ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Śro 28 Paź, 2015
Dyskusja: Watomierz + licznik rowerowy
Autor Wiadomość
radasss 
dyrektor
Radosław



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 413
Skąd: Luboń/k.Poznania
Wysłany: Śro 06 Sty, 2016   

michal214 napisał/a:
Ale równie dobrze można podłączyć dowolny bocznik zewnętrzny (najlepiej około 3mohmy). Dokładna wartość bocznika nie ma znaczenia bo jest kalibracja.

Prąd jest liczony ze wzoru:
I = działki przetwornika * CI

CI można ustawiać z menu programu.

Użyję bocznika R = 2 mΩ, bo taki akurat kiedyś sobie zrobiłem. Jaką wartość CI podać w ustawieniach licznika ?
_________________
warsztatmotocykli.pl
 
 
michal214 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Paź 2014
Posty: 144
Skąd: radom
Wysłany: Śro 06 Sty, 2016   

Najlepiej to liczyć z proporcji:
2.048V = 32768 działek przetwornika

Wzmocnienie przetwornika to x4, czyli:
0.512V = 32768 działek
0.512V / 0.002 = 256 A = 32768 działek
1 działka = 0.0078125 A

Czyli CI = 0.0078125
Mogłem się pomylić przy obliczeniach.

Ale najlepiej dobrać wartość metodą prób i błędów. Ja używam amperomierza cęgowego i to zmierzonej wartości dobieram wartość CI.

Jeśli nie masz amperomierza, ale za to znasz ograniczenie prądowe twojego sterownika to możesz metodą prób i błędów testować przy np. przyspieszaniu czy licznik dobrze wskazuje.
 
 
radasss 
dyrektor
Radosław



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 413
Skąd: Luboń/k.Poznania
Wysłany: Śro 06 Sty, 2016   

Ależ Michał, cęgowy mam AC/DC i to porządny. Chciałem tylko znać choćby wstępne ustawienie. Temperatura w szerokim zakresie działa, alarm też mruga, przewodzik do programowania jest. Dzięki :smile:
Interface programowania to standard USB czy jakiś super tajny programistów :?: :wink:
_________________
warsztatmotocykli.pl
 
 
michal214 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Paź 2014
Posty: 144
Skąd: radom
Wysłany: Pon 25 Sty, 2016   

Dopiero teraz zauważyłem pytanie.
Interfejs to SWD. Programator to np. st-link v2 do kupienia na allegro. Do tego darmowy program do wgrywania softu stm32 st-link utility.
 
 
bartek24m 
dyrektor



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 428
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 23 Maj, 2016   

dawno nikt nic tu nie pisal czy ten projekt jest ukonczony i mozna zakupic taki modul ?
zalezy mi zeby mierzyl napiecie na 13s
 
 
michal214 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Paź 2014
Posty: 144
Skąd: radom
Wysłany: Śro 01 Cze, 2016   

Wszystkie funkie już działają. Teraz trwają testy u pierwszych klientów. Jeżeli nie wyjdą jakieś grube wady to myślę, że pod koniec czerwca będę mógł sprzedawać.
Początkowo miały być na koniec maja, ale wyszło parę problemów i jest opóźnienie.
 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Śro 22 Cze, 2016   

Michał, masz gdzieś schemat połączeń bezprzewodowego watomierza pod 14S na załączu DB26 ?
 
 
michal214 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Paź 2014
Posty: 144
Skąd: radom
Wysłany: Czw 23 Cze, 2016   

Mam pod S16 do akumulatora z BMS.
Do S14 będzie analogiczny.

Złącze DB26 S16 BMS.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 423 raz(y) 367,38 KB

 
 
unix 
stażysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 152
Skąd: Mielec
Wysłany: Czw 23 Cze, 2016   

Dzienks :)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 19 Wrz, 2016   

Mam takie uwagi do wersji BT :)
1. Nie działa pomiar prędkości na sterownikach wektorowych, watomierz zakłóca komunikację HALL <-> Sterownik powyżej pewnego ROMu i rower nie jedzie.
2. Na 10 watomierzy w 2 przypadkach spalił halle po pewnym czasie (jakiś związek z punktem 1?)
3. Niestabilna praca i wiesza się cyklicznie w 3/10 przypadków losowo po kilka minut po udpaleniu (zrywa komunikację po BT i nie zapisuje danych).
4. W 3/10 przypadkach nie działa jednocześnie pomiar prądu i prędkość
5. Zasilanie watomierza z gniazda balansujacego to jest błąd. Musisz to zmienić bo mam na serwisie pierwszy rower, gdzie watomierz wyładował akumulator do 1V na kilku celach. Związane to było z pozostawieniem rozładowanego po jeździe roweru na 2 tyg. Należy umożliwić zastosowanie zasilania klasycznie poprzez przewód plus stacyjki
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
michal214 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Paź 2014
Posty: 144
Skąd: radom
Wysłany: Pon 19 Wrz, 2016   

Witaj,
1. Dzięki za info, dodam do instrukcji że dla sterowników wektorowych można używać tylko kontaktronu. W watomierzach informację o pomiarze prędkości można pobierać z czujników halla lub kontaktronu (jak w licznikach sigma). Jeżeli nie działa po czujniku halla można podłączyć klasyczny kontaktron. Niestety nie jestem w stanie sprawdzić poprawności działania w każdym sterowniku.
2. Układ pomiarowy watomierza to szeregowy rezystor 1k5 podłączony do pinu procesora. Moim zdaniem nie ma możliwości uszkodzenia czujnika halla przy prawidłowym podłączeniu watomierza. Ten sam układ jest w watomierzach LCD.
3. Taki problem zgłaszał do mnie zgłaszał pawextelinfo i pastek5. W obu przypadkach nie działał również pomiar na kontaktronie co świadczy o uszkodzeniu portu procesora. Watomierz zapisuje dane do pamięci trwałej tylko gdy wykrywa ruch koła. Brak wykrycia ruchu koła = brak zapisu danych.
4. To również wynika z uszkodzenia portu procesora odpowiedzialnego za pomiar prędkości. To również zgaszali mi użytkownicy pawextelinfo i pastek5. Daj znać kto zgłosił Ci jeszcze podobny problem. Będę mógł zaproponować naprawę.
5. Tutaj chyba najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie osobnego złącza zasilającego. Moim zdaniem podłączanie jakiegokolwiek urządzenia do akumulatora na stałe to zły pomysł.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group