ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Akumulatory żelowe zaczęły się gotować podczas ładowania
Autor Wiadomość
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Śro 17 Paź, 2012   Akumulatory żelowe zaczęły się gotować podczas ładowania

Pytanie jak w temacie. Mam dwa żelki HPG 7Ah, kiedyś używane do jazdy (może ze 30 cykli), teraz stoją jako testowe - sporadycznie używane. Chciałem je ostatnio naładować i zaniepokoił mnie dźwięk wrzenia wydobywający się z środka akumulatora.
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 17 Paź, 2012   

A czym to ładujesz? Jakim prądem?
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Śro 17 Paź, 2012   

Tania ładowarką do skutera z allegro na 24V, ok. 1,5A.
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Paź, 2012   

Dopóki nie puchną, nie grzeją się i nie wyłażą korki ciśnieniowe takimi odgłosami bym się nie przejmował ;)
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Paź, 2012   

bartek napisał/a:
Tania ładowarką do skutera z allegro na 24V, ok. 1,5A.

Pewnie szeregowo podłączone i... jeden z acu niedoładowany a drugi przeładowany, bo któryś wolniej się ładuje i wtedy ta głupia zabawka nie wie który już ma dosyć ;)
A sprawdza ta niby ładowarka napięcie na kazdym z acu z osobna?
Obydwa się gotują?

BTW: Dlatego właśnie opracowałem prostownik na wielu uP do ładowania kilku acu 12V równolegle z jednego trafo z czujnikami temperatury i zabezpieczeniem przed pływaniem prądów pomiedzy ładowanymi acu, bo po co gotować jakieś acu?
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Czw 18 Paź, 2012   

Cytat:
Pewnie szeregowo podłączone i... jeden z acu niedoładowany a drugi przeładowany, bo któryś wolniej się ładuje i wtedy ta głupia zabawka nie wie który już ma dosyć ;)
A sprawdza ta niby ładowarka napięcie na kazdym z acu z osobna?
Obydwa się gotują?

No tutaj miałeś rację. Sprawdziłem napięcia osobno i były różnice 0,3 V. Wyrównałem napięcie na tym bardziej naładowanym żarówką samochodową 12V i z powrotem podłączyłem razem do ładowania. Skwierczało chwilę ale już dużo słabiej, aż w końcu przestało.
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Paź, 2012   

Interesuję się od jakiegos czasu trochę tematem ładowania zwykłych acu (kwasowych i żelówek), ale za pomocą własnych prostowników równolegle z pomiarem napięcia na każdym acu z osobna z jednym wielkim trafo, bo nie mam zamiaru wstawiać do pojazdów elektrycznych drogich "lipo", z i kupowac drogich BMSów, a te żelówki z serii Haze EV są całkiem fajne i mając sensowne ładowarki do ładowania równoległego (z diodą zabezpieczającą przed pływaniem prądów własnie wynikajacym z różnego poziomu naładowania róznych acu) będzie można uniknąć podobnych problemów jaki miałeś w ładowaniu szeregowym, bo każde z acu 12v będzie ładowane z tego samego dużego trafo, ale kontrolowane z osobna, dzięki temu żadne acu nie będzie gotowane ;)

BTW: Jak skończę sterowniki i układy wykonawcze kontrolerów acu i prostownika to wrzucę jakieś foty, bo trafo bardzo ładne i grubości uzwojeń pierwotnego i wtórnego imponujące i akurat do domowego słupka EV z którego wyjdzie bezpieczne 24V do ładowania wielu pojazdów EV jednocześnie w trybie równoległym...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 20 Paź, 2012   

Czyli robisz ileś tam ładowarek na 12V czy 24V zasilanych z jednego trafo. Geniusz :D
Podejrzewam, że wyjdzie taniej kupić ileś tam ładowarek impulsowych zasilanych z 230V :P A zamiast dużego transformatora postawić słupek z kilkoma gniazdkami 230V :D
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Paź, 2012   

zeeltom napisał/a:
Podejrzewam, że wyjdzie taniej kupić ileś tam ładowarek impulsowych zasilanych z 230V :P

No nie wiem czy kupisz za <50 PLN ładowarkę impulsową z galwaniczną izolacją od 230VAC, a mając jedno mocne trafo zrobienie układów sterowania ładowaniem każdego acu nie przekroczy 50 PLN na kazdy acu ;)
Poza tym te układy będą nie tylko sterować ładowaniem ale i rozładowaniem acu, bo pomiar prądu jest robiony na czujniku Halla SS495A i mogę mierzyć zarówno prady wpływające jak i wypływające z acu bezdotykowo.
Więc, na pewno nie potrzebuję "badziewiastych" ładowarek bez trafo, a impulsowo oczywiście moje też działają i z tego jednego wielkiego trafo co mam spokojnie z 10 acu 12V naraz będzie można ładować równolegle, tylko dołaczając kolejną przystawkę do trafo :D
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012   

http://allegro.pl/ladowar...2726092204.html
Bez twojego trafo. Jak coś padnie, to włączasz inną, a jak padnie ci trafo, to nic nie naładujesz. Po cholerę mi pomiar w automatycznej ładowarce? Szczególnie prądów wypływające z akumulatora. Ładowarka ma ładować akumulatory do napięcia nominalnego i tego spodziewam się po ładowarce.
A twoje pomysły są jakieś maniakalne. Nic jeszcze nie zbudowałeś, ale pomysłów masz 100.000. Zbuduj coś wreszcie i przestań męczyć ludzi swoimi wywodami, które nic konkretnego nie wnoszą do tematów.
Ludzie szukają tu pomocy, a nie wymyślanych teorii i teoretycznych przemyśleń. Piszemy tu o praktycznych urządzeniach, które istnieją i są używane.
I takie posty proszę pisać. Następne teoretyczne pomysły o procesorach, bezdotykowych pomiarach itp. będę usuwał, jako nic nie wnoszące do tematów.
Chyba, że będzie to w końcu jakieś gotowe, działające urządzenie zbudowane przez ciebie.
Ostrzegam i proszę o dostosowanie się do tej prośby.
 
