ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
mała energetyczna dygresja dla budujących dom :)
Autor Wiadomość
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   mała energetyczna dygresja dla budujących dom :)

Ja co prawda dom wybudowałem, ale może dokupię działeczkę obok. Ale do rzeczy,
założenia darmowego jeżdżenia priusem na bateriach 20km zasięgu , potrzebujemy ok 5kWh energii. Kupujemy kolektory słoneczne, aktualnie na allegro 500W złożymy sobie z modułów po 2,39zł za ok 1,5W. Więc za ok. 800zł. (zwróci się w ok. 2 lata). No ale akumulator w priusie ładujemy w nocy, trzeba magazynować energię, akumulatory to wydatek. No ale przecież fajnie mieć basen przy domu, a najlepiej dwa , każdy o wymiarach ok 10x10mx2m, o różnicy poziomów 1m. Zgromadzona energia potencjalna w górnym basenie to 200m3 wody , 200ton,
200000kGm=20000Nm=20000J=5,56kWh. Więc nasze kolektory słoneczne 500W cały dzień pompują tę wodę pracowicie każdego dnia do górnego basenu a w nocy spływa woda poprzez turbinę i łąduje pojazd :)
Założenia ogólne , pomijam sprawność , stopień nasłonecznienia itp. Taki basen z 20 lat może działać. A jak ktoś ma skarpę to mozę mieć i 3 m różnicy.

Sam mam już ok. 400W kolektorów słonecznych, do tego akurat 24V 240Ah akumulatory i przetwornicę 1000W ale kiedyś akumulatory się skończą :) A popływać w basenie , gdzie ciągle jest natleniana woda fajnie :)


Pozdrawiam

Wiesiek

[ Dodano: Sro 02 Lis, 2011 ]
Na ale gdzie znaleźć pompę o dużej wydajności , taka chyba nie da rady (wymiana silnika na niskonapięciowy prądu stałego to nie problem):
http://www.i-ogrod.pl/pom...500w-p-538.html
Chyba najlepiej zyskać na różnicy poziomów, mniej wody a energia ta sama.

[ Dodano: Sro 02 Lis, 2011 ]
Są pompy basenowe:
http://pompy.bazarek.pl/o...24/from,nokaut/

[ Dodano: Sro 02 Lis, 2011 ]
http://gadzetomania.pl/20...generator-pradu
http://gadzetomania.pl/20...tor-pradu-wideo

[ Dodano: Sro 02 Lis, 2011 ]
Podobno są jakieś przetwornice, które z kolektora słonecznego oddają energię do sieci energetycznej, podłaczamy i licznik kręci sie do tyłu? Wtedy sprawę magazynowania energii mielibyśmy z głowy


Chyba cos poplątałem, czy ktoś moze to przeliczyc, chyba trzeba znacznie znacznie więcej wody...? Sory za zaśmiecanie, może isc temat do kosza
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

Gorzej zimą.
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 670
Skąd: Kielce
Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

A nie prościej zastosować do pompowania wody te wiatraki savoniusa (z beczek), one się do tego przecież doskonale nadają.

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

toft napisał/a:
Gorzej zimą.


Zmią wieje ;) ale basen zamarza ;)

[ Dodano: Sro 02 Lis, 2011 ]
r2d2 napisał/a:
A nie prościej zastosować do pompowania wody te wiatraki savoniusa (z beczek), one się do tego przecież doskonale nadają.

Pozdro.

U mnie zupełnie nie ma wiatru.. ;(
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

Lepiłeś z tych kruchych kawałków,czy kupiłeś gotowe ?Ciekawi mnie ten temat bo na Youtube są pokazane sposoby jak montować to z kawałków ale trzeba jeszcze do tego trochę drogich komponentów do uszczelniania baterii,to nie wiem czy w sumie to się opłaci.Jaka jest sprawność tych baterii fotovoltaicznych?Czy tyle ile jest napisane na baterii czy mniej? Naprawdę chciałbyś zrealizować pomysł z elektrownią szczytowo-pompową :grin: na 2 basenach?Ja się przymierzałem żeby kupić taką baterię ale zawsze mi coś stawało na drodze przede wszystkim cena ,ale obecnie ceny nieco spadły,tylko czy to się choć trochę opłaci :?:
Są sposoby podłączania do sieci i sprzedaż energii ale nie ta skala,musiałbyś wykleić nimi cały dom a może i całą działkę. :lol: Jak nie chcesz zaśmiecać na forum, bo temat ciekawy odpowiedz mi na PW.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
robbo2k 
stażysta


Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 136
Skąd: Sochaczew
Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

W ciagu roku z kazdego 1Watta mocy panelu uzyskujesz w Polsce 900Wh.
Najwiecej w maju 125Wh

1W panelu PV to dzis 0,9zł
Regulator to około 0,5zł za 1 Watt
Akumulator to około 0,9zł za Wh

Tutaj masz unijny kalkulatorek
http://re.jrc.ec.europa.e...g=en&map=europe
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

Napisałeś
robbo2k napisał/a:


1W panelu PV to dzis 0,9zł
Regulator to około 0,5zł za 1 Watt
Akumulator to około 0,9zł zł
,nie jestem biegły w tych kalkulacjach możesz to rozszerzyć jaśniej?Czy się kalkuluje gromadzić energię z paneli fotovoltaicznych w akumulatorach? a może ogrzewając wodę w bojlerze lub ładując baterię EV :grin:
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
robbo2k 
stażysta


Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 136
Skąd: Sochaczew
Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

Panel 100W kosztuje jakies 90zł
Sterownik około 80zł
Akumulator 12V 7,2Ah 80zł

Z tego uzyskamy rocznie 90kWh ktore
od dostawcy typu PGE z dostawa do domu kosztuje okolo 45zł.

