ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
longboard 5KW
Autor Wiadomość
danio8522 
początkujący


Dołączył: 02 Paź 2016
Posty: 6
Skąd: Dębica
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   longboard 5KW

Wrzucę za parę dni zdjęcia napędu i sterowników. Deska jest napędzana dwoma silnikami o łącznej mocy trochę ponad 5000W, cel duży moment obrotowy aby wyjechać pod strome wzniesienia. Przełożenie jest tak policzone aby deska osiągnęła 30 km/h ale moment to podstawa. Ale przejdźmy w końcu do problemu. Do testów wziąłem swoje i pożyczyłem wile pakietów li-ion pochodzących od wkrętarek, wszystko tak połączyłem aby można chwilowo pobierać 40A i uzyskać 30V. Testy od razu rozpoczęły się ostro na bardzo stromym podjeździe, przed samym szczytem spaliło mi bezpiecznik maxi 20A, 30A nie paliło. Szukam jakiś ogniw, co polecacie ? li-ion 18650 czy pakiety li-po (Potrzebuję coś co da 30V więc 8s i wytrzyma 20A, 30A w szczycie
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Jeżeli zależy Ci na gabarytach, masz tam mało miejsca to bierz lipo, natomiast jeśli masz w tej desce sporo miejsca na aku to składaj z LIionów.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Hmmm, 4.2*8=33.6V*30A(maks)=1008W. To gdzie te 5kW? Różnica wynika z błędu w liczeniu czy jest rzeczywiście większe zapotrzebowanie? Jeżeli tak to jakie faktycznie?
 
 
danio8522 
początkujący


Dołączył: 02 Paź 2016
Posty: 6
Skąd: Dębica
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Mam sporo miejsca, mogę sobie pozwolić na 18650 pytanie jak z żywotnością, która opcja wytrzyma więcej cykli. Co do mocy to podałem wam znamionową dokładnie łączna 5056W, producent podaje (wersja 260KV) Podane jest natężenie ale dla 60s czy co ?, nie rozumie tego:
http://www.emaxmodel.com/...cription_tabbed
Dodam że wyjeżdżając pod górę nie dodawałem nawet wolantem połowy gazu więc ...
Patrząc po stronach producentów dech elektrycznych mających podobne moce stosują pakiety które mogą w szczycie dać 60A ale mają bezpieczniki 40A więc moce tych silników są napompowane. Licząc, to przy pełnej mocy powinniśmy pobierać 160A
Oto kilka akumulatorów stosowane przez producentów ale nie na 30V tylko więcej

1. > Pack rated to peak output of 60AMP, However incorporates a 40A Fuse for protection, this is ample for use on electric skateboards. This pack is for motors of 2400W or less (Including the 6372).

> The Charge time is 3-4 hours & the charger is light & compact so easy to carry.

> The battery is 10S3P meaning it has a total of 30 Cells, 3 Parallel groups of 10 cells in series. Samsung 25R Cells.

> Battery Chemistry LiNiCoMnP

> The Pack is 270Wh based on 36V nominal voltage. Approximately 30km range, 1.5hrs run time on Dual motor Eboard. This can vary depending on conditions & rider weight.

2. > Pack rated to peak output of 80AMP, However incorporates a 40A Fuse for protection, this is ample for use on electric skateboards. This pack is for motors of 2400W or less (Including the 6372).

> The Charge time is 3-4 hours & the charger is light & compact so easy to carry.

> The battery is 10S4P meaning it has a total of 40 Cells, 4 Parallel groups of 10 cells in series. Samsung 25R Cells.

> Battery Chemistry LiNiCoMnP

> The Pack is 360Wh based on 36V nominal voltage. Approximately 38km range, 1.5hrs run time on Dual motor Eboard. This can vary depending on conditions & rider weight.

3. > Pack rated to peak output of 60AMP, However incorporates a 40A Fuse for protection, this is ample for use on electric skateboards. This pack is for motors of 2400W or less (Including the 6372).

