ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
JAKI STEROWNIK DO SILNIKA AC z dwoma czujnikami Halla
Autor Wiadomość
dzidektom 
początkujący


Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 5
Skąd: Gdańsk
  Wysłany: Pią 06 Lut, 2015   JAKI STEROWNIK DO SILNIKA AC z dwoma czujnikami Halla

Witam wszystkich entuzjastów pojazdów EV i nie tylko.
Ponieważ jest to mój pierwszy temat na tym forum dla tego też proszę o wyrozumiałość.
Jestem posiadaczem skutera elektrycznego Oxygen Cargo produkcji włoskiej napędzanego silnikiem AC trójfazowym 4kW / max 60V. Skuter jest nie sprawny i podejrzewam problemy z fabrycznym kontrolerem silnika, którego nie mam jak sprawdzić. W tej sytuacji chciałem zastosować kontroler firmy KELLY ale po konsultacji z włoskim serwisem tych skuterów w Bergamo otrzymałem informację, że ten silnik to nie jest typowy BLDC ponieważ posiada on tylko dwa czujniki Halla i działa w oparciu o dwa parametry SIN i COS i z takim sterownikiem jak KELLY do silników z trzema czujnikami Halla mój silnik nie będzie działał.
Mam w związku z tym pytanie do bywalców tego forum, czy wie ktoś jaki sterownik można zastosować do tego typu silnika ?
A może podjął by się któryś z kolegów, bliższej współpracy w uruchomieniu mojego skutera za niewygórowaną odpłatnością.
Jeżeli potrzebne będzie więcej danych to proszę pytać, jakie.

OX31-I532 Schema elettrico Cargo DD EVO 1 Posteriore Rev 1.pdf
Oxygen Cargo - elektryka
Pobierz Plik ściągnięto 644 raz(y) 76,37 KB

 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 06 Lut, 2015   

Spróbuj go podlaczyc bez halli, ilosc halli nie ma znaczenia, jak sa 3 fazy to pojedzie poprostu bezczujnikowo, na pewno wyjdzie taniej niż szukanie na siłe takiego kontrolera
 
 
dzidektom 
początkujący


Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 06 Lut, 2015   

Poza oryginalnym sterownikiem, to żadnego innego kontrolera jeszcze nie kupowałem i nie podłączałem ponieważ, ażeby eksperymentować z kontrolerami to trzeba mieć do nich dostęp albo dużo kasy jak by jakiś się nie nadawał i trzeba by było testować kolejny kontroler. A poza tym to nawet nie wiem jaki typ sterownika nadawał by się do takich testów z silnikiem 4 kW.
Nie jestem aż tak na bieżąco w tych zagadnieniach ale skoro te czujniki są to muszą spełniać jakąś rolę. Z tego co się pobieżnie orientuję to istnieją sterowniki do tzw bezczujnikowej elektronicznej komutacji ale skoro ten silnik (jest to chyba, nie silnik BLMC tylko silnik BLSM synchroniczny z sinusoidalnym kształtem napięcia rotacji) jest wyposażony w takie czujniki to nie wiem czy sterowanie bezczujnikowe zapewni temu silnikowi uzyskanie pełnych parametrów silnika w całym jego zakresie obrotów tak ażeby móc je w pełni wykorzystać w skuterze - chociażby przy ruszaniu kiedy silnik ma małe obroty. Nie wiem też z jakim konkretnie typem (modelem) sterownika miał bym ten silnik testować? Myślę, że chyba powinien to być w takim razie sterownik przystosowany fabrycznie do silników bez czujników Halla - tylko jaki ???
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 05 Sty, 2016   

formalnie to sie nazywa PMSM a wszyscy wołają na to serwomotor
Twój czujnik to nic innego jak resolver i powiem ci ze ci mega zazdroszcze bo mi sie już od dawna marzy taki silnik z takim czujnikiem w ev az zal napedzac taki silnik bezczujnikowo ale jesli zdecydujesz sie na takie rozwiazanie to chetnie ten czujnik odkupie.
 
 
dzidektom 
początkujący


Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 05 Sty, 2016   

Dzięki za informację. Temat się zdeaktualizował, proszę o jego zamknięcie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group