ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Driver LED Vin 36V-70V_2-15 LED_0.35A-1A
Autor Wiadomość
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Pią 01 Lis, 2013   Driver LED Vin 36V-70V_2-15 LED_0.35A-1A

Przymierzam się do zrobienia drivera do zasilania diod Cree .
Przy zasilaniu nisko napięciowym jest dość spory wybór.
Ale mając napięcie 48V nie ma za bardzo typowego drivera do zasilania diod.
W moim projekcie zdecyduję się na sterownik LM3404HV który ma wydajność prądową do 1A.
Układ ma sprawność ok 76% stosując 2 diody.Przy 4 strukturach sprawność drivera rośnie powyżej 90%. Wersja LM3404HV może być stosowana do napięcia wejściowego max 72V a zwykła do ok 40V.
PCB będzie o obrysie kołowym średnica 26mm laminat dwustronny 1mm grubość.
warstwa miedzi o grubości 70µm.

Stosując większą ilość diod szeregowo np 12szt przy zasilaniu z przedziału 50V-70V sprawność układu jest powyżej 96% przy prądzie diody 0.7A (moc ok 30W na diodach )
Moza kupić diody z rodziny XML na napięcie nominalne 6V lub 12V.
Z mocniejszych np MKR na 12V przy prądzie 0.7A dioda ma 900lm.



Przetwornica będzie na kondensatorach ceramicznych większa trwałość niż elektrolity.
Lutując dławik na stronie top do padów obok elementów (typowo bottom) można przetwornicę przez przekładkę izolacyjną przykleić do radiatora.
Układ LM3404 może być w zwykłej obudowie SO8 lub POWER SO8 jest na pcb zrobiona przelotka termiczna na warstwę bottom.

Orientacyjna cena kompletnego drivera to 50zł



Będzie wyprowadzony pad do wejścia PWM także będzie się można pokusić o zrobienie sterownia drivera na procku
_________________
pozdr
Tomek
Ostatnio zmieniony przez tomson Pią 01 Lis, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pią 01 Lis, 2013   

Fajnie, że ci się chce i masz czas. Potrzebuje teraz właśnie przetwornicy z 48 na 12 i nie ma w zasadzie w rozsądnej cenie małej co da 1A. Jak robisz ze stabilizacją prądu to od razu jako źródło dla diody. :smile:
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Pią 01 Lis, 2013   

Ta przetwornica pracuje w trybie prądowym i jest typowo dedykowana do diod led
Mam tylko dylemat 2 czy 4 struktury przy 2 podłączam lampkę tylną równolegle do diody przy 4 muszę stabilizować na 6 wolt dodatkowym układem.
_________________
pozdr
Tomek
 
 
Szczygiel 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 226
Skąd: Siedlce
Wysłany: Pią 01 Lis, 2013   

Ja latem tutaj: http://www.techno-tronik....%2C5-5V-15W/317 kupiłem dwie przetwornice i jedną wykorzystuję do zasilania mojej ledowej lampki na 12V, na drugim pojeździe (żony) mam drugą ustawioną na 5V, którą zasilam GPS-a. Wszystko działa bardzo dobrze. Nie wiem czy trzy dychy za takie rozwiązanie to dużo czy mało.
_________________
Pozdrawiam, https://sites.google.com/site/ergodrive/
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pią 01 Lis, 2013   

tomson napisał/a:
Mam tylko dylemat 2 czy 4 struktury przy 2 podłączam lampkę tylną równolegle do diody przy 4 muszę stabilizować na 6 wolt dodatkowym układem.

Zależy jaki pobór prądu tylnej lampki. Jak będzie dużo mA to szkoda puszczać w powietrze moc. Ja chcę przetwornicę na 12V bo dioda pracuje trochę poniżej tego napięcia i dać rezystor. Różnica napięć będzie mała więc i moc tracona też. Lampka tylna to diody też na 12V więc podłączone równolegle.

Szczygiel napisał/a:
http://www.techno-tronik....%2C5-5V-15W/317

Takie przetwornice to widziałem ale czy wytrzyma napięcie naładowanego pakietu (55V).
 
