ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Elektryczny Schwinn
Autor Wiadomość
Alchemik 
początkujący


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 18
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 03 Sty, 2014   Elektryczny Schwinn

Przedstawiam pierwszy rower, który udało mi się złożyć. Jest to elektryczny cruiser na bazie Schwinn Corvette.
Ponieważ jest to mój 3 rower, więc ma ograniczone zastosowanie polegające na dowiezieniu mnie w jedną stronę do pracy z wykorzystaniem napędu elektrycznego. Powrót z wykorzystaniem siły mięśni, wolniej lub szybciej w zależności od pogody, trasy, humoru itd. Trekking na 28" kołach jest przeznaczony głównie na wyjazdy z sakwami lub dalsze trasy rowerowe. Stary góral na wszelkie zjazdy, podjazdy, tłuczenie i krótkie trasy do 20km. Wyszło tak, ponieważ szkoda mi było przerabiać trekkinga na elektryczny, a góral jest konstrukcją bazującą na rowerze z lat 90-tych, więc nie specjalnie się nadaje do przerabiania.

Schwinn to rower miejski, nastawiony na wygodną pozycję i lekkość jazdy. Rama jest stalowa, mocna, w wyższych modelach aluminiowa. Prosta podstawowa konstrukcja, bez przełożeń powoduje jednak, że podjazdy są ciężkie do pokonania. Konieczna jest więc piasta przynajmniej z 3 przełożeniami.

Do rzeczy zaplanowałem sobie rower elektryczny, który będzie spełniał następujące wymagania:
1. możliwość jazdy z wyłączonym napędem elektrycznym z wykorzystaniem siły mięśni, która nie będzie odbiegać od tego co było przed modyfikacją, czyli "rower ma lekko chodzić",
2. zasięg około 30km, prędkość max wystarczy 25km/h,
3. ma ciekawie wyglądać.

Pierwsze 2 punkty w miarę się udały, teraz pozostał najtrudniejszy 3. Jak obudować ładnie i estetycznie akumulator oraz uporządkować kabelkologię? Jeżeli macie jakieś pomysły, propozycje to piszcie proszę.

Wrażenia z jazdy - bezcenne. Uśmiech na twarzy i wreszcie dojeżdżam do pracy bez zmęczenia a koszulka jest sucha. Dzisiejsza trasa 11,25km vmax z górki 32,3 vśrednia 19,0 czas 35:32 po drodze kilka świateł i jeden odcinek dziurawej ścieżki nad rzeką. Czas dojazdu do pracy praktycznie taki sam jak trekkingiem. Myślę, że jak trochę zmienię trasę (ominę dziurawą ścieżkę) będę o kilka minut szybciej.

Na zdjęciach wersja roweru 0,83 co oznacza, że z napędu elektrycznego jestem zadowolony w 80%, ale z wyglądu tylko w 30%.
Zaplanowane modyfikacje to:
1. zaplecenie przedniego koła na starej feldze oraz montaż oryginalnej opony (koła będą wyglądać tak samo),
2. pomalowanie silnika na czarno,
3. zainstalowanie długich błotników,
4. zainstalowanie hamulca vbreak na przód,
5. wymiana piasty na sram t3,
6. przeniesienie całej kabelkologii i sterownika na przód do "baku" [jest tam trochę miejsca, muszę jednak rozwiercić śrubę i zdemontować obudowę],
7. obudowanie akumulatora. Na pewno nie będzie wisiał na takim uchwycie i myślę, że będzie obrócony o 90 stopni, tak żeby między nogami był krótszym bokiem. Kwestia czy niżej czy wyżej do wyjaśnienia.

Idealne i wzorowo wyglądające rowery elektryczne to na mój gust: ICON E-Flyer, Ford Supercruiser no i najlepszy z całej stawki Mental Manno. Chciałbym właśnie w podobny sposób ogarnąć całą elektrykę, żeby uzyskać atrakcyjny wygląd. Tak że odpadają bagażniki z torbami materiałowymi czy inne półśrodki. Zastanawiam się albo nad metalowym szkieletem na akumulator i obudowa z żywicy lub cała konstrukcja metalowa jak w Mental Manno.
Jeżeli możecie coś doradzić to proszę piszcie.

Zdjęcia Schwinn v0.83:






Wzorcowe rowerki:


 
 
Rafał 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Gru 2013
Posty: 290
Skąd: wawa
Wysłany: Pią 03 Sty, 2014   

bardzo fajny projekt choć Mental Manno to dopiero bestia:)
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 03 Sty, 2014   

Mental mano ma świetną ramkę (zawias). Jakiś link do tego projektu?
_________________
Moje pojazdy:
Hub middrive - w budowie http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5394
Cruiser http://forum.arbiter.pl/v...er=asc&start=15
 
 
Alchemik 
początkujący


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 18
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 03 Sty, 2014   

Mental Manno proszę bardzo:
http://endless-sphere.com...php?f=6&t=53628
http://www.electricbike.c...s-mental-manno/

Jak ktoś używa fejsa to może zagadać z gościem o szczegóły. http://www.electricbike.c...s-mental-manno/

W tym roku dopracuję to co mam, ale w przyszłym sezonie, kto wie może pokuszę się o nową ramę. Po kilku dniach jazdy wiem, że następny ebike będzie miał amortyzowany przód i tył.

Macie może jakiś fajny pomysł na zabudowę akumulatora? Gdzie go umieścić i w czym?
 
 
toft 
szef
Pan kierowca


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1756
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 03 Sty, 2014   

NO właśnie te amory:). Ja tak w ich kierunku bo już kiedyś jeździłem na fullu, w tym elektryku. I to jest to. Potem znów był hardtail z różnych względów. A od paru dni znów jest jeszcze proto w powijakach ale jeździ kolejny full. Jest to TO. przed tą obecną realizacją strzelałem właśnie w takiego chopero-fulika. Pół pozioma. Ale dostępne części i ograniczony budżet przesądził. NIe chciałem robić kolejnej garażowej konstrukcji. A koszty profi były za duże.Jest enduro z 1.5 kwh energii. Może w przyszłym roku zrealizuję marzenia:). Pozdro:)
_________________
Moje pojazdy:
Hub middrive - w budowie http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5394
Cruiser http://forum.arbiter.pl/v...er=asc&start=15
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Sob 04 Sty, 2014   

Zgrabnie to wyszło. Podoba mi się.

Alchemik napisał/a:
Macie może jakiś fajny pomysł na zabudowę akumulatora? Gdzie go umieścić i w czym?


Do cruisera to tylko sklejka! Metoda szycia i laminowana jest bardzo prosta (w necie mnóstwo tutoriali) , elementy z łatwością mozna pociąć na ploterze. Ostatnio widziałem w sklepie sklejkę okume, którą można giąć na wiele sposobów. Z resztą sklejkę da się wyginać prostym sposobem - na forach longboardowych można podejrzeć.
 
 
Alchemik 
początkujący


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 18
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

W sumie sklejka jest niezłym pomysłem. Nigdy nie wyginałem sklejki, więc muszę się dokształcić. Pokombinuję nad tym. Dzięki.
 
 
Alchemik 
początkujący


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 18
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 14 Mar, 2014   

Jest wiosna, więc wersja roweru 1.0 już jeździ.
Pozostała jeszcze zmiana piasty tylnego koła na Sram, który jest już zakupiony. Tyle, że z racji częstego używania roweru czekam na gorszą pogodę, żeby dokonać zmiany.
Praktycznie codziennie dojeżdżam rowerem do pracy 11km, z tym że rano jadę na elektryce a wracam pedałując. Akumulator wystarcza na 3 dojazdy jadąc z maksymalnymi prędkościami i na 4 dojazdy ekonomicznie z prędkością 20-22km/h. Oczywiście jeżdżę tylko Vmax.
Całość wygląda tak jak na zdjęciach.
Podsumowując jestem zadowolony z projektu, założenia zostały spełnione, jeździ się przyjemnie. Zasięg i prędkość maksymalna wystarczające na moje potrzeby.
Z minusów to niestety brakuje amortyzacji i przy 25km/h bardzo czuć nierówności terenu. Może zmienię widelec na amortyzowany. Z tyłem jest lepiej, a wygodne siodełko powoduje, że jedzie się komfortowo.

Podziękowania za pomoc dla użytkowników forum.




 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 14 Mar, 2014   

Weź ten silnik pryśnij czarnym sprayem, bo psuje wygląd całości ;)
 
 
erkey 
początkujący


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 1
Skąd: wawa
  Wysłany: Pią 14 Mar, 2014   

Dokładnie silnik na czarno i będzie elegancko.
A sklejkę wygiąć bardzo łatwo. Jak miałbyś pytania służę pomocą.
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 15 Mar, 2014   

Można w domu łatwo wyginać nawet grubą (15mm) sklejkę?
 
 
Rafał 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Gru 2013
Posty: 290
Skąd: wawa
Wysłany: Sob 15 Mar, 2014   

Można wygiąć tylko to wygląda tak, że nie wyginasz sklejki 15 mm, tylko kupujesz np 4 płaty sklejki po 4 mm, dajesz obficie między nie kleju i wyginasz jak sobie chcesz. Tak wygiętą sklejkę trzymasz min 24 godziny by zapamiętała kształt i klej złapał.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group