ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Nostusek
Sob 07 Gru, 2013
Awaria ładowarki na 60v - ładowanie z prostownika równolegle
Autor Wiadomość
kubuskubus
stażysta


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 169
Wysłany: Wto 28 Maj, 2013   Awaria ładowarki na 60v - ładowanie z prostownika równolegle

Witam, padła mi ładowarka na 60v (pakiet kwasiaków). I jako że zależy mi na korzystaniu ze skutera postanowiłem spiąć akumulatory równolegle i ładować z prostownika.
Po trzech godzinach dłubania wyprowadziłem ze środka skutera 10 kabli i jak narazie pospinałem to rónolegle i ładuję
Moje podstawowe pytanie to czy nie zaszkodzę akusom w ten sposób.
Drugie pytanie - konia z rzędem temu kto wymyśli jak to skonstruować by szybko dało się to poprzepinać (na razie przepięcie to kupa roboty).
Jest jeden plus tej operacji będe mógł juz zawsze wyrónywć akumulatory bez rozkręcania skutera - a jest to trochę śrubek:)
A najlepsze jest to, że koniecznie jutro chciałem jechać skuterem a z prostownika leci mi 5A w życiu do jutra się 120Ah nie naładuje:) zostaje rower......
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

wyprowadź sobie złącze wielokrotne 10 pinowe od każdego akumulatora po parze przewodów, końce zewrzesz do kupy plusami i minusami osobno w przeciwzłączu tego które zastosujesz - jedyną twoją robotą zostanie fakt iż musisz jedynie porozłączać mostki między akumulatorami - raptem będziesz mieć aż 4 przewody, czyli musisz odkrecić raptem 4 śrubki.
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

Może zastosować dwie wtyczki, jedną pospinaną równolegle do ładowania, a drugą ze zworkami do połączenia szeregowego kabelków i dwa do kontrolera. Wkłada ładowarkę i ładuje. Po ładowaniu wkłada drugą wtyczkę i ma połączone szeregowo ;)
Jedna wtyczka (połączenie równoległe) powinna być na zasilaczu, druga (połączenia szeregowe) na przewodach od elektroniki skuterka.
A na akumulatorach złączka żeńska z 10 wyprowadzeniami.
Obejdzie się bez rozkręcania śrubek ;)
Rozpina złącze, wkłada ładowarkę i ładuje. Po naładowaniu rozpina, wkłada wtyczkę od skuterka i jedzie :D
 
 
kubuskubus
stażysta


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 169
Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

No to by była gratka:) Tylko nie mogę namierzyć takich złączek w Leroy takich nie mieli - w jakims elektrycznym? Muszą być dość solidne. Moze jakis link co bym zobaczył jak takie wyglądają. Dzięki bardzo za odpowiedzi
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

Poszukaj w samochodowych. Nie musi to być jedna złączka, mogą być dwie. Pokombinuj i będzie dobrze ;)
Możesz też poszukać w elektrycznych jakiegoś przełącznika obrotowego o odpowiedniej ilości styków i go wykorzystać.
 
 
kubuskubus
stażysta


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 169
Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

Cos takiego namierzyłem http://allegro.pl/zlaczka...3276613816.html
nie było by złe.
A jedno może głupie pytanie - czy prostownik tak jak ładowarka wyłącza się po naładowaniu akumulatora czy będzie go bez końca ładował malutkim prądem mam taki mniej wiecej - http://allegro.pl/prostow...3266893552.html
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

Ten się nie wyłączy, ale, o ile jest ustawione napięcie ładowania w granicach 14,5V, to prąd spadnie do minimalnej wartości po naładowaniu. Czyli, jakby się wyłączy, bo nie naładuje akumulatora do większego napięcia, niż zalecane, ale to trzeba skontrolować przy pierwszym ładowaniu.
 
 
camilos
początkujący
Skuter


Dołączył: 23 Sty 2013
Posty: 16
Skąd: Milanówek
Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

