ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Pojazd elektryczny mojego Kacperka
Autor Wiadomość
dziura.arek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Sie, 2011   Pojazd elektryczny mojego Kacperka

Witam, pozwólcie że ja też pokażę tu swój pojazd który zrobiłem dla swojego dziecka.
Inspiracją do budowy był pojazd plastkowe autko za które zapłaciłem ponad 500 PLN,
a gdy rozpakowałem go w domu bo syn chciał pojeździć to okazało się że po kostce to
może 20 minut pojeździ a po trawniku to już nie ma szans. Dziecku ciężko wytłumaczyć
że po 8 godzinach ładowania 20 minut pojeżdzi.
Z racji że wykształcenie mam elektryczne to problem sterowania miałem rozwiązany.
Skupiłem się na samej konstrukcji mechanicznej. Teraz widzę że popełniłem dużo błędów
ale sam pojazd śmiga i to jest najważniejsze. Rama składa się z 2 elementów. Część tylnia
na której zamontowany został mechanizm różnicowy napędzany przez łańcuch silnikiem elektrycznym
o mocy 750W. Część przodnia ramy to układ skrętu. Pojazd nie posiada amortyzatorów
(to jest minus ale o tym póżniej)
Po połączeniu ram jedna i druga pracją względem siebie w osi co jest przydatne podczas jazdy
po nierównym terenie. W pierwszej wersji pojazdu zamontowane były koła pełne ale z powodu że
pojazd nie jest amortyzowany zmieniłem na koła pompowane gdzie przy niskim ciśnieniu w kołach
uzyskałem lepszy komfort jazdy dla dziecka. Pojazd uzbrojony jest w 2 baterie trakcyjne 12V75Ah
oraz sterownik CURTIS 1223 który odpowiada za płynne sterowanie silnikiem do przodu i do tyłu
oraz za hamowanie pojazdu po puszczeniu gazu.
Pierwsza wersja pojazdu była użytkowana ok 1 roku teraz pojazd rozmontowałem ponieważ wymaga pomalowania oraz zamontowania hermetycznej obudowy na sterownik. Dodatkowo chcę zamontować zintegrowaną ładowarkę oraz światła ledowe w któtce porobię jakieś fotki.


20110807162.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 409 raz(y) 359,23 KB

20110807161.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 441 raz(y) 264,14 KB

20100717(001).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1681 raz(y) 140,96 KB

20100717.jpg
Pierwsze testy wersji 1
Pobierz Plik ściągnięto 413 raz(y) 142,1 KB

 
 
emil1906 
młodzik


Dołączył: 06 Lip 2011
Posty: 86
Skąd: Żywiec
Wysłany: Nie 07 Sie, 2011   

Witaj! Bardzo porządna rama ale przez to pewnie i bardzo ciężka,ile waży ten pojazd?Silnik 750W bez problemu porusza to autko?
Podziwiam Ciebie jak i wszystkich pozostałych którzy zdołali zbudować coś dla swoich pociech!:)Sam zacząłem budowę autka dla syna i wiem,że nie jest łatwe i pochłania mnóstwo czasu.
Zdradz co to za mechanizm różnicowy.
 
 
dziura.arek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Sie, 2011   

Witam zgadzam się pojazd jest ciężki ponieważ same baterie dużo ważą. Nie robiłem większych pomiarów ale wiem że używając pojazd po ok 4 godziny dziennie jeszcze nigdy nie rozładowałem do zera baterii. Ładowanie odbywa się raz w tygodniu i trwa ok5 godzin. Układu zabezpieczającego przed rozładowaniem baterii poniżej progu też jeszcze nie zamontowałem ale jest w planie. Mechanizm to zwykły dyferencjał jest to mała prosta konstrukcja. Silnik ma duży zapas mocy więc ciężarem konstrukcji się nie przejmuję. Sterownik który zastosowałem można programować na wiele sposobów ustawiając charakterystykę przyspieszenia i zwalniania pojazdu. Puszczając pedał gazu następuje hamowanie i oczywiście sterownik ma wyjście na sterowanie światłami stop. Zmiana kierunku jazdy następuje poprzez przełącznik który docelowo będzie wyglądał jak dzwignia zmiany biegów...
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 08 Sie, 2011   

Jaki zasięg? - przypuszczalny oczywiście. Zapas energii spory. Gratuluje, ja skończę gokarda dla malucha we wrześniu. Pozdrawiam.
 
 
dziura.arek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 08 Sie, 2011   

Szczerze to nie wiem jaki zasięg bo nie mam licznika dysponuję jedynie licznikiem godzin przepracowanych ale jeszcze nie zamontowałem ponieważ krucho z czasem a autko cały czas jeździ.
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Pon 08 Sie, 2011   

Fajnie że dołączyłeś do forum - witaj w klubie konstruktorów pojazdów dla swoich pociech :wink: Dużo pracy ale radośc dziecka bezcenna ...
Ciesze się że nie jestem już sam z pancerną ramą pojazdu :mrgreen: Zrobiłem w samochodzie mojego synka trochę zmian ale najważniejsza jeszcze czeka - wymiana silnika na 500W. Przy okazji skąd masz silnik 750W/24V (bo dwie baterie o któych piszesz masz w szeregu?)
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
dziura.arek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 08 Sie, 2011   

Silniki mam od wujka. Mam chyba jeszcze ze 6 sztuk. Jest to silnik z przekładnią 250 obr/min. Jest to silnik szczotkowy z magnesami zamiast stojanu. Myślałem o jakiś szybszych przełożeniach ale odpuściłem ponieważ mój smyk ma dopiero 5 lat. Zamontowałem ogranicznik prędkości na potencjometr.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group