ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Panele słoneczne 6V 1W + przetwornica step-down. Brak napięc
Autor Wiadomość
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Pią 14 Kwi, 2017   Panele słoneczne 6V 1W + przetwornica step-down. Brak napięc

Witam!

Postanowiłem sobie zbudować prostą ładowarkę słoneczną na czarną godzinę. Zakupiłem sobie kilkanaście paneli słonecznych 6V 1W z Ali.

Połączyłem 4szt szeregowo na próbę. Na końcu napięcie się waha od 15V do 20V. Chciałem podłączyć przetwornice dc-dc, aby obniżyć napięcie do 5V. Użyłem opartej na LM2596 HV. Po przylutowaniu napięcie spadło prawie do zera we wejściu i do 0 na wyjściu.
Później spróbowałem użyć innej, 3A mini, nie wiem dokładnie na czym opartej, ale one są po 5zł. Ta zadziałała, na wyjściu 5V.

Użyłem odbiornika, starego telefonu i nie zadziałało. Odłączyłem i napięcie spadło znowu do ok 2-3V na wejściu, po odlutowaniu wróciło do normy.

Podłączyłem na próbę rezystor 150R 5W i napięcie wynosiło ok 1V, więc dałem 9 paneli w połączeniu 3s3p, tutaj napięcie wynosiło tylko 3,5V :sad:

O co chodzi? Testy przeprowadzana na świetle słonecznym, ale przez chmury, mimo to czy wydajnośćwtedy jest aż tak słaba?

Dzięki za pomoc!

Ta sama sytuacja jest przy 21 panelach połączonych jako 3s7p. Trzeba poczekać na normalne słońce. :smile:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 14 Kwi, 2017   

Połącz wszystkie panele równolegle i będziesz miał 6V. 1V więcej nie uwali ci urządzeń. Bez słońca niewiele uzyskasz. Spada napięcie, bo nie ma odpowiedniego prądu. Dopiero w promieniach słońca panele dadzą ci odpowiedni prąd i napięcie. W chmurach, na słoneczniku mam ładowanie 1A, a przy pełnym nasłonecznieniu do 8A.
Przy zachmurzeniu wydajność paneli jest niestety słaba. Są specjalne panele, które przekształcają inny zakres promieniowania i wtedy zachmurzenie nie przeszkadza tak bardzo. Typowe niestety dobrze działają tylko w bezpośrednich promieniach słońca.
Łącząc wszystkie panele równolegle możliwe, że nawet przy zachmurzeniu będziesz mógł pobierać większy prąd. Prądy zawsze się sumują. Z kilku małych prądów będziesz miał jeden większy ;)
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Pią 14 Kwi, 2017   

Czekam w takim razie na słońce, może jutro. Ostatnio pogada to porażka.

Nie podłącze wszystkich równolegle, potrzebuje też 12V, wiec tylko takie podłączenie wchodzi w grę.

Zobaczymy co będzie w słońcu, jak nie będę zadowolony to zrobięjak mówisz i 12V będę musiał podarować. :smile:

Myślisz że taka przetwornica da radę obniżyć do 5V przy tak małej różnicy (przy założeniu że będą wszystkie równolegle)? Nie chce mi się bawić w lutowanie LM7805, a takie przetwornice mam.

 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 14 Kwi, 2017   

Możesz je połączyć tak, żeby dawały 12V i zjechać do 5V zwykłym stabilizatorem scalonym, bez niepotrzebnych przetwornic. Połącz panele po dwa szeregowo i wszystkie razem do kupy równolegle. Możesz też wszystkie połączyć równolegle i dać przetwornicę step up z 6V>12V.
To zależy jaki prąd chcesz pobierać z tych dwóch napięć.
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 14 Kwi, 2017   

Można zrobić połączenie na 12V i dać jakieś aku (ni-cd, żela, ni-mh), a z tego przetwornica na 5V.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Przetwornica ma dużo elementów, które mogą się uszkodzić. Nie prościej i taniej scalony stabilizator? To zależy jaki prąd chce pobierać z tych 5V ;)
 
 
maciex93 
stażysta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Mar 2015
Posty: 112
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Przetwornica ma większą sprawność :)
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Przetwornica ma większą sprawność i kilka inych zaket. Ale proste przetwornice zle reagują na skoki napięcia wejsciowego, w tym na jego prawie zaniki, tj zjawiska które sa nagminne przy prostych panelach i slabym słońcu. Wtedy skuteczniejsze sa proste rozwiązania panel - dioda w szereg i nawet maly rezystor.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

To jest moje pierwsze spotkanie z panelami. :smile: Zrezygnowałem z 12V na rzecz 5V. 12V miało służyć jako mały zasilacz do ładowarki 18650.
Znalazłem w swoich zasobach płytkę którą podpina się do usb i ładuje nią li-ion.

Polutowałem wszystko równolegle i przy słońcu (i to nie pełnym) napięcie wynosiło 6,98V, za przetwornicą 5V. Telefon ładuje się poprawnie. Sprawdzić jeszcze muszę prąd. Można obciążyć rezystorami za przetwornicą w celu pomiaru prądu?

Nie wiem ile będę w stanie maksymalnie wyciągnąć z 21 paneli. Podstawowe założenie to ładowanie telefonu lub ładowanie 18650 1 sztuki poprzez:

usb ładowarka

Ewentualnie gdyby dało radę to jednocześnie ładowanie telefonu i jednej sztuki 18650 :)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Teoretycznie 3A z 21 paneli. W rzeczywistości, od 1A w górę może będzie.
Możesz ładować oba urządzenia naraz. Powinno dać radę oba na raz.
 
 
pepelito 
kierownik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 386
Skąd: ropczyce
Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Gdy podłączam "oryginalne" telefony to one nie reagują. Natomiast Chiński ładuje się poprawnie, choć napięcie przysiada do 4,5V.

Niektóre źródła podają że trzeba zewrzeć piny w gnieździe usb.
http://web2.murraystate.e...powersupply.htm

Posprawdzałem przewody usb i one nie mają zwartych pinów, zresztą nie mógłby ich mieć zwartych. Natomiast ładowarki mają zwarte piny D- i D+ i to bez rezystora. Jak myślicie zewrzeć?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Kwi, 2017   

Poczytaj o złączkach USB. Niektóre telefony wymagają przeróbki we wtyczkach, bo rozróżniają czy jest to tylko ładowarka, czy połączenie danych USB.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group