Gdybysmy ogrzewali wode jest lepiej bo wystarczy sam panel.

Zasadniczo ten interes sie nie zamyka. O ładowaniu EV nie mowiac
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

Nie pomyliłeś się przypadkiem" Panel 100W kosztuje jakieś 90zł "a może 1 zero więcej? :mrgreen:
Ale w sumie masz rację, interes się nie domyka w żaden sposob :cry:
I jeszcze drobiazg czy 100W panel daje 100W czy średnio 30W :?:
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

Tak, do samodzielnego składania. Mam takie moduły ale jeszcze nie złozyłem. A dzisiaj dokupiłem 142 moduły (2,39zł sztuka) ukruszone od 5-20%, 1,8W każdy,ale pewnie srednio będzie 1,5W, wyjdzie ok. 350zł za 210W, więc chyba się jednak opłaca, skoro wyżej kolega napisał , że z 1W mamy 900Wh to powinien sie zamortyzować w 5 lat . Mam też 3 panele w szyberdachach, one bedą na dachu priusa (120W) W sumie mam nominalnie ok. 120W + 250W + 210W = 580W. Ale ogólnie chodzi mi o taki bajer, że jadę jedynie dzieki słońcu te 20km :) a może na zime też jakis wiatrazcek postawie taki z 300W.
Czy droga budowa baterii, nie sądze , kawałek szyby, kładziemy ogniwa łaczymy, od tyłu jakiś np. stary panel podłogowy zaklejamy silikonem i tyle. Ramka aluminiowa albo drewniana.
Nie basenu nie wybuduje, chyba, że sasiad tanio sprzeda działeczkę na której jest już 3 metry niżej stawik, a mam na ten teren chrapkę, poczekam na wiekszy kryzys, gdy ludzie beda wciskać działki za grosze ;)
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

Zwykła szyba się nie nadaje,a silikon dwukomponetowy rzadki zalewasz nim cały tył po zmontowaniu i połączeniu.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

mar56 napisał/a:
Zwykła szyba się nie nadaje,a silikon dwukomponetowy rzadki zalewasz nim cały tył po zmontowaniu i połączeniu.

A jaka?
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

Przez zwykłą szybę stracisz wiele na sprawności,powinna być specjalna do solarów o podwyższonej przenikalności świetlnej.Podobno produkują takie w Polsce (Saint Gobain).
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Szwed 
stażysta
moturzysta


Wiek: 43
Dołączył: 26 Gru 2010
Posty: 121
Skąd: Opole
Wysłany: Śro 09 Lis, 2011   

Jako bajer pomysł z basenami fajny :)
A realnie to chyba lepiej słońcem lub wiatrem grzać wodę do kąpieli (co daje znaczne oszczędności), a auto ładować na nocnej taryfie (bardzo ekologiczne, bo dociąża sieć w czasie zbyt niskiego zapotrzebowania na moc).
Puszczanie prądu z paneli lub wiatraka do sieci to kompletna pomyłka, bo cena po której zakład energetyczny skupuje prąd i cena po której ten sam prąd sprzedaje znacznie się różnią :D więc lepiej produkowany samodzielnie prąd wykorzystać od grzania wody.
 
 
rudzik6
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Lis, 2011   

Szwed napisał/a:
Jako bajer pomysł z basenami fajny :)
A realnie to chyba lepiej słońcem lub wiatrem grzać wodę do kąpieli (co daje znaczne oszczędności), a auto ładować na nocnej taryfie (bardzo ekologiczne, bo dociąża sieć w czasie zbyt niskiego zapotrzebowania na moc).
Puszczanie prądu z paneli lub wiatraka do sieci to kompletna pomyłka, bo cena po której zakład energetyczny skupuje prąd i cena po której ten sam prąd sprzedaje znacznie się różnią :D więc lepiej produkowany samodzielnie prąd wykorzystać od grzania wody.


Nie chodzi o sprzedaż prądu, a "magazynowanie" w sieci energetycznej i oszczędzenie na akumulatorach solarnych. Są urządzenia, które podłącza się do sieci energetycznej i przy poborze prądu przez inne odbiorniki zmniejszają ten pobór o wartośc z solarów. Niestety w przypadku zerowego poboru prądu zostanie wpuszczone w siec energetyczną wszystko z solara bezpłatnie i bezpowrotnie.

Zrobiłem parę wyliczeń dla priusa 20Ah 300V pokładowych baterii 6kWh , teoretycznie zasięg ok. 30km. Czyli ok. 18kWh/100km, w taryfie nocnej 0,28zł będzie ok. 5zł/100km
Przyjmijmy 200 słonecznych dni w roku , to przejedziemy 4000km.
Przy zasilaniu z sieci to 200zł.
Przy benzynie 5l/100km to ok. 1100zł
Solar już mam, a co 5 lat kupuję akumulatory 2x12V 250Ah w cenie 1500zł. Czyli rocznie
300zł. Więc za bardzo nie opłaca się magazynować w akumulatorach, chyba, że kupi sie jakieś tanie akumulatory a długiej żywotności (poniżej 200zł rocznie).
Na razie mam akumulatory 24V 144Ah przemysłowe VARTA, które za darmo otrzymałem od znajomego z centrali telefonicznej, mimo daty 1998 sa w świetnym stanie. Do tego mam UPSa APC smart 1000VA (rozprowadzona instalacja awaryjna po domu światło i jedno gniazdko, przełaczanie ręczne przełącznikiem w skrzynce elektrycznej)

Więc ogłaszam konkurs na magazynowanie dobowej energii elektrycznej 6kWh , nagroda
sześciopak piwa;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group