ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
czy ten silnik da radę?
Autor Wiadomość
Filip123 
początkujący
Filip123


Dołączył: 01 Wrz 2014
Posty: 24
Skąd: koszalin
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   czy ten silnik da radę?

Witam
jestem tu nowy na forum, więc najpierw się przywitam. Cześć wszystkim!
Od niedawna zacząłem budować konstrukcje elektryczne, pierwsza była motorynka elektryczna (już rozkręcona), a druga to hulajnoga elektryczna (w fazie budowy). No właśnie
i mam pytanie dotyczące tego drugiego wynalazku. Mianowicie zamontowane koła są o obwodzie około 97cm (zwykłe od mini bike-a) a waga całej konstrukcji wraz z kierowcą będzie wynosiła 120kg. Ostanio na stronie magmy kupiłem silnik z przekładnią z tego linku:

http://magma.sklep.pl/pro...LEKTRYCZNY.html
I tu nasówa mi się pytanie czy powyższy napęd będzie w stanie poruszyć moją konstrukcję aby też pokonywała jakieś tam wzniesienia powiedzmy 13%, przypominam że przekładnia na silniku to 1:16?
Pozdrawiam Filip
 
 
szalony
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

To bedzie sie wlekło ... popatrz na obroty. bedziesz jechał tępem żólwia. To silnik do wózka dla inwalidy a nie do konstrukcji ev
 
 
Filip123 
początkujący
Filip123


Dołączył: 01 Wrz 2014
Posty: 24
Skąd: koszalin
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

Dzięki za odpowiedź. Mi raczej nie chodzi o prękość, z obliczeń wychodzi mi okolo 10km/h
i tyle w zupełności wystarcza. Głównie zależy mi na mocy. Więc jak pojazd będzie miał w miarę dużą moc?
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

Mocy nie zwiększysz - 200W będzie mieć tyle ile ma silnik. Jeśli przełozysz napęd na koło z wyjścia przekładni w stosunku 1:1 to będziesz mieć ok. 16 Nm na kole. Pod górki będzie dość ciężko i w dodatku baaaaardzo pomału. 13% to już spora góra jest.
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
Filip123 
początkujący
Filip123


Dołączył: 01 Wrz 2014
Posty: 24
Skąd: koszalin
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

Wiem, przekładnia tylko zwiększa moment obrotowy kosztem prędkości.
Czyli silnik nie da rady?
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

Cytat:
Czyli silnik nie da rady?


Pod 13 % górę to już może nie dać rady. Powiem Ci z doświadczenia - miałem 250W z przełożeniem 7,27 i kołami 26 cali średnicy - i silnik widział wcześniej górkę niż ja sam. tyle że moje pędzidło conieco jechało a twoje się by ledwie toczyło. Ciężko stwierdzić czy da radę czy nie. Moim zdaniem raczej będzie miał ciężko - i prędkości rzędu 10 km/h raczej pozostaną w sferze marzeń - to się będzie ledwo turlało...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
Filip123 
początkujący
Filip123


Dołączył: 01 Wrz 2014
Posty: 24
Skąd: koszalin
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

Dziękuje za odpowiedzi.
Do Nostusek. Czy chociaż na prostej miałeś dobrą prędkość? Wieź też pod uwagę, że mój pojazd ma średnice 12 cali i większą przekładnie niż ty.
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

Ja miałem w rowerze taki jak ten ( może być inne napięcie)
http://magma.sklep.pl/pro...-350W-1016.html
Jest wbudowana przekładnia 10:1 i jak by trzeba zmniejszyć jeszcze obroty to nie będzie dużego przełożenia dodatkowej przekładni.
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Wto 02 Wrz, 2014   

Filip123 napisał/a:
Do Nostusek. Czy chociaż na prostej miałeś dobrą prędkość? Wieź też pod uwagę, że mój pojazd ma średnice 12 cali i większą przekładnie niż ty.