> The Charge time is 3-4 hours & the charger is light & compact so easy to carry.

> The battery is 10S3P meaning it has a total of 30 Cells, 3 Parallel groups of 10 cells in series. Samsung 25R Cells.

> Battery Chemistry LiNiCoMnP

> The Pack is 270Wh based on 36V nominal voltage. Approximately 30km range, 1.5hrs run time on Dual motor Eboard. This can vary depending on conditions & rider weight.
Ostatnio zmieniony przez danio8522 Nie 02 Paź, 2016, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Rafał 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Gru 2013
Posty: 290
Skąd: wawa
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Jeśli rzeczywiście chcesz chwilowo brać 5kW to pakiet li-ion będzie musiał być potężny. Li-po dużo lepiej się do tego nada.
Podaj co masz tam wsadzone, sterowniki, silniki. To podstawowe dane by coś doradzić.
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

5kw na longboardzie to zbyt duzo, przy 2-3kw ciężko się utrzymać ma desce..no i dla 8s to sterownik 150amper :D

Aku składaj z sony vtc5. Mają duży prąd i dobrą pojemność.
Jak upchasz tam 30-40 sztuk to będzie już spoko zasięg.
 
 
danio8522 
początkujący


Dołączył: 02 Paź 2016
Posty: 6
Skąd: Dębica
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Patrzyłem sporo po forach zagranicznych i stosując te silniki to 40A na 100% nie przekroczę. Skąd można w dobrej cenie wziąć 18650 ? i najważniejsze, jakie jest max obciążenie(A) na ogniwo ? i jakie jest bezpieczne obciążenie (aby długo żyły takie 18650) ?

Jak robiłem testy to z pojemności 5Ah wyciągałem ponad 8km, ale jadąc z góry hamuję silnikami więc ładuję aku więc ciężko określić te dystansy, to wszystko są szacunki.

Kiedyś kupiłem na aliexpres UltraFire 18650 8800mah, jak testowałem w warunkach laboratoryjnych to nawet połowy pojemności nie miały więc czegoś takiego nie chcę
 
 
danio8522 
początkujący


Dołączył: 02 Paź 2016
Posty: 6
Skąd: Dębica
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

W wersji słabszej potrzebuję 24 ogniwa ale muszą one wytrzymać 13,3A na jedno ogniwo.
W wersji lux potrzebuję 32 ogniwa ale muszą one wytrzymać 10A na jedno ogniwo.
Pasuje aby prąd przypadający na ogniwo, czyli te 13A nie był prądem max na ogniwo, w przypadku ogniw podanych poniżej jest ok, mieści się z zapasem.

Na tą chwilę wiem o: Samsung 25R Cells, sony vtc5. Mam zgrzewarkę zrobioną z mikrofali ale to i tak robi się pewna suma i zaczynam się zastanawiać nad pakietami li po. Co polecacie zrobić ???? I finalnie jakie firmy polecacie w przypadku li-po lub li-ion
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

VTC5 wytrzymują 30A (poprawka, 20A) ciągle :) to samo VTC4, jedynie mniejsza pojemność. Załóż temat w bazarku jako "kupię" a na pewno dostaniesz je w cenie poniżej 10zł/szt ;)
Jeśli chodzi o lipo, kostki Turnigy HC 4s 5000mAh
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
Ostatnio zmieniony przez bloodyopel Nie 02 Paź, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Jak chcecie brać z VTC5 30A skoro przy 15-18A mają 50st w 5min? :P
Latam dronem na tych aku i te kilkanaście amp to jest ich max ciągłej pracy.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Czeski błąd z tymi 30A, miałem na myśli 20A, tyle internety podają jako max przy ciągłym poborze, sam nie obciążałem ich aż tak ;)
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
danio8522 
początkujący


