniw ale ich charakterystykę tak.Ogniwa nie były w "koszykach" tylko zgrzane i zapakowane w termokurczliwy "rękaw" włożony do obudowy Gazelle. Być może była to bateria po "naprawie" ale cała reszta wskazywała na oryginał. Dodam jeszcze, że ogniwa są bardzo równe napięciowo i bez balansera nie wykazują rozjazdu.
 
 
fantomas 
początkujący


Dołączył: 24 Wrz 2015
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 25 Wrz, 2015   

dzięki za odpowiedzi
Generalnie bateria mocno "osłabła" myślę że przyszedł na nią czas. Ja nie używam tego roweru tylko mój ojciec. Z jego relacji bateria stopniowo od kilku miesięcy zaczynała coraz szybciej tracić moc.
Otwierałem ją od strony lampki i tak jak opisujecie pakiety były w czarnym termokurczliwym rękawie. Trochę go naciąłem i spisałem sobie symbol aku ale nie rozbierałem jej całkowicie bo ojciec jest zapalonym cyklistą i chce do końca sezonu używać roweru a bateria coś tam jeszcze daje radę. Chcę się za to zabrać w najbliższym czasie.
Jak tylko się za to zabiorę to wkleję foty i poproszę was jeszcze raz o radę co tam najlepiej włożyć.
Reasumując z tego co zrozumiałem to w brązowej baterii w/g. was są aku SONY US18650V a w srebrnej SONY US18650V3 http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=5452 tak ?
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 27 Wrz, 2015   

fantomas napisał/a:

Reasumując z tego co zrozumiałem to w brązowej baterii w/g. was są aku SONY US18650V a w srebrnej SONY US18650V3 http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=5452 tak ?

SONY US18650V3 : dobre ogniwa 10A i 31.5mOhm.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group