Na prostej na 250W dwa razy byłem bliski osiągnięcia prędkości konstrukcyjnej roweru którą wg obliczeń mam na poziomie 42km/h. U ciebie duże przełożenie + małe koła = wolna jazda. Poszukaj sobie na forum pod hasłem - KALKULATOR ROWEROWY - jak znajdziesz to podstawiasz swoje dane i wyliczy ci wszystko ślicznie w Excelu.
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
Joki 
młodzik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 81
Skąd: Białystok
Wysłany: Wto 02 Wrz, 2014   

U mnie w hulajnodze 250W, która na równej prostej zbliża się do 20km/h, każda najmniejsza nawet pochyłość jest dużym obciążeniem. Jeśli dodatkowo jest pod wiatr to można w ogóle nie pojechać.
Przy przełożeniu osiągającym 10km/h powinno radzić sobie lepiej ale nadal będzie ciężko.
_________________
Sebastian
http://logado.pl
http://daihatsu.com.pl
 
 
Filip123 
początkujący
Filip123


Dołączył: 01 Wrz 2014
Posty: 24
Skąd: koszalin
Wysłany: Wto 02 Wrz, 2014   

Dzięki. Chyba muszę zmienić śilnik na inny, więc jaki śilnik byście palecali, najlepiej już z wbudowaną przekładnią aby pojazd byłby w stanie wjechać na w miarę duże wzniesienia (prędkość może być mała) najlepiej na 24v.
Dziękuję wszystkim za pomoc
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 02 Wrz, 2014   

Jeśli chcesz jeździć po wzniesieniach w terenie to przekładniowe silniki są kiepskim wyborem. To są delikatne urządzenia, nie lubią przeciążeń terenowych.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
tomek701 
prezes


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 545
Skąd: Chełm
Wysłany: Wto 02 Wrz, 2014   

Moja rada to zastosuj silnik 500w i przekładnie w piaście a nie w silniku to znaczy zębatkę napędowa przymocuj do zębatki piasty wielobiegowej ja mam piastę trzy biegową ona pierwszy bieg redukuje o jedną trzecią drugi bieg to jeden do jednego i trzeci o jedną trzecią obwodu koła, przyspiesza zębatka na silniku z magmy 11 ząbków a na piaście 80 przy kole 20" możesz zastosować piastę z większa ilością biegów wtedy.

Jak mi się wydaje musisz popytać najlepiej na forum poziome zależnie od piasty chyba dwa lub trzy pierwsze są redukujące. Ja jako że też pagórkowaty teren jest u mnie, zastosowałem taką piastę miałem silnik wcześniej 350W i spaliłem go jakiś kolega z forum też, dlatego polecam przekładnię w piaście i silnik 500W .
Mój pojazd na tej piaście silniku 500Wat i 24V zasilania przy wadze akumulatorów 14kg ja 70 kg i roweru myślę że 17 kg. Osiąga na pierwszym biegu jakieś 24 km/h na drugim około 34. i na trzecim biegu 44 km/h Pozdrawiam
_________________
https://photos.app.goo.gl/pK7oCAa4oXAxfxds8
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro 03 Wrz, 2014   

Jak pracuje ten silnik - mam zakusy taki nabyć. Jak z mocowaniem zębatki itp.
Ja osobiście sądzę że ten silnik nie jest słaby na 10 km/h, w razie czego zwiększ napięcie.
 
 
Filip123 
początkujący
Filip123


Dołączył: 01 Wrz 2014
Posty: 24
Skąd: koszalin
Wysłany: Śro 03 Wrz, 2014   

witam.
Mmoto powiem Ci, ze ten silnik moim zdaniem jest dobry. Główna zębatka jest plastikowa ze skośnymi zębami. Co do sposobu montowania zębatki to wytoczyłem sobie trzpień z tarczą do której przykręca się dowolną zębatkę jak byś chciał to podęślę tutaj zdjęcia.
Potrzebny jest też adapter ze wzgledu na specyficzne mocowanie, oczywiście jest w miarę łatwy do zrobienia.
Tymczasowo napęd podłączyłem do cztrokołowca i powiem, że nawet nieźle podjeżdża.
Też myślełem, że na prostej będę silnik przewoltowywał.
ps. Jak chcesz foty to pisz śmiało
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group