 
r2d2 
prezes
Reverse engineer



Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 670
Skąd: Kielce
Wysłany: Śro 24 Paź, 2012   

zeeltom napisał/a:
i nie wyłażą korki ciśnieniowe
Z tymi korkami to ciekawa akcja mi się trafiła.
Otóż kiedyś wziąłem od kumpla typowe akumulatory od e-skutera 12V/12Ah (akurat wymieniał dziecku bo padły), podobno były zużyte (i faktycznie Imax B6 pokazał mi 4,5Ah pojemności) więc podpiąłem je do prostownika samochodowego (autorski produkt wujaszka - elektryk starej daty, trafo skręcone z rdzeni od 2 'Rubinów', prostownik selenowy z wielkim radiatorem. amperomierz skalowany długopisem do 40A, ale można bez problemów wyskakiwać na dłużej poza skalę, bezpiecznik na wtórnym z drutu 1mm^2, i można przepalić, ogólnie konstrukcja pancerna z niespotykanych teraz elementów, nigdy nie próbowałem z niego bezpośrednio odpalać samochodu - kto wie... niezniszczalny sprzęt) ale wracając do tematu, właśnie tym 'potworem' postanowiłem zakończyć żywot tych akumulatorów i przy okazji dać im na koniec nieźle w p..dę, no i faktycznie wystrzeliło korki (razem z pokrywką, na klej termiczny była klejona), wtedy pomyślałem że ten spadek pojemności (akusy jeszcze łykały duże prądy) mógł być skutkiem odparowania części elektrolitu, a skoro już był dostęp 'pod korki' więc wrzuciłem je na wagę, okazało się za są o ok.120g lżejsze niż oryginały ze sklepu, więc niewiele myśląc - woda zdemineralizowana i strzykawa 20-tka, po dolaniu do każdej celi strzykawki pojemność (na Imax'ie skoczyła z 4,5 do 11 Ah).
Wniosek- jeśli mamy już dostęp 'pod korki', a akumulator jeszcze chętnie 'łyka' prąd i jest trochę lżejszy niż oryginał to prawdopodobnie powodem tego stanu rzeczy jest częściowa utrata elektrolitu, można go odratować uzupełniając (po równo) wszystkie cele wodą demineralizowaną do nominalnej wagi takiego akumulatora. W każdym bądź razie nie zaszkodzi tego sprawdzić bo skutki mogą być zdumiewające.

Pozdro.
_________________
I choć bym szedł ciemną doliną, ciemności się nie lękam bo robię światło...
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Śro 24 Paź, 2012   

Cytat:
Z tymi korkami to ciekawa akcja mi się trafiła.

To jak już będę miał całkowite "bedki", to zgłoszę się do Ciebie r2d2 i postrzelamy z korków :) Ja niestety nie mam takiego potworka do ładowania.
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
eneuro
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Paź, 2012   

zeeltom napisał/a:

Ludzie szukają tu pomocy, a nie wymyślanych teorii i teoretycznych przemyśleń. Piszemy tu o praktycznych urządzeniach, które istnieją i są używane.
I takie posty proszę pisać.

Nie widzę potrzeby rozwiązywania rownań rózniczkowych żeby policzyć obwód elektryczny, bo używam do tego symulatorów, a że sam kiedyś sprawdzonych narzędzi szukałem więc czasami może sie to komuś przydać, żeby zrozumieć dlaczego jakis układ elektryczny działa albo nie.
Zwykle podaję źródło, a wyliczenia i teoria niezbędne, żeby nie niszczyć urządzeń i zoptymalizować ich pracę.
Jak ktoś preferuje prowizorki to jego sprawa.
Profesjonaliści dbają o szczegóły.

BTW: Nie ma o czym już pisać i tak już za dużo zostało powiedziane-czas najwyższy zrobić na tym kasę, bo wiadomo inwestycja wtedy jest dobra jak ma sensowne ROI, więc czas poświęcony na stukanie tutaj właśnie się zwraca w gotówce :D
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

eneuro napisał/a:
czas poświęcony na stukanie tutaj właśnie się zwraca w gotówce
Tak tak ... wiemy. Pewnie chodzi o słowa kluczowe powtarzane przez ciebie jak mantra w co drugim poście.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Dziwna sprawa.
Chyba nawet średnio inteligentna osoba, jeśli kolejny forumowicz zwraca jej uwagę na irytujące zachowanie, bardzo niską wartość wypowiedzi i w kółko piętnuje te same błędy to powinna się domyślić, że:
- albo ze mną coś jest nie tak, być może powinienem coś zmienić w zachowaniu
- otaczający ludzie mnie nie rozumieją i chyba warto poszukać jakichś, którzy zrozumieją o co mi chodzi w innym miejscu.

Niestety tak nie jest, z tego co widzę i czytam. Na razie mamy trolla, którego wszyscy karmimy :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group