Dołączył: 02 Paź 2016
Posty: 6
Skąd: Dębica
Wysłany: Pon 03 Paź, 2016   

Kolega podał np. Turnigy HC 4s 5000mAh, HC więc Hardcase Pack ? więc to: http://www.hobbyking.com/...Warehouse_.html
Pytanie czym różni się HC od zwykłego lipo pack ? a więc od tego: http://www.hobbyking.com/...Warehouse_.html
Polecacie Turnigy a co myślicie o innych popularnych pakietach np. Multistar, Zippy
 
 
Tomek 
brygadzista



Pomógł: 9 razy
Wiek: 27
Dołączył: 06 Lut 2016
Posty: 268
Skąd: Bralin
Wysłany: Pon 03 Paź, 2016   

Te Turnigy HC są sprawdzone latami praktyk przez forumowiczów i spisują się wzorowo. Odpuść sobie Multistar bo to jednorazowe (są gdzieś na forum wyniki testów gdzie cele bardzo szybko siadają).
Najlepiej Lipo Turnigy 5000mah HC albo 18650 sony VTC4 / VTC5 (VTC4 są trochę bardziej wydajne prądowo przez co pojemność mniejsza ale za to można je dostać za bardzo dobre pieniądze na tym forum)
_________________
Jeżdzę na RAGE http://forum.arbiter.pl/v...p?p=83403#83403
 
 
Rafał 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Gru 2013
Posty: 290
Skąd: wawa
Wysłany: Pon 03 Paź, 2016   

Baterie dobiera się na końcu. Najpierw wybierz silnik, później sterownik, ilość S-ów, przełożenie i wtedy będziesz wiedział jakie potrzeby energetyczne bedziesz miał. Branie przykładów z neta nie jest miarodajne, jeśli nie użyjesz dokładnie tych samych podzespołów.
 
 
danio8522 
początkujący


Dołączył: 02 Paź 2016
Posty: 6
Skąd: Dębica
Wysłany: Wto 04 Paź, 2016   

Rafał napisał/a:
Baterie dobiera się na końcu. Najpierw wybierz silnik, później sterownik, ilość S-ów, przełożenie i wtedy będziesz wiedział jakie potrzeby energetyczne będziesz miał. Branie przykładów z neta nie jest miarodajne, jeśli nie użyjesz dokładnie tych samych podzespołów.

Czytając pierwszy wpis już należy dojść do wniosku że longboard jest gotowy a podpis tematu o tym świadczy (Zasilanie)
Budując tą dechę robiłem to tak jak się robi, przełożenia są policzone więc wyjeżdża pod bardzo strome góry i osiąga zbyt dużą prędkość 30km/h, silniki zdefiniowane, sterowniki to własna robota korzystając z schematów człowieka który stworzył projekt i udostępnił, sterowniki są bardzo małe mają 6 mosfetów i w przypadku moim gdzie są dwa silniki występują też dwa sterowniki które komunikują się ze sobą przez linie CAN bus a sygnał z odbiornika RC idzie tylko do jednego sterownika silnika
I dokładnie jak kolega pisze, chciałem określić zapotrzebowanie na prąd więc kupiłem bezpieczniki maxi, poskładałem pożyczone pakiety 18650 tak aby brać z nich jak by co nawet 50A. No i co, okazało się że jadąc pod pionową ścianę pali bezpieczniki 20A a 30A już nie, więc dochodzę do wniosku że moc silników podawana przez producenta to głupoty modelarskie, nie wiem jak oni określają tą moc

Ale jak już pisałem temat jest zasilanie więc ten temat zgłębiam.

Faktycznie chyba postawie na 18650 ale mam trochę złe doświadczenia z kupowaniem ogniw, widziałem warunki jakie stawiacie sprzedającym, ale czy naprawdę te ogniwa pospinane w pakiety są nowe ??
Ostatnio zmieniony przez danio8522 Śro 05 Paź, 2016, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group