ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeróbka quada na elektryczny
Autor Wiadomość
zbychci 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 50
Skąd: Suwałki
Wysłany: Nie 18 Gru, 2016   Przeróbka quada na elektryczny

Witam. Zacząłem przerabiać quada na elektryczny.
Potrzebuję wolnobieżny jeździk-ciągadło na małą działkę i mocno budżetowy.
Na razie kupiłem ramę z kołami (https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-rame-do-quada-110-125-CID5-IDfap13.html#154d89743d) i chcę włożyć silnik np: Magmy 1000W 48V (wolałbym 36V ze względu na ilość ogniw i napięcie tranzystorów). dodatkowo zastanawiam się czy sterownik PWM zbudować samemu (555+ kilka elementów) czy lepiej kupić też od nich ( http://allegro.pl/sterown...325291064.html) . Nie bardzo mogę znaleźć jakieś info na temat tego sterownika - ktoś może ma schemat, czy coś na temat tego sterownika, czy ma kontrolę prądu, łagodny rozruch itp, itd.
Poza tym, zastanawiam się, czy nie dopasować silników do kół przednich, bo teren, po jakim się ten jeździk będzie poruszał, jest gliniasto-trawiasty, więc bardzo śliski, dlatego pomysł nad napędem 4x4.
Ramę już mam: duże luzy wszędzie, hamulec tylny do odbudowania.
Teraz chcę kupić ten silnik, ale jak miałbym kupić i sterownik od nich, więc poszłoby razem.

A może ma ktoś na zbyciu podobny silnik w dobrej cenie - chętnie przygarnę.
Potrzebuję też BMS.. Aku już mam.

BMS zamówiłem u mateuszmmi.
Zawieszenie wyremontowałem, został problem hamulca - nie mam zielonego pojęcia, co mam kupić.
Chwilowo są święta, i skończyła się kasa, więc przerwa.
Nikt chyba nie kupował tego sterownika od Magmy, więc sam spróbuje coś wyrzeźbić. Postanowiłem zrobić sterowanie prądowe, zamiast napięciowe - coś jak dodawanie gazu w samochodzie: dodaję paliwa, więc mocy a nie obrotów - coś w tym stylu.
 
 
medykmtb
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Sty, 2017   

nie wiem jakim budzetem dysponujesz, nie wiem tez jaka bedzie masa koncowa pojazdu ale cos mi nie pasuje silnik 1000w do pojazdu ktory z jezdzcem bedzie wazyl podejrzewam ze ok 300-400kg.quad z samego przeznaczenia ma sie raczej nie (ledwo ledwo) toczyc po asfalcie a jezdzic wszedzie.raczej bym atakowal na min 10kw na os
 
 
zbychci 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 50
Skąd: Suwałki
Wysłany: Pon 23 Sty, 2017   

Napisałem :Potrzebuję wolnobieżny jeździk-ciągadło na małą działkę i mocno budżetowy
W związku z tym, silnik 1000W i około 3000obr/min po przełożeniu około 1:32 będzie miał gdzieś 95N i prędkość do 8Km/h, więc dla moich celów powinien wystarczyć.
Rama ta, wraz z kołami waży około 40kg, jak dodam silnik aku i parę innych dodatków nie powinien ważyć więcej niż 100kg. Więc 95N na kołach 40cm powinno dać sporo uciągu.

A z innej beczki, to sądzę, że wstawiłem ten temat na nie te forum...
 
 
pabblo_pl 
stażysta


Dołączył: 08 Lis 2016
Posty: 142
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 23 Sty, 2017   

Na tym silniku 1000W chińskim zapomnij może jakiś lekki rower ale nie quad.
Dodatkowo poczytaj opinie o tym silniku i jeśli wymagasz siły i uciągu to zapomnij, bo się rozleci.
Ale rób jak chcesz.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 23 Sty, 2017   

Mam silniki od maszyn sprzątających, z przekładnią i mechanizmem różnicowym (odświeżyłem ogłoszenia w "bazarku").
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 24 Sty, 2017   

Napisz jakie ten pojazd będzie miał zadanie. Czy ma po prostu jeździć po trawie czy może jego zadaniem będzie ciągnąć kosiarkę albo jakąś przyczepkę z ziemią czy coś w tym stylu. Silnik MY1020 w wersji 48V 1000W ma znamionowo na wale coś koło 3Nm i prąd w okolicach 30A. Jeżeli planujesz redukcję około 30-krotną i napęd na jedno koło o średnicy 40cm to powinno przy starcie ryć glebę ;-) Przy 4x4 takiego efektu nie będzie oczywiście ale może się okazać że za dużo momentu stracisz w przeniesieniu napędu. Jakie ma być rozwiązanie przeniesienia napędu, łańcuchy, paski zębate?
Każdy sterownik DC sprzedawany przez magmę ma ograniczenie prądu z aku i sterowanie PWM. Silnik robi za filtr i w sumie przy sterowaniu PWM i silniku DC sterowanie wypełnieniem niejako jest sterowaniem prądem który jest wynikowym wypełnienia i obciążenia silnika.
Mam w pytonie MY1020 w wersji 24V 500W i spokojnie mogę go zasilać 12s lipo 30A czyli przyjmuje około 1,5 kW w szczycie. W e-bmx męczę MY1018z w wersji 450W 24V zasilając go 12s lipo 30A i osiągam prawie 60km/h na kółkach 20 cali. Z kółkami 16 cali pali gumę na asfalcie ;-)
 
