ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z doborem przerzutki przedniej + dobór tarczówki
Autor Wiadomość
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 28 Paź, 2016   Problem z doborem przerzutki przedniej + dobór tarczówki

Witam

Walczę z przednią przerzutka. Wymieniłem tarcze w korbie FC-M442 na 48/36/26 z 44x32x22. Korba jest 9 rzędowa. Mam w silniku NC9 kasetę 8 rzędów, manetki 8 rzędów. Zawsze były jakieś problemy z przerzutka, dzwonił łańcuch. Dokupiłem dedykowana do napędu przerzutkę deore FD M-511 9 rzędowa. Nie udało się dzwoni. Serwisant powiedział, że powinna być przednia szersza ( wózek ) 8 rzędowa. Założył mi podstawowy altus. Niby lepiej ale wciąż łańcuch szoruje o wózek. Jest to irytujące. Może cie mi pomóc, napiszcie jakie macie przerzutki z przodu przy dużych blatach 48/36/26. Może powinienem inna korbę kupić lub wrócić do 44/32/22. Zależało mi na większych trybach celem łatwiejszego wspomagania silnika 7x9 przy prędkości ok 35-40 km/h.

Łukasz
Ostatnio zmieniony przez Elektrotonus Wto 01 Lis, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wwojciech 
brygadzista
wwojciech


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 264
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 28 Paź, 2016   

Ja bym wymienil silnik na mocniejszy:) wtedy juz bys nie musial pedalowac:) nic by nie ocieralo;) moze krzyzujesz lancuch zmieniajac biegi przez co ociera. Jesli cisniesz wiekszosc czasu na najwiekszym blacie to doregyluj tak zeby na nim dzialalo czysto. Ewentualnie delikatnie podgiac prowadnice
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 28 Paź, 2016   

Silnik jeszcze nie został podłączony. Chcę by napęd działał tak jak powinno być a nie pod silnik :)
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

Problem częściwo został zdiagnozowany... mam za krótką oś supportu. Kupiłem na 113 mm powinna być 118 lub 121. Tu znów ruletka która będzie lepsza.
 
 
wolfwilk 
początkujący


Dołączył: 05 Lis 2015
Posty: 27
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

A może suport odwrotnie zamontowany. Ja tak kiedyś zdaje się zrobiłem i dopiero teraz, po kilku latach, przy przymiarce skrzynki w trójkąt, wyszło, że korba z prawej strony może obcierać skrzynkę kiedy z lewej jest sporo luzu. Będę pewny gdy wymontuję suport za kilka tygodni. Pamiętam, że musiałem wtedy mocno przeregulować przednią przerzutkę, kiedy logicznie powinna zostać w poprzednim położeniu.
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 30 Paź, 2016   

Prawdopodobnie masz zbyt duży przekos w lini łańcucha, poczytaj o tym troche, rzeczywiście długość supportu ma znaczenie. możesz spróbować wkrecić ten co masz w ten sposó, że nakrętke od strony korby nie wkrecisz do końca a zdrugiej strony lekko przytrzymasz go tak żeby dolegał do tej nakrętki w środku i pokręć kilka razy spokojnie i zoabacz jak to się zmienia, możesz regulować tą nakętka od strony korby te kilka mm nie wkręcając jej do końca ale tak żeby gwint dosyć załapał i wysuwając ośke w tę stronę, tylko trzymaj z drugiej strony bądź jakoś zablokuj żeby się nie przesuwał w środku od lewej do prawej . Jak zrobisz to delikatnie to nic sie nie uszkodzi ani gwint ani części, myślę, że te dwa rozmiary po 3mm długossci supportu jest w stanie sprawdzić jak to wpłynie na ocieranie oczywiście mając ten krótszy bo sposób na odkręcenie nakrętki tylko wydłuża ośke supportu, w drugą stronę nie ma opcji, chyba, że masz długi gwint w mufie ramy i nakrętka się wkreca całkowicie w środek mufy.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 01 Lis, 2016   