Ja swoją ładowarkę naprawiłem w Brwinowie w firmie StefPol. Za jakieś marne grosze. Zadzwoń, na pewno się ktoś tym zajmie.
 
 
kubuskubus
stażysta


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 169
Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

Ok dzięki sprawdzę to dziś. Mam ukrytą nadzieję, że ładowarka trochę pakietu niedoładowywała bo był rozjechany o 1,5 v. Spradzę jak to będzie ładując równolegle
Pozdrawiam
 
 
kubuskubus
stażysta


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 169
Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

Dzieki Camilos, to się przejąde tam może ruszy. Najpierw tylko ją rozkręcę bo może coś nie styka po prostu
 
 
kubuskubus
stażysta


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 169
Wysłany: Pią 31 Maj, 2013   

Dziś udało mi się pojechać na skuterze do pracy. Co mnie mile zaskoczyło to pakiet ożył. Zwykle wracając z pracy goniłem resztkami sił a tu nie oszczędzając dojechałem i pojechał bym dużo dalej. A co lepsze to i ładowarka odżyła a feralnego dnia 10 razy sprawdzałem połączenia przepinałem i nic. A tu nagle ożyła. Może powodem było to iż pakiet się bardzo wyładował i nie mogła go rozruszać.
Wnioski z tej imprezy - opłaca się wyrównać napięcia w pakiecie co jakiś czas, a przepięcia mam już gotowe:)
 
 
kubuskubus
stażysta


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 169
Wysłany: Śro 10 Lip, 2013   

Jednak padła mi ta ładowarka - taka http://allegro.pl/ladowar...3318323750.html Nie wiedziałem, że jest taka droga. Czy myślicie, że mógł bym ją zastąpić taką? http://allegro.pl/ladowar...3314724965.html po prostu by trochę wolniej ładowała. A jest ktoś w Wawie kto by sie podjał naprawy. Jedne majster powiedział, że podzespoły są sprawne i ze to pewnie mikroprocesor. Dało by się go sprowadzić albo ominąć bo w zasadzie jego zadanie to chyba tylko wyłączyć łądowarkę po osiągnięciu określonego napięcia? No ale ja się nie znam może ktoś z Wawy by wiedział jak się do tego zabrać? W stef pol mają urlop do sierpnia i człowiek mówił mi ze i tak prawdopodobnie tego nie zrobią.
 
 
Pir-serwis 
kierownik



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 333
Skąd: Ostrowiec Warszawa
Wysłany: Pią 12 Lip, 2013   

Zadzwoń.
Napisałem posta ale przepadł.
Mam Ładowarkę w Warszawie i mieszkam w Warszawie.
Nie daj się nabrać na takie kwoty.
Ja Bxa ładuję 110V/30A za 300zł.
Poiżyczę Ci swoją,mała,lekka i o wiele tańsza.
Twoją popatrzę.
_________________
Paweł-Elektryczny Citroen BX
 
 
kubuskubus
stażysta


Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 169
Wysłany: Pią 12 Lip, 2013   

Ok Pir to poszło PW bo nijak nie mam twojego numeru:). Dzieki
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 12 Lip, 2013   

Ładowanie akumulatorów żelowych równolegle (niektórych), jest ryzykowne, ponieważ jak jeden jest najmocniejszy to przechwytuje więcej prądu, a jak więcej prądu to się szybciej grzeje, a jak się szybciej grzeje to niższe napięcie końcowe ładowania, co powoduje wzrost prądu, aż do ,,wybulenia'' akumulatora. Odnośnie ładowarki to najłatwiej powiedzieć że procesor, ja się nie chce dłubać. To jest ładowarka impulsowa, więc naprawę należy rożpocząć od obejżenia kondensatorów elektrolitycznych i wymienić te w przykrótkich koszulkach, lub z denkami do góry, nie są drogie.
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group