ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
manetka regulacja kciukiem
Autor Wiadomość
adamcebo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

zeeltom napisał/a:
Sam kabel tam jest, czy jeszcze manetka?

Trochę krótki ten kabel i to powala od razu jak się widzi coś takiego w ofercie.
Za taką kasę to się robi takie manetki jak tutaj na MPU-6050, który kosztuje ok. 10$+mikrokontroler do tego za 1$ i wychodzą z tego 4y kable: zasialnie, i2c i Gnd :cool:
Youtube: Pitch & Roll from Accelerometer demo
Tylko trzeba mieć własny sterownik (bo komunikuje się z nim przez i2c), a te na rynku stery są z poprzedniej epoki i osprzęt z tego co widać też :mrgreen:
No trzeba było rozwiązać jeszcze taki prosty układ równań w Maxima CAS, ale mammy to już za sobą bo przecież od matematyki są teraz komputery :razz:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

Tylko po kiego w tym wszystkim potrzebny jest procesor?
Hallotron, dwa magnesiki i po bólu. Znów zaczynasz ze swoimi procesorami w śrubokręcie i kombinerkach? Po co psuć coś, co jest dobre?
 
 
adamcebo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

zeeltom napisał/a:
Znów zaczynasz ze swoimi procesorami w śrubokręcie i kombinerkach? Po co psuć coś, co jest dobre?

Z mikroprocesorami zaczynałem kilka lat temu, a programuję w C i asemblerze ponad 10 lat więc moje projekty uruchamiają się praktycznie od razu po wytrawieniu płytki i zaprogramowaniu AVRa :razz:

W przypadku takiej manetki nie trzeba jej psuć tylko wystarcza przyciąć te i tak krótkie kable razem z sygnałowym (czyli 3y tutaj), w okolicy kierownicy dokładam do tego swoją przelotkę właśnie z mikroprocesorem i na jego wejście ADC ten sygnałowy z manetki zapodaję, a od kierownicy do mojego sterownika idzie nie plątanina kabli od wszystkiego co na niej jest zamocowane, TYLKO 4y porządnej jakości ekranowane:
+5V SDA SCL GND, czyli po prostu szyna I2C bus z zasilaniem.
Mikroprocesor jest potrzebny mi do tego, że wrzucam do niego kilka lini programu do obsługi tego ADC i czytania manetki, a on sam posiada sprzętową obsługę I2C bus i dzięki temu w okolicy kierownicy mogę do tych 4ech kabelków podpiąć mnóstwo różnych wyświetlaczy i innych przydatnych bajerów, a każde takie urządzenie ma przypisany numer i sterownik w razie potrzeby odczytuje wybrany czujnik, czy manetkę, albo wyświetla coś na wyświetlaczu. Nie wspominając o tym, że może sprawdzić co jest podłączone i się dopasować, czyli obsłużyć różne manetki na przykład, bo ktoś ma taką ulubioną jedną więc dlaczego nie.

W waszych steronikach być może taka przejściówka z mikroprocesorem może nie jest potrzebna jak akurat pasuje jakaś manetka do jakiegoś chińskiego sterownika, ale w moim rozwiązaniu przyjąłem pewien standard i protokół komunikacji I2C i w razie potrzeby mogę spokojnie podpiąć coś co uznam za przydatne dzięĸi takiej przelotce z czymś co jest w obudowie DIP8 i wielkości końcówki małego palca czyli ATTiny85 :cool:
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

A co ma zrobić biedny, mały człowieczek, który nie umie programować mikrokontrolerów? :cry:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

99% manetek rowerowych pasuje do 99% sterowników rowerowych. I wystarczą 3 przewody, nie 4. Prochu nie wymyślisz, choćbyś nie wiem jak się starał. Wymyślono go już dawno.
A ten twój wynalazek nie będzie pasował do żadnego sterownika.
Manetki są już jakby znormalizowane. Zazwyczaj są zasilane z 5V. Czy to będzie potencjometr, czy hallotron, to będą pasowały do każdego sterownika, chińskiego, amerykańskiego, czy rosyjskiego. Widzę, że znów zaczynasz wszędzie wciskać posty o procesorach, co zaczyna mnie znów wkurzać. Tu gadamy o realiach, a nie o twoich marzeniach.
 
 
adamcebo
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

zeeltom napisał/a:
Tu gadamy o realiach, a nie o twoich marzeniach.

