ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsza konstrukcja - nauka
Autor Wiadomość
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 15 Gru, 2013   

lkuc18 napisał/a:
Mogę działać metodą prób i błędów....
Z kolei ten drugi sterownik w ogóle nie daje prądu, też przy różnych kombinacjach.
..

Bez miernika i minimalnej wiedzy, taka metoda się skończy uszkodzeniem ...
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 15 Gru, 2013   

Nie masz pod ręką jakiegoś znajomego? 100x efektywniej jest rozgryzać coś we 2 niż samemu łączyć losowo kabelki, aż w końcu się doprowadzi do uszkodzenia.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
lkuc18 
kierownik


Dołączył: 10 Gru 2013
Posty: 314
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 15 Gru, 2013   

Adam Wysokiński napisał/a:
Wygląda na to, że źle popodłączane, Silnik rusza od razu, manetka reguluje oświetlenie... Uszkodzony ten sterownik albo ktoś pozamieniał kable.

Nie, źle mnie zrozumiałeś. Silnik rusza od razu po podpięciu do sterownika a sterownik do baterii, tylko to jest podłączone i też wydaje mi się że nie powinien od razu działać.
Co do oświetlenia to w ogóle w tym czasie nie miałem podpiętej żadnej lampki. Dla testów manetki podłączałem się z nią w obwód latarki i wtedy sobie regulowałem jej jasność świecenia. Chciałem sprawdzić czy manetka działa i które kabelki za to odpowiadają i dowiodłem tego.

Miernik już zamówiłem na allegro więc na razie poczekam aż przyjdzie i potestuję trochę,
tylko powiedzcie mi co mam mierzyć? Przecież podpinając go do samej manetki nic nie pokaże bo skąd napięcie?

Tas: niestety w moim przypadku wygląda to tak że robię to potajemnie w pokoju (wynajmuję), myślę że jakby właściciele się dowiedzieli co tu cuduję to wyleciałbym stąd, a nie chcę bo mam bardzo blisko do pracy ;) .
 
 
lkuc18 
kierownik


Dołączył: 10 Gru 2013
Posty: 314
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 27 Sty, 2014   

Ostatnio cisza z braku czasu. Mam pytanie odnośnie tego silnika, mianowicie ma on oznaczenie:

M max = 33 Nm
I max = 20 A
I n = 10 A

czy przekraczając te parametry będzie nadal latał czy się zjara?

Ogólnie to zmieniłem trochę koncepcję i zamiast roweru do zwykłego poruszania się z punktu A do punktu B chcę żeby był to sporting w ramie a'la BMX, ostatnio taką zdobyłem. Zamówiłem już aku li-pol z hobbyking ale zastanawiam się czy ten zestaw który posiadam będzie się nadawał do takiego bajka.

Co o tym sądzicie? Jest sens przewoltowywać ten silnik czy lepiej go zmienić po prostu?

PS.
Przypominam że to silnik szczotkowy.
 
 
lkuc18 
kierownik


Dołączył: 10 Gru 2013
Posty: 314
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Mar, 2014   

W oczekiwaniu na nowy sterownik do nowej machiny postanowiłem wrócić do tej konstrukcji no i rozwiązałem zagadkę. Steruje się napięciem wyjściowym (do silnika) z wtyki SENSOR a nie THROTTLE, nie wiem czemu tak ale spoko.

Postanowiłem zrobić na tym zestawie mały rower o małym zasięgu. Zakupiłem więc 13 sztuk (bo tyle akurat miał Pan od którego brałem) litowo jonowych akumulatorków 18650 LG 2200mAh. Po podłączeniu (9 sztuk szeregowo) dopiero pomyślałem o tym że przecież maksymalny prąd jaki mogę pociągnąć to zapewne 2C... Czyli jakieś 4,4A, co przy napięciu 36V daje 158,4W.