 
zbychci 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 50
Skąd: Suwałki
Wysłany: Nie 29 Sty, 2017   

pabblo_pl napisał/a:
Na tym silniku 1000W chińskim zapomnij może jakiś lekki rower ale nie quad.
Dodatkowo poczytaj opinie o tym silniku i jeśli wymagasz siły i uciągu to zapomnij, bo się rozleci.
Ale rób jak chcesz.
Mniej-więcej takich opinii poszukuję. Więc opierać się o ten silnik czy skorzystać z oferty gienek333?
sirgregs napisał/a:
Napisz jakie ten pojazd będzie miał zadanie.
Wychodzi mi,że będzię to eksperyment. Ma przewozić po działce 0,5 ha wszystko co da radę.
sirgregs napisał/a:
napęd na jedno koło o średnicy 40cm
na chwilę obecną ta rama ma oś tylną jako jeden pręt, więc napęd na dwa koła razem.
sirgregs napisał/a:
Jakie ma być rozwiązanie przeniesienia napędu
przy tym silniku z początku mojego postu (Magma 1020ZXF), to miał być silnik z przekładnią planetarną 1:67 i dalej łańcuch z przełożeniem około 1:6 ale kosztuje 350zł. Rozważam kupno czegoś od gienek333 ale przełożenie 1:40 będę sam musiał wymyślić. Jak będzie skomplikowana to spadnie sprawność....
sirgregs napisał/a:
Każdy sterownik DC sprzedawany przez magmę ma ograniczenie prądu z aku
Kupno tego sterownika było moim początkowym zamiarem, teraz zamierzam sam wykonać sterownik (generator piły plus komparator, sterowanie od 0 do 100% ze sprzężeniem prądowym ).
Jeżeli ktoś oglądał zdjęcia tej ramy, to może zauważył brak szczęk hamulca? Przednie koła niestety nic nie mają, więc muszę coś kupić - przeglądałem oferty - stanowczo za dużo.
No i wiosna coraz bliżej....
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 30 Sty, 2017   

Silnik pozycja 3 (z mojej oferty zdjęcie 5456) ma ok 700W, jest PM,ma przekładnię i mechanizm różnicowy. Napędzał maszynę sprzątającą o masie ok 400kg (z możliwością ciągnięcia jednoosobowej przyczepki https://www.olx.pl/oferta...28-IDfdA2N.html ). Przy kołach 30cm jeździło to ok 6km/h (przy 48V-8km/h). Sterownik był na jednym tranzystorze. Zrobię więcej zdjęć i dam nowe ogłoszenie.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 30 Sty, 2017   

pabblo_pl napisał/a:
Na tym silniku 1000W chińskim zapomnij może jakiś lekki rower ale nie quad.
Spokojnie 1000W przy planowanym przełożeniu wystarczy żeby to jechało 8km/h. I nic się nie rozleci.
zbychci napisał/a:
Jeżeli ktoś oglądał zdjęcia tej ramy, to może zauważył brak szczęk hamulca? Przednie koła niestety nic nie mają, więc muszę coś kupić - przeglądałem oferty - stanowczo za dużo.
Przy tej prędkości hamulec na tylną oś będzie wystarczający i to z zapasem.
Cała oś oferowana przez gienek333 jest ciekawą propozycją bo już jest na gotowo, masz przekładnię i mechanizm różnicowy. Mocujesz cały zespół do ramy, zakładasz koła na osie i gotowe. Tylko kwestia średnicy kół jakie były oryginalnie a jakie masz w quadzie. Jeżeli były innej średnicy to niestety przełożenie całkowite się zmieni i może być za szybko (w znaczeniu za mało momentu) albo za wolno. Jeżeli średnica kół jest identyczna to idealne rozwiązanie.
 
 
zbychci 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 50
Skąd: Suwałki
Wysłany: Czw 23 Lut, 2017   

sirgregs napisał/a:
Jeżeli ktoś oglądał zdjęcia tej ramy, to może zauważył brak szczęk hamulca? Przednie koła niestety nic nie mają, więc muszę coś kupić - przeglądałem oferty - stanowczo za dużo.
Przy tej prędkości hamulec na tylną oś będzie wystarczający i to z zapasem.

Chodziło mi, że jest tylko tarcza a reszty brak - muszę dokupić. Stówka nie moja.
Nie ma też siedzenia - kolejna stówka ...
Osprzętu, osłon i innych dupereli też brak - kolejna kasa...
A za 700 widziałem podobnego kompletnego na OLX :cry:
 
 
wnoto 
młodzik


Dołączył: 01 Mar 2016
Posty: 69
Skąd: sieci
Wysłany: Śro 05 Kwi, 2017   

Jak postępy przy budowie ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group