 
Szczygiel 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 226
Skąd: Siedlce
Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

53V wytrzymuje bo z takiego pułapu startuję po naładowaniu. Potem oczywiście przy żelach szybko spada do 51-50V i tak jest przez ok. 20-30 km.
_________________
Pozdrawiam, https://sites.google.com/site/ergodrive/
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

Do silnego światła przetwornica się przyda. Do światła "postojowego" ja stosuję 3 lub 4 diody led (lub ich wielokrotność) produkowane na napięcie 12V. Niecałe 2 zł sztuka i odpada konieczność kombinowania z dodatkową elektroniką. Widziałem gościa na allegro, który sprzedaje żarówki 36V do rowerów za prawie 50 zł sztuka. Chyba mu się priorytety poprzestawiały ;)
 
 
Szymek 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Cze 2013
Posty: 296
Skąd: Klb
Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

zeeltom napisał/a:
Widziałem gościa na allegro, który sprzedaje żarówki 36V do rowerów za prawie 50 zł sztuka. Chyba mu się priorytety poprzestawiały ;)

A w lampkach chińskie diody w szeregu z rezystorem :D ?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

Nie. Typowa żarówa, tylko że na 36V. Niedawno jako zamienników używałem żarówek do 7-ramiennych świeczników, taka jedna była na 30 parę volt i dawała radę. I nie kosztowała 50 zł :D
Teraz się nie bawię i jak się spali, to daję diody świecące na 12V i po bólu ;)
 
 
Szymek 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Cze 2013
Posty: 296
Skąd: Klb
Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

To powinno Was zainteresować ;)
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=11780
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

tomson, ja mam propozycję.
Idź może o krok dalej. Jak widzisz, na rynku jest masa takich konstrukcji. Ja mam w lampce z 4led (12W) zasilacz za 20zł z Vin 12-80V i prądem 700mA. Przedmówcy też podali kilka przykładów tanich rozwiązań.

Dlatego proponuję aby dodać tam jednak attiny13 i zrobić przetwornicę 12-80V (80, żebym i ja mógł ją kupić :P ) oraz jakieś proste sterowanie jasnością na przycisk/zanik napięcia, cokolwiek.
No i najważniejsza rzecz, wyprowadzone wyjście na podpięcie potencjometru na przewodzie do płynnej regulacji jasności. Super sprawa dla oświetlenia rowerowego.

Takiego rozwiązania nie ma NIGDZIE. To by było wyjątkowe urządzenie i sam bym się w kolejce po zakup ustawił :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Szymek 
brygadzista


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Cze 2013
Posty: 296
Skąd: Klb
Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

I jeszcze 5A żeby można było soki z MT-G2 wyciskać i każdy samochód pozazdrościłby nam oświetlenia :D
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

neee, 1A wystarczy, ja mam 5x XML na 1A i ilość światła jest przerażająca :D
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
tomson 
prezes
TOMSON


Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 649
Skąd: Otwock_EŁK
Wysłany: Sob 09 Lis, 2013   

Jest coraz więcej diod wysoko napięciowych niekoniecznie u nas dostępnych co by się chciało.
Ja swój driver robię w dwóch wersjach na CREE XML_6V i CREE MKR_12V
Przy dwóch diodach bezproblemowo podłączam tylną lampkę do diody.
Przy robieniu PCB dwustronnego z metalizacją otworów to samych płytek nie zrobisz taniej niż po ok 10zł/szt jak chcesz grubość miedzi 70µm i laminat 1mm grubości oczywiście zamawiając przynajmniej z 20szt. Standard to laminat 1,5mm i grubośc miedzi 35µm.

Komponenty to detal to i ceny jednostkowe wysokie szczególnie kondensatory ceramiczne np 4,7µF/100V X7R materiał.Rezystory muszą być 1% szczególnie do pomiaru prądu
Mój driver przy diodzie 6V i napięciu zasilania 43V - 54V ma sprawność 84% a przy diodzie MKR 12V i napięciu zasilania 43V - 54V ma sprawność 89% stosując lepszy rdzeń można wycisnąć ponad 90%.



Rdzeń większy ma 390µH i 90 mohm a rdzeń mniejszy ma 330µH i 450 mOhm róznica w cenie pomiędzy rdzeniami jest 3X



Komponenty polutowane w piecu . Średnica PCB 25,4mm, wysokość z elementami 11mm

A ja ktoś napisze program do sterowania drivera to mogę zrobić PCB :)

Stosując 10 diod w szeregu sprawność jest nie mniejsza niż 96% czyli zrobić PCB na XML HV np 6 szt równoleglem
_________________
pozdr
Tomek
 
 
nanab 
kierownik
Elektronik


Pomógł: 5 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 349
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob 09 Lis, 2013   

Czy ten driver można zasilać przez PWM? Wiem, że takie scalaczki mają specjalne wejście na sygnał PWM, ale pytam czy można dać PWM na zasilaniu?

btw. soldermaskę robisz z folii UV?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group