Mam support na octalink. Długość osi 113 mm. Zakupiłem drugi na 121 mm. Zobaczymy co to da. Przy okazji, moja korba jest sprzedawana jako 9 rzędowa. Mam łańcuch i kasetę 8 rzędowe. Przednia przerzutka przednia obcierała ale była też 9 rzędowa. Podobno jednak powinna obsłużyć tył 8 rzędów. Ta nowa o szerszym wózku jest 8 rzędowa, jest z nią ten problem, że wysoko jest zamocowana i jeszcze do góry wystaje element dźwigni. Skutecznie to utrudnia i zmniejsza wymiar planowanej skrzynki alu. Mam miejsca na styk na baterię i zaczynam się martwić i wkurzać na te kłopoty z napędem. Na dodatek okazało się, że na mokrym moje v-break są delikatnie mówiąc mało skuteczne. Muszę założyć tarcze. Poluje na avid BB7 by już nie wymianiać klamkomanetek.
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 01 Lis, 2016   

A jeszcze pytanie jaką masz szerokość mufy supportowej i czy zarówno korba jak i support sa na ten sam rozmiar?

Podaj dokładnie każdy model i wersje tego co masz:
- przerzutka tył (podaj czy długi wózek czy krótki, dopisek na końcu modelu sgs lub gs) i przód
- manetki
- support
- korba już wiem FC-M442 na octalink 44/32/22 przerobione na 48/36/26

Podejrzewam, że przeżutki nie mają pojemności na takie przełożenia i łańcuch trze.

Zanim zmieniłeś zębatki na większe było ok wszystko?
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 01 Lis, 2016   

Podsyłam ci zestawienie części do korby jak to powinno być razem zgrane co i jak dobrać, pytanie od jakiego modelu masz zebatki fc-m443?

SI-0086A-001-POL_v1_m56577569830696663.pdf
Instrukcja
Pobierz Plik ściągnięto 1051 raz(y) 64,33 KB

_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 01 Lis, 2016   

djmarcin56 napisał/a:
A jeszcze pytanie jaką masz szerokość mufy supportowej i czy zarówno korba jak i support sa na ten sam rozmiar?

Podaj dokładnie każdy model i wersje tego co masz:
- przerzutka tył (podaj czy długi wózek czy krótki, dopisek na końcu modelu sgs lub gs) i przód
- manetki
- support
- korba już wiem FC-M442 na octalink 44/32/22 przerobione na 48/36/26

Podejrzewam, że przeżutki nie mają pojemności na takie przełożenia i łańcuch trze.

Zanim zmieniłeś zębatki na większe było ok wszystko?


Tył przerzutka Deore RD-M510 bez liter na końcu.

Kaseta 8 rzedów + silnik NC 7x9

Manetki - klamokomanetki - ALIVIO ST-M410 3x8

Mufa suportu 68 mm

Support BB ES-25 113 mm , ale dokupiłem BB ES25 121 mm - jeszcze nie zainstalowany

Łańcuch 8 rzędowy HG-50

Przód jakiś altus na 8 rzędów ale nie chcę go docelowo, bo jest za wysoki.
Chciałem użyć FD-M511. Mam też FD-T661 DEORE LX.



Wcześniej przed zmianą blatów też były problemy. Ktoś mi radził zmianę na większe blaty oraz inną przerzutkę. Wiem, że mam pomieszany przód na 9 rzędów a tył na 8. Jednak chciałbym uniknąć wymiany manetek i tylnej kasety.

Ten pdf znam ;-)

przerzutka.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 255 raz(y) 371,75 KB

napęd.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 278 raz(y) 401,88 KB

 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 01 Lis, 2016   

Napisz jaki masz zakres koronek na kasecie, łańcuch i tylna przerzutka ok jeśli chodzi o obsługe 8 przełożeń i zgranie tylko przy dużych blatach przerzutce tylniej może brakować pojemności.

OD jakiej korby są te blaty większe bo teraz przemianowałeś korbe na inny model zakładając je, według strony shimano własnie support pownienien mieć 121mm lub 117mm ale ostatnia rzecz to przednia przerzutka nie może być fd-m511 bo to od 9przełożeń i mogłaby by działać ale napewno nie obsługuje korby powyżej 44t a ty masz 48t, prowadnica jest tu zwężona.

Poszukaj przedniej przerzutki która obsługuje 8 przełożeń bo taka jest kaseta i blaty korby 48t (dla korby to w sumie nie istotne ile masz z tyłu zebatek wiec może byc na 8 może byc na 10) to ważne i najlepiej z dolnym naciągiem a nie górnym to nie będzie ci o skrzynke chaczyć jeśli dobrze myśle.

