ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Pikacz
Autor Wiadomość
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2013   

Plan był, ale czekam na temp powyżej 16st żeby zacząć w końcu laminować trójkąt w ramę na elektronikę i akusy. Więc nie zdążę :P
A co do komercjalizacji Pikacza v1 - nie planuję. To z założenia był i jest 'darmowy' projekt i kto chce to ma wszystko podane na talerzu.
A kto nie chce się bawić to zawsze może napisać do mnie to mu takiego Pikacza zmontuje. Zresztą zrobiłem już ich ponad 20 dla forumowiczów, więc jest jakaś szansa, że któryś egzemplarz dotrze na zlot. Ewentualnie wam podeślę jakąś pokazową sztuke to sobie pooglądacie ;)
 
 
Szczygiel 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 226
Skąd: Siedlce
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2013   

Ok. Czekam na zlocie.
_________________
Pozdrawiam, https://sites.google.com/site/ergodrive/
 
 
Janek75
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

tas napisał/a:
Titp. itd. jest warta wydania 70zł za czujnik? :P
A cóż to za czujnik? Pozłacany? :D
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

A taki fajny na podczerwień co na odległość mierzy temperaturę (ten co w pirometrach montują) różnych rzeczy - czyli np silnika. Ma ta zaletę, że wystarczy go podłączyć do Pikacza, zamontować gdzieś żeby "widział" silnik i tyle. Fajny, ale trochę za drogi :roll:

Na Endless S. widziałem kiedyś projekt bajka, który miał taki pomiar i urzekła mnie prostota i elegancja takiego rozwiązania.

A tak ogólnie to jakby ktoś znał model jakiegoś TANIEGO zdalnego czujnika temperatury na IR i by się podzielił tą informacją - byłoby miło :D
8 dyszek za MLX90614 nie brzmi tak fajnie, jak np 25zł za coś innego :)
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 68
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Zaraz mnie skrytykujecie,ale czy lepsza jest ręka do pomiaru temperatury?
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
Ostatnio zmieniony przez mar56 Czw 18 Kwi, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Ale... ale... ale taki pomiar to nie jest dla ludka co ma 500W@36V i na ebajku zazwyczaj robi wyprawy do marketu* ;)
Jak się ma naprawdę dużą moc pod kciukiem, szarpie po górach, drapie i zrywa kołami kamienie z leśnych szlaków, a watomierz co 3 sek lata ze 500W do 4000W to wtedy takie coś nagle przybiera na znaczeniu :twisted:

* nic osobistego, to tylko przykład :)
Ostatnio zmieniony przez tas Czw 18 Kwi, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 68
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Powiem tak ,500W to nawet za dużo,wystarczy 350W, a żeby zjechać z górki to wogóle nie potrzeba mocy sam zjedzie :mrgreen:
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Janek75
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013   

tas napisał/a:
A taki fajny na podczerwień co na odległość mierzy temperaturę (ten co w pirometrach montują) różnych rzeczy - czyli np silnika.

Tak myślałem, że jakiś przybajerowany musi być skoro tyle kosztuje, tylko co będzie jak zobaczy.... odbite słońce? :D
Akurat do klimy z powodzeniem 2a takie czujnki NTC wsadziłem na ADC i spokojnie chyba można by to wsadzić do rurki miedzianej zalać silikonem takim do klejenia szkła, wypuścić 2a kabelki i przykleić do czegoś połączonego z silnikiem.
NTCM-HP-10K-1% Czujnik: termistor NTC; 10kΩ; 50mW; Montaż: THT; -55÷125°C; 3380K | INFO
Producent: SR PASSIVES



Ten akurat kosztuje ok. 1.23PLN jak się kupi 5 a czasami się przydają ;)
Przecież nie potrzeba aż tak dokładnie mierzyć tej temperatury w silniku i może wsadzić go tam by się gdzieś dało razem z innymi kablami...
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013   

Nie, nie da się wsadzić go do środka z innymi kablami.
 
