ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
panele słoneczne, instalacja 1kW kompletna
Autor Wiadomość
Notoco 
młodzik
a na co mi tytuł?


Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 74
Skąd: KRK lub NL
Wysłany: Wto 06 Maj, 2014   

highend napisał/a:


Co do licznika to nie wiem jaki mam - na pewno dwustrefowy (taryfa dzień/noc), mechaniczny. Więc zliczanie impulsów na moją niekorzyść raczej nie będzie miało miejsca.... ?


Newet liczniki ktore posiadaja obrotowa tarcze moga sie krecic jako "zuzycie energii" kiedy w praktyce bedziesz wysylal energie do sieci. (niestety nie pamietam typu ale raz mi sie zdazylo ze klient taki posiadal).
Latwo to mozesz samemu sprawdzic - wylacz wszystkie odbiorniki w domu i w sloneczny dzien podlacz panele tak abys mial nadmiar energii w domu. I zerknij na licznik w ktora strone sie kreci.

Jak juz bywasz w UK - to moze uda ci sie wychaczyc takie cos (uzywane?)
http://www.theowl.com/ind...g/intuition-pv/
W miare tanie i przydatne aby widziec ile energi PV wyprodukowales i zuzyles w domy.

N.
 
 
highend 
stażysta
Leaf Driver



Wiek: 47
Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 187
Skąd: BIELSKO-BIAŁA/TYCHY
Wysłany: Śro 07 Maj, 2014   

na ebayu znalazłem:

http://www.ebay.co.uk/itm...=item1e89acbcb8


nie wiem czy tanio, ale wysyłają na cały świat i nowe
_________________
electrique.pl - www.electrique.pl
 
 
Notoco 
młodzik
a na co mi tytuł?


Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 74
Skąd: KRK lub NL
Wysłany: Pią 16 Maj, 2014   

Jak szukasz nowych OWL to jest tez dystrybutor w Pl
Ceny ma troche zaporowe :) Drozsze niz w UK czy DE ...
http://www.eb-energy.pl/main.php
 
 
highend 
stażysta
Leaf Driver



Wiek: 47
Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 187
Skąd: BIELSKO-BIAŁA/TYCHY
Wysłany: Pią 23 Maj, 2014   

:) panele zamontowane i podłączone, działają. Licznika jeszcze nie sprawdziłem.
Jak to zrobić - odłączyć wszystkie urządzenia pobierające prąd i zostawić tylko panele i sprawdzić co się bedzie działo z licznikiem po załóżmy 3-4 godzinach? A co się powinno dziać? ;D czy może podłączyć coś co pobiera dajmy na to 300W i czy będzie licznik wykazywał zużycie prądu czy nie......?

Chciałbym uregulować sprawę legalnie (czyli może jednak je na razie odłączyć?) - prosze o radę, czytałem info na stronie Tauronu (mój operator) - generalnie tragedii żeby to "zalegalizować" nie ma.

Produkcja prądu. Mamy teraz upał i pełne słońce. Rano o 10.00 było to zaledwie 300W (z 4 paneli), ale już po 12.00 wzrosło do 600W... więcej nie sprawdzałem bo je rozłączyłem....
Wiadomo, że na pełne 1kW nie liczę, biorąc pod uwagę, że 4 falowniki robią stratę...
Miernik mam od anglika - dość fajny, pokazuje aktualny poziom produkcji, a także najwyższy zmierzony poziom, można okreslić koszt kwH i liczyć ile zapłacą (jak będzie LEGAL)... itd.

Falowniki nie działają bez podłączenia ich do sieci 230V. Szkoda, bo bym zrobił sobie na razie sieć wewnętrzną zanim wszystko nie jest 100% legal. Aczkolwiek to chyba da się zrobić (jakiś aku 12V z przetwornicą dającą 230V i ruszą - tylko czy jest sens?) robić prąd stały (każdy panel daje ok. 34V), przerabiać na zmienny, podawać zmienny i przerabiać znowu na stały = bezsens ;)

Panele są zamontowane na płaskim dachu, ale pod kątem (na oko 45 stopni) stelaże zrobione z... drewna (ale bardzo sztywne i solidne) - dał mi je angol, ale ulepszyłem je deczko ;)
Wiadomo, że kąt i kierunek ustawienia paneli ma mega znaczenie - zrobiłem tak jak uznałem, że będzie dobrze - mam regulację kąta w razie czego.
_________________
electrique.pl - www.electrique.pl
 
 
Notoco 
młodzik
a na co mi tytuł?


Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 74
Skąd: KRK lub NL
Wysłany: Pią 23 Maj, 2014   

To sprawdzenie to wlasnie tak wyglada. Wylacz odbiorniki i sprawdz w ktora strone sie kreci lub czy cyfry rosna :)
Zalegalizowac - wypelnij wniosek, dodaj schemat instalacji, podpis "uprawnionego" instalatora i voila :)
Nie bój sie - zostaw je włączone nic im nie będzie ani twojej instalacji.
Podłącz je do instlacji zabezpieczeniem - (wartosc bezpiecznika)
Warto zastosowac roznicowke - niektorzy producenci zalecja.
Odgromowe zabezpieczenie tez jak jest duza szansa ze w nie trafi ...

ilosc falownikow nie robi roznicy ... podaj moc paneli w Wp i jakie masz te inwertery czy sa nawymiarowane czy niedowymiarowane w stosunku do paneli.
Na. jesli panell jest 250W podlaczony do inwertera 200W to jest lekko nadwymiarowany - max moc 200W ale praca bardzie rownomieran, Szybko zaczyna produkowac energie i pracuje do pozna popoludnia.


Kat ustawienia najbardziej optymalny dla Polski jest w okolicach 30-32 stopni.
Przy 45 bedziesz mial odrobine wiecej energii w zimowe miesiace .
Jak dasz bardziej plasko - to w miesiace kiedy jest wiecej slonca bedziesz mial wiecej energii.
Zaleta 45 stopni to ze snieg bedzie sam spadal :)

Nie kombinuj z przetwornica i tworzeniem wysp z tych inwerterow sieciowych.... nie sa one do tego. One zostaly stworzone aby sie zsynchronizowac z siecia - wszelkie parametery beda pobierac z sieci napiecie i czestotliwosc i dopasowaywac sie.
Poza tym straty efektywnosc , aku zywotnosc .... nie rob :)

To tak po krotce.... i nie czepiajcie sie gramatyki ... za pozno i w piatek wieczor ;)
 
 
highend 
stażysta
Leaf Driver



Wiek: 47
Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 187
Skąd: BIELSKO-BIAŁA/TYCHY
Wysłany: Sob 24 Maj, 2014   

panele są po 250W, invertery do 350W, do każdego panela jest jeden inverter ;)
Jednak w garażu jest instalacja trójfazowa, ale do licznika teściów ;)
Ja to widzę tak: 3 invertery podłączamy pod 3 różne fazy dla mieszkania teściów - chwilowy bonus dla nich (lodówka, pompa do studni, sterowanie kolektorami do podgrzewania wody - bo są już dawno) - zatem prądem z paneli bym wody nie grzał, bo od tego są już kolektory grzewcze.

czwarty inverter bym dał do mnie na dół. Na dole mam osobny licznik i jest bardzo małe zużycie prądu dziennie (rzędu 3kwh na dobę) - podpiął bym pod fazę gdzie chodzi głównie lodówka, komputer, router... za bardzo nie ma zużycia tutaj.

Bo jest to dom piętrowy, parter jest nasz (mój i żony) - z osobnym licznikiem (2 strefowy, w nocy się ładuje Leaf na nim), zużycie dobowe to ok. 3kwh prądu dziennego i reszta prądu nocnego (taniego)

Góra jest teściów, ale tam najwięcej prądu idzie (dzieci, lodówka, pralka na okrągło) - średnio 10-15kwh/doba. Licznik z płaską taryfą jest.
_________________
electrique.pl - www.electrique.pl
 
 
highend 
stażysta
Leaf Driver



Wiek: 47
Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 187
Skąd: BIELSKO-BIAŁA/TYCHY
Wysłany: Sob 24 Maj, 2014   

szczytowy prąd jaki dają to moc 550W... dzisiaj pełne słońce - ale ciśnie tak cały czas, jak jest pochmurno (idzie burza) to jakieś 70W-100W max.... taki sobie wynik?