Zamontuj ten support co masz nowy i daj znać jak to wygląda.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 02 Lis, 2016   

djmarcin56 napisał/a:


Poszukaj przedniej przerzutki która obsługuje 8 przełożeń bo taka jest kaseta i blaty korby 48t (dla korby to w sumie nie istotne ile masz z tyłu zebatek wiec może byc na 8 może byc na 10) to ważne i najlepiej z dolnym naciągiem a nie górnym to nie będzie ci o skrzynke chaczyć jeśli dobrze myśle.

Zamontuj ten support co masz nowy i daj znać jak to wygląda.



Większe blaty dokupiłem luzem do oryginalnej korby FC M-442. Co ciekawe środkowy nie pasował, nie chiał ułożyć się na powierzchni gdzie się go dokręcało mimo prawidłowego rozstawu śrub. Musiałem lekko podpiłować.

Kaseta zakres 11-30 model HG50 11T.

Jaką przerzutkę konkretnie ( model ) możesz na przód polecić najlepiej nową z allegro? Mam linkę z góry poprowadzoną.



Poniżej zdjęcia składowych elementów:

zębatki_nowe.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 232 raz(y) 413,1 KB

CS-HG5011T.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 219 raz(y) 472,99 KB

nowa48x36x26.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 279 raz(y) 375,23 KB

stara44x32x22.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 263 raz(y) 333,15 KB

 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 02 Lis, 2016   

Namieszam,,,,,:-)
Im mniej stopni przerzutek w rowerze elektrycznym tym lepiej.
Rower elektryczny tak szybko przyspiesza, że de facto wystarczyloby
3 stany, do ruszenia/pod górę, średni, max przełożenie.
Wiem że to często trudne w oparciu o dostępne elementy rowerów klasycznych ale sądzę
że warto to przemyśleć aby pomijać te wielostopniowe przekładnie i ciągle je zmieniać.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
Elektrotonus 
prezes
Łukasz R



Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 820
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 02 Lis, 2016   

Generalnie zgoda , jednak ja chciałabym by mój rower działał w 100% tak jakby nie było silnika. To, ze w 90% będę używał największego z przodu blatu. Jednak chce by środkowy poprawnie i bezzgrzytowo współpracował z tylną kasetą w pełnym zakresie przełożeń.
 
 
djmarcin56 
prezes


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 522
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro 02 Lis, 2016   

Powiem tobie, że ciężko to ogarnąć nie widząc tego wzrokowo gdzie tkwi błąd ale ostatecznie to tak:

- kaseta jest ok nie ruszaj jej.
- korbę sprawdź tylko czy nie jest jakoś spaczona jak ją skręcałeś bo piszesz coś o problemie z środkową zębatką, jeśli one były idealnie proste i przylegały równo do np. blatu stołu to może korba gdzie przykręcałeś je nie jest równa popatrz od góry na nią jak kręcisz korbą wolniej i szybciej i od strony tylnego koła lekko z góry powinieneś dostrzec jak coś nie tak, w razie czego poluźnij wszystkie śruby popraw zębatki i skęć porżadnie
- fd-m511 się raczej nie nadaje bo nie jest pod korby 48t, obsługuje do 44t blaty oraz jest z grupy 9 przełożeń i ma zwęzone ramie
- FD-T661 DEORE LX możesz spróbować bo obsługuje blaty 48t ale też jest z grupy 9 i ma napewno żwęzone ramie gdzie przebiega łancuch
- łańcuch ok i nie ok, przednią przerzutke masz na 9 przełożeń i powinno pomóc wymienić łanuch na taki węższy z grupy 9 albo przerzutke przednią na grupe 8, jak masz to pożycz ten łanuch i spróbój
- support model jest ok i ta długość osi by ustawić linie łancucha będzie albo jak masz teraz nowy 121mm lub nawet 126mm, wkręć ten 121mm i sprawdź narazie najwyżej nie dokręcaj naketki do końca od strony korby by przedłużyć os tak jak ci pisałem wcześniej i wtedy sprawdź efekt.

Rozumiem, że ociera ci na płaszczyźnie poziomej czyli lewo prawo nie góra dół ten łancuch sprawdź dokładnie bo potem jedyna możliwość to przerzutka przednia dobrana jest źle pod kąt rury podśiodłowej bo nawet coś takiego jest inna pod 63-66 stopni inna pod 66-69 i możliwości się już kończą.

powodzenia.
_________________
Zbieram graty do swojej pierwszej konstrukcji ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group