 
Janek75
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

No to przykręcić takie coś do czegoś co ma kontakt ze stojanem lub obudową silnika i tylko zkalibrować w mikroprocesorze.

Koszt tego to póki co 1.23PLN +miedziany rurkowy zacisk 9przepłacony bo nie miałem kawałka rurki takiej cienkiej) ok. 1PLN + kilka kawałków koszulek termokurczliwych (ok. 1PLN/metr) i klej 3Mpa w środku (kilka kropli), żeby nie było tam żadnego powietrza i nic się nie ruszało.

Pozostało podpiąć do do ADC mikrokontrolera i... wysterować diodę RGB, która przy wyłączonym (zimnym) silniku przed jazdą (temperatura otoczenia) pokaże przy okazji temperaturę na zwenątrz w kolorach jakie się zdefiniuje w programie.
Póki co czujnik gotowy do podłączenia coś koło 1$ wychodzi tak na oko i chwila zabawy z lutownicą :D

temp_sensor_ntc_10k-forum.jpg
Temp NTC 10k ADC sensor
Pobierz Plik ściągnięto 295 raz(y) 4,04 KB

 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

Mistrzu... bo witki opadają.
Obudowa się OBRACA. Kpn? Tak to już jest z silnikami w rowerze, że się obracają razem z kołem. :shock:
Gdzie ja ci te kable będę ciągnął, do jakiej obudowy podpinał, przejadę 1m i wszystko zerwane.
To ma być funkcjonalne, proste w montażu, skuteczne i bezawaryjne. Ewentualnie tanie.
Póki co prócz ceny - idealnie spełnia pomiar zdalny.
 
 
nanab 
kierownik
Elektronik


Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 354
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

1m? To trzeba dłuższy kabel dać, to dalej zajedziesz :)
 
 
Janek75
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

tas napisał/a:
Tak to już jest z silnikami w rowerze, że się obracają razem z kołem. :shock:

A to ciekawe teorie nowe... a prykacz jest bezprzewodowo podpięty? ;) Może zasilanie tego silinika też zdalnie by zrobić.. np. na mikrofale i... włączasz w domu mikrofalówkę, ustawiasz na maxa i... jedziesz bez baterii i bez ograniczeń :D
Podobno w starożytności już poprzez piramidy energię przesyłali, więc może by tak... Pałac Kultury i Nauki do tego wykorzystać, albo te nowe sieci cyfryzacji narodowej, bo to technika cyfrowa właśnie wkracza pod strzechy, tyle że niepotrzebna, bo jak ktoś nie jest frajerem, to już dawno ma talerz na Astrę i Hotbirda wycelowany i gdzieś całą tą propagandę...
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 22 Kwi, 2013   

No tak, przecież można rozbebeszyć silnik, rozwiercić ośkę zrywając wszystkie kable, bo ośka uszczelniana żywicą, lutować wszystko, położyć nowe kable, zamocować jakoś ten czujnik, znów wszystko poskładać, uszczelnić, zalać żywicą i uruchomić.
GENIALNE!
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 27 Kwi, 2013   

Na zlocie u kolegi Zeeltoma będzie do oglądnięcia i potestowania Pikacz OLED - to dla osób, które zastanawiają się nad przerobieniem swojego watomierza.

Będzie można podłączyć go do swojego roweru. Wymagać to będzie, aby między sterownikiem, a bateriami zamontowane było wysoko-prądowe złącze XT60 lub wtyk bananowy 4mm, ponieważ Pikacz będzie zawierał adaptery właśnie na te złącza.


Polaryzacja dla złącza XT60 - wedle opisu na obudowie wtyku
Kolejność męski/żeński dla złącza XT60 -obojętna - będą adaptery

Polaryzacja dla złącza 4mm bananowego - obojętna - będą adaptery.
Kolejność męski/żeński dla złącza 4mm - obojętna - będą adaptery

Jeśli masz inne wtyki/gniazda - to weź lutownicę i zlutujesz sobie złączkę na miejscu - będą wolne gniazda i wtyki na taką okoliczność.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group