Stąd moje pytanie - czy jeśli do tych 9 szt. połączonych szeregowo dołączę równolegle 9 szt. też połączonych szeregowo to czy to będzie spoko i bezpieczne? Wiem że nie powinno się łączyć różnych rodzajów ale nie wiem czy również równolegle czy tylko szeregowo?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 10 Mar, 2014   

Jak to mówią najsamwpierw równolegle a te zestawiki o napięciu 3,7V w szereg. Było to już wałkowane nie raz.
 
 
lkuc18 
kierownik


Dołączył: 10 Gru 2013
Posty: 314
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Mar, 2014   

Hmm, nie rozumiem... Może inaczej. Chcę robić np. 9s3p, z tym że nie mam aż tylu identycznych ogniw. Przypuśćmy że mam 9 ogniw 3 różnych firm. Czy mogę ogniwa każdej firmy połączyć szeregowo i te 3 szeregi połączyć ze sobą równolegle?

I jeszcze: jak mogę ograniczyć prąd np. do 4A?
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 10 Mar, 2014   

Ojej, no przecież piszę, że najpierw równolegle. Łączysz 3 szt równolegle a dopiero w szereg. Łączenie szeregów równolegle jest błędem bo trzeba by dać tyle balanserów co szeregów. Przy pakietowaniu ogniw ważne są parametry elektryczne a nie firma. masz ładowarkę to posprawdzaj sobie te akumulatorki.
Cytat:
I jeszcze: jak mogę ograniczyć prąd np. do 4A?

Prąd czego?
 
 
lkuc18 
kierownik


Dołączył: 10 Gru 2013
Posty: 314
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Mar, 2014   

Chodzi mi o prad plynacy do silnika.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 10 Mar, 2014   

Jesli będziesz budował pakiet z różnych, przypadkowo kupowanych akumulatorów to musisz mieć nie tylko miernik ale i zasilacz z balancerem, ktory ma funkcje mierzenia pojemności akumulatora -podczas rozladowywania go stalym prądem
. Pamiętaj by tylko takie pomierzone, b.podobne łączyć ze sobą równolegle.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Mar, 2014   

lkuc18 napisał/a:
...Steruje się napięciem wyjściowym (do silnika) z wtyki SENSOR a nie THROTTLE, nie wiem czemu tak ale spoko...

Dziwne, bo sensor to bardziej mi pasuje do układu PAS, a throttle, to zawsze manetka była.
Ale są takie rzeczy na świcie, że się nawet fizjologom nie śniły ;)
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 10 Mar, 2014   

Cytat:

Chodzi mi o prad plynacy do silnika.

Prąd można ograniczyć przerabiając sterownik. Można to podobno zrobić programowo (koledzy od procesorów coś wspominali). Ja robiłem to zmieniając bocznik pomiarowy ( to sprawdzona wielokrotnie metoda). Prąd można zmniejszyć lub zwiększyć. W dół w zasadzie dowolnie natomiast zwiększanie prądu nie może być za duże bo dym będzie walić ze sterownika czarny i gęsty. :wink: Zmniejszanie prądu do wartości 4A to sprawa jak dla mnie mocno wątpliwa. Pojazd może nie ruszyć z miejsca.
 
 
lkuc18 
kierownik


Dołączył: 10 Gru 2013
Posty: 314
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Mar, 2014   

No i bawiłem się i bawiłem i popsułem...
Najpierw jeździłem na tym sterowniku, później go spaliłem więc podłączyłem akumulatory bezpośrednio do silnika i jak chciałem jechać to po prostu łączyłem obwód. Wszystko było pięknie dopóki nie wpadłem na pomysł żeby z 30V przejść na 60V. No i jeździłem jeździłem, rozpęd niesamowity, prawie zrzucało mnie z roweru, aż w końcu coś podczas rozpędzania pyknęło w silniku i teraz wygląda to tak że jak łączę obwód to w silniku coś kręci bo słychać ale koło się nie kręci (tak jakby było sprzęgło). Wiecie co może być? Da się go jeszcze uratować?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 12 Mar, 2014   

Pewnie odkleiła się oś od wirnika.
 
 
lkuc18 
kierownik


Dołączył: 10 Gru 2013
Posty: 314
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 12 Mar, 2014   

Moze byc... A da sie to naprawic?

Błagam powiedzcie że tak, tyle frajdy mi dawał ten sprzęt że to niesamowite :D .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group