Realia są takie, że nie masz chyba pojęcia o procesorach i programowaniu i ich obecnych możliwościach obliczeniowych i zastosowaniach.
Kompletnych rozwiązań na żadnym forum nie będzie, tylko wyrywkowe fotki prototypów i ogólne koncepcje, które jak widać są mało strawne dla tych co wpadli w rutynę i mają klapki na oczach :grin:
Zobaczysz w TV za jakiś czas najprędzej jak to wygląda, bo na zlot kilku osób nie widzę sensu zasuwać 200km, chyba że przy okazji wypadu nad morze, ale w tym okresie to ma temperaturę dla morsów i średnia motywacja.
Moje manetki już rozpoznają... gesty i ruchy ręką, bo to nic specjalnego i świecie rozrywki od dawna na konsolach można tak się poruszać.
Więc jak zobaczysz to wzceśniej usiądź wygodnie, walnij sobie kilka piw, żebyś nie padł z wrażenia co można robić w XXI wieku na mikroprocesorach ... w garażu gdzieś na południu Polski z odrobiną inwencji twórczej po studiach na uczelni technicznej i ponad 10iu latch pracy zawodowej w najnowszych technologiach :mrgreen:
 
 
Przepioor 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 63
Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 125
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

Koledzy!
Czapki z głów!
Tu nam nowy Einstein .. e co tam Einstein.. Zweistein albo i Dreistein rośnie, a Wy tylko krytyka i krytyka... :mrgreen:
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

Adamcebo.
To będzie ostatnie ostrzeżenie. To forum poświęcone jest wzajemnej pomocy i omawianiu istniejących problemów technicznych, a nie pomysłów, które rodzą się w twojej głowie. Załóż sobie bloga, albo swoje forum i tam męcz ludzi swoimi pomysłami. Następne posty o procesorach będę wywalał na śmieci, a jak nie pomoże pożegnamy się po raz kolejny. Ludzie mają już dość twoim pomysłów i wywodów. Zaśmiecasz nimi forum, gdzie zaglądają ludzie potrzebujący pomocy w istniejących sprawach, a nie futurolodzy.
To forum jest poświęcone pojazdom elektrycznym, a nie twoim osobliwym pomysłom, zachowaj je dla siebie, a jak już coś dopniesz do końca, to wtedy coś napisz. Na razie twoje brednie już się wszystkim znudziły.
Proszę powyższe potraktować poważnie.
 
 
dagor200 
początkujący


Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 48
Wysłany: Śro 23 Paź, 2013   

Może ktoś się orientuje czy można awaryjnie manetkę zastąpić potencjometrem. Gdzieś widziałem schemat gdzie był podłączony potencjometr 2kom.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Paź, 2013   

Można. Zalecają potencjometr liniowy 5-10 kohm.
 
 
easy rider 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 01 Maj 2014
Posty: 111
Skąd: Chorzów
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

Witam, mam manetkę połówkowa i nie wiem jak podłaczyc, dziwne kolory przewodów--czarny, brazowy i szary. Wg mnie brazowy to plus, czarny minus---mam rację?
_________________
Początkiujacy miłośnik
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

Najprawdopodobniej tak, użyj miernika i zobacz czy masz między nimi 5V ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
easy rider 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 01 Maj 2014
Posty: 111
Skąd: Chorzów
Wysłany: Pon 01 Sie, 2016   

:shock: Jestem początkujacy- po prosty nie wiem skąd tam ma się pojawić napięcie 5V. Muszę mieć pewnosc przed podłaczeniem wszystkiego.
_________________
Początkiujacy miłośnik
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Wto 02 Sie, 2016   

easy rider, przepraszam, troszkę namieszałem, chodziło mi że na sterowniku możesz sprawdzić czy masz 5V na tych pinach. Ale ty chcesz mieć pewność czy w manetce to są te piny. Moim zdaniem podłączaj i patrz czy działa, pewność miałbyś tylko rozbierając manetkę i sprawdzając który przewód jest przylutowany do której nóżki halla ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
easy rider 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 01 Maj 2014
Posty: 111
Skąd: Chorzów
Wysłany: Wto 02 Sie, 2016   

Ok, dzieki. Na sterowniku mam czarny, czerwony i niebieski---czyli wszystko jasne. Problem był z kolorami w manetce==już mi Yin napisał. Czarny z czarnym- reszta metodą prób i błędów. Pozdr. ER
_________________
Początkiujacy miłośnik
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group