Licznik prądu jest elektroniczny, taki nowoczesny. Jak idą 4 falowniki naraz to się zaświeciła "awaria" (czerwona lampka) na liczniku. Widocznie więcej prądu było produkowanego niż wykorzystywanego naraz (po wyłączeniu 1 lub 2 już było OK). Podpiąłem do ładowania rower elektryczny i już na 4 falownikach nie było na liczniku "awarii".... heh ;)

Czyli trzeba każdy falownik wpiąć do innej fazy i powinno być OK. Na razie są wpięte wszystkie w jedną fazę i tylko poprzełączaliśmy w piwnicy tak aby na tej fazie szły lodówka,zamrażarka zasilanie kolektorów... itp - to co idzie non-stop. Ale jak widać prądu był nadmiar.
_________________
electrique.pl - www.electrique.pl
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 24 Maj, 2014   

To gdzie ten 1kw?
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Maj, 2014   

Trochę mało tej mocy. Ja w słoneczniku mam dwa panele, w sumie jakieś 450W i wyciągam z nich 7A przy 50V, czyli jakieś 350W. Leżą na płasko.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 25 Maj, 2014   

highend napisał/a:
..
Licznik prądu jest elektroniczny, taki nowoczesny. Jak idą 4 falowniki naraz to się zaświeciła "awaria" (czerwona lampka) na liczniku.......

Nowoczesne liczniki zapamietuja taki stan a niektóre wysylaja tę informację dalej....
Zalegalizuj tę instalację zanim przyjdzie kontrola...
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
Ostatnio zmieniony przez WojtekErnest Nie 25 Maj, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
highend 
stażysta
Leaf Driver



Wiek: 47
Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 187
Skąd: BIELSKO-BIAŁA/TYCHY
Wysłany: Nie 25 Maj, 2014   

WojtekErnest napisał/a:
Nowoczesne liczniki zapamietuja taki stan a niektóre wysylaja tę informację dalej....
Zalegalizuj tę instalację zanim przyjdzie kontrola...


Nie no jasna sprawa :) a jaka jest ew. kara? :mrgreen:
będzie temat załatwiony na 100% legal.

Dziś max. produkcja to było 750W, czyli już całkiem nieźle. Ogółem ponad 4kwh w ciągu dnia wyprodukowały, a co więcej - przez dość spory czas 2 falowniki były odłączone, żeby nie świeciła się "awaria" ;) Lampka się zapala jak więcej prądu jest produkowane niż zużywane - to już wiem.

Czyli spokojnie w ciągu dnia taka instalacja wyprodukuje 5kWh, a właśnie o to mi chodziło :)
Pewnie, że mogłoby być lepiej - dzień jest długi, ponad 12 godzin.... i wtedy te 5kwh da radę wyprodukować.

Zeeltom - ja mam straty (falowniki cztery!) - Ty masz DC->DC :) praktycznie bezstratny przesył.
_________________
electrique.pl - www.electrique.pl
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 25 Maj, 2014   

Straty nie zależą od ilości falowników :wink: , ale od ich sprawności. Bardzo duże oszczędności możesz uzyskać zasilając pralkę i zmywarkę z ciepłej wody (spory zbiornik np. 300l) ogrzewasz kolektorami tak do 30°-40° (rano), a w południe zbiornik CWU (najwięcej energii idzie na podgrzanie wody). Robiłem testy paneli od Zeltoma i jestem zadowolony (jeszcze nie zamontowałem bo mam lęk wysokości).
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Maj, 2014   

A nie można odłączyć licznika bezpiecznikami i wpinać się bez udziału licznika?
Albo włożyć przełącznik sieć-agregat i sobie to przełączać? Tak się zastanawiam czemu walczysz z tym licznikiem? Są też automatyczne przełączniki, które samoczynnie przełączają się na agregat przy zaniku sieci i można je wykorzystać w odwrotną stronę. Mogą włączać sieć, jeśli napięcie z paneli będzie za niskie. Robisz to za licznikiem i elektrownię guzik obchodzi co ty robisz po stronie domu.
 
 
Mibars 
kierownik
Leń patentowany



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 382
Skąd: Nadarzyn k. W-wy
Wysłany: Czw 29 Maj, 2014   

zeeltom, Te inwertery mają tak ,ze działają z siecią.. I tylko z siecią. Jak nie ma prądu "w sieci", to się wyłączają... Dla ochrony sieci zresztą :)
_________________
No i jest :)
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Maj, 2014   

No to są to "gupie" inwertery ;) Nie można ich jakoś oszukać? Trzeba by w elektronikę zerknąć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group