ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki amortyzator do fulla?
Autor Wiadomość
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   Jaki amortyzator do fulla?

Hej Panowie, zastanawiam się nad wyborem przedniego widelca i tylniego amora do ramy ebajkowej full (rama Vector). Jakie macie pomysły? Jeżeli chodzi o przód to myślałem o czymś 180mm skoku+. Używane jak najbardziej wchodzą w grę. Ideałem byłyby widełki na 1.5":) Natomiast jeśli chodzi o tył to jestem zielony. Nie znalazłem podobnego tematu na forum, a myślę, że warto temat poruszyć, bo zawieszenie do naszych e-bajków to lwia część wydatków:)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Cały świat jeździ na Boxxerach. Jak nie lubisz ryzykować, to jest sprawdzony amor. Na allegro kupisz za 800zł w dobrym stanie używkę.

Ja też jestem w fazie składania swojego fulla i już jestem po zakupie amora (Manitou), trzeba niestety przypilnować i trochę poczekać, podzwonić, upolować, a najlepiej mieć kogoś pod ręką obytego w temacie co zadzwoni do właściciela i zapyta o techniczne sprawy. Na 20 ofert używanych w opisanym dobrym stanie - 18 się okazało zakatowanymi na zjazdówkach złomami. Ale laik by to kupił.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

tas, ale te 18szt oceniłeś "namacalnie" czy wystarczyła np rozmowa telefoniczna + dokładne zdjęcia? Gdyż 18/20 to dość duży odsetek bubli i nawet mnie taka informacja zniechęciłaby od zakupu używki... A temat może okazać się przydatny nie tylko dla kolegi maniekrox :wink:
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Cytat:
Jak nie lubisz ryzykować, to jest sprawdzony amor. Na allegro kupisz za 800zł w dobrym stanie używkę.

tas napisał/a:
Na 20 ofert używanych w opisanym dobrym stanie - 18 się okazało zakatowanymi na zjazdówkach złomami.

To sie gryzie.. Na co trzeba glownie zwracac uwage?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Ja się nie znam na amorach w stopniu wystarczającym do oceny. Poprosiłem o to osobę, która się zna. Ona oceniła co jest zajechane i tylko sprzedawane pod pozorem dobrego stanu (prawie wszystkie tanie używki na allegro/olx to zakatowane zjazdówki). Po rozmowie telefonicznej i zadawaniu odpowiednich pytań się wszystko okazywało. Dodatkowo trzeba prosić o zdjęcia pokazujące konkretne rzeczy jak stan uszczelek, zdjęcia pokręteł regulacji, zdjęcia śrub mocujących, okolicę piasty itp itd oraz umieć je zinterpretować. Już samo pytanie co było serwisowane w amorze, jak mówią, że nic, bo działa to już jest lipa, bo amor ma być serwisowany regularnie. Z daleka na niewyraźnych zdjęciach to każdy amor igła.

Po prostu nie oszukujmy się, laik nie ma pojęcia jak sprawdzić z amortyzatorem w reku poprawność działania tłumienia, prędkość powrotu, szczelność, reakcje na nastawy itp.
Kupisz amor, ładny ze zdjęć, a się okazuje, że tłumienie nie działa i nawet nie wiesz jak to sprawdzić prawidłowo.

Jak się chce kupić tanio to trzeba uważać i się znać. Jak się chce kupić normalnie lub drogo to już ryzyka nie ma aż takiego na zakup bubla.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
MixhaL 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 909
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Ja się nie zgodzę że cały świat jęździ na boxxerach ale fakt to pierwsza liga amorów.
Osobiście polecam 66( lub 888) oprócz modeli z 2008-09 roku ( to była felerna seria która ciekła non stop).
Praca wcale nie jest gorsza od boxxerów a do zwykłej jazdy absolutnie niezauważalna.
Ogromną zaletą tego amora jest jego serwis, przy zwykłej jeździe wystarczy raz do roku gdzie boxxery wymagają nawet kilka razy.

Kolejnym bardzo znanym i dobrym producentem jest FOX. Mogę policić serię 36 lub 40.
Ogólnie amortyzatory to temat rzeka bo każdy ma jeszcze inny tłumik i tak np 66 można kupić z róznymi tłumikami.
Ale tak jak pisał tas lepiej zlecić to komuś kto się na tym zna bo szkoda wyrzucać pieniądze w błoto.
_________________
Cyklon
BOMBER V1, V2, V3
RAIDEN
 
 
scale 
młodzik
born to vertride


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Lis 2014
Posty: 79
Skąd: górny śląsk
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   Re: Jaki amortyzator do fulla?

maniekrox napisał/a:
Hej Panowie, zastanawiam się nad wyborem przedniego widelca i tylniego amora do ramy ebajkowej full (rama Vector). Jakie macie pomysły? Jeżeli chodzi o przód to myślałem o czymś 180mm skoku+. Używane jak najbardziej wchodzą w grę. Ideałem byłyby widełki na 1.5":) Natomiast jeśli chodzi o tył to jestem zielony. Nie znalazłem podobnego tematu na forum, a myślę, że warto temat poruszyć, bo zawieszenie do naszych e-bajków to lwia część wydatków:)


Musiałbyś zacząć od rozmiaru koła, opisu stylu jazdy, terenu jaki preferujesz, ramy jaką posiadasz, czy oczekujesz rozbudowanych regulacji wolnej i szybkiej kompresji, regulacji skoku, ewentualnej blokady skoku, swojej wagi oraz oczywiście ceny. Temat amortyzacji to temat
rzeka wię bez podstawowych informacji trudno optymalnie doradzić. Jeden zadowoli się RS Domain'em inny DVO lub BOS'em, a jeszcze inny muzealnym egzemplarzem Marzocchi. Osobiście polecę coś nietypowego, weź pod uwagę Suntour Durolux, pomimo niskiej ceny można kupić nowe nawet za 1350zł. Odziwo oferuje podobną jakość jak "markowa" konkurencja, dostęp do części zamiennych a jakość pracy jest również na wysokim poziomie. Na zagranicznych forach MTB ten amortyzator również otrzymuje wiele pozytywnych recenzji

http://activia.sgl.pl/cen...ly-dysk-2014/39

Jeśli chodzi o tył to należy zacząć od długości damper'a, oraz od "skoku tłoka"..
Dampery najczęściej dostępne są w długościach montażowych:
266mm, 241mm, 222mm, 216mm, 200mm, 190mm 165mm
skok tłoka: 81mm, 77mm, 70mm, 63mm, 57mm, 51mm
Następną sprawą jest tzw. tune dampera czyli specyficzne ustawienia dampera pod konkretną ramę
Niektóre konstrukcje ram mają bardzo nietypowe długości dampera (np 184mm), wtedy wybór amortyzatora jest wyjątkowo ograniczony, niektóre ramy nie oferują też wystarczająco dużo miejsca na zewnętrzny zbiorniczek wyrównawczy, który znajdziemy w większości damperów sprężynowych
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Znalazłem ostatnio amortyzatory dwupółkowe do DH firmy zoom.
http://www.hlcorp.com/en/product_list.asp?cid=28
Wyglądają fajnie i można je kupić nawet po 400zł nówki prosto z tajwanu.
Co o tym myślicie? Kiedyś czytałem że zoom robił najgorsze amortyzatory ale podobno ostatnio się w tym poprawili a cena naprawde kusi.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Jak szukałem mojego amora to oczywiście brałem pod uwagę amor z chin, Zoom, DH i inne takie. Niestety opinie na forach (zagranicznych) są miażdżące co do tych produktów z dolnej półki.

http://es.aliexpress.com/...1989897806.html

No i dalej to jest 1000zł kosztów. Za tyle to można cuda kupić w kraju.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Cytat:
No i dalej to jest 1000zł kosztów. Za tyle to można cuda kupić w kraju.

Cuda które w 90% jak pisałeś są już złomami. Tak czy siak ryzykujesz. A o tych konkretnych amorach akurat nie widziałem dużo krytyki. Dużo się złego pisze o ich wcześniejszych modelach. Może warto zaryzykować te 1000zł na nowość która troche gorzej działa niż na to co kiedyś było dobre a teraz wogóle nie działa..
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Nie o to chodzi.
Jak już teraz chcesz kupić, wchodzisz na allegro i kupujesz pierwszy z brzegu za 800zł to prawdopodobnie kupisz jakiegoś badziewia. Ale jak się spędzi tydzień czy dwa, podzwoni, lepsze zdjęcia oglądnie, wykalkuluje, poczeka na okazję to już kupisz i to naprawdę nieźle.

Jak miałem ustawiony program do informowania o aukcjach to tak to wygląda, że pojawia się o odzinie 16:20 aukcja z np Boxxerem za 650zł, a o 17:00 już jest sprzedany. Komu zalezy to kupi dobrze. Reszta badziewi wisi i na nie się głównie człowiek natyka przy oglądaniu.

Jest RSS, są monitory aukcji, w dzisiejszych czasach możesz mieć komunikat a telefon 5sek po wystawieniu aukcji z przedmiotem, jaki cię interesuje.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
fineasz 
stażysta


Dołączył: 18 Lip 2014
Posty: 129
Skąd: Waw
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Do fulla zacnie prezentują się 2 półkowe amorki. W tym kierunku bym szedł, szczególnie, że to rama Vectora.

Taki mały offtop. Producent Vectora wystartował na kickstarterze ze swoim projektem ebików. W ciągu 3 dni już wskoczyło mu 200tyś $, choć zakładał 100 tyś USD w ciągu 27dni. Ciekaw jestem ile będzie miał zamówień do końca akcji.
Link: https://www.kickstarter.c...-new-generation
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Gdzieś na forum padł pomysł zastosowania amortyzator ze skuterów/motorowerów.
np: http://allegro.pl/amortyz...4831221465.html
Co o nim myślicie?
 
 
maniekrox 
prezes
maniekrox


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 909
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Ciekaw jestem tego pomysłu. Przecież w ebajkach nie musimy walczyć o każdy gram tak bardzo jak przy montowaniu roweru do downhillu. Większa masa amortyzatorów - niższa cena.
 
 
MixhaL 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 909
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Równie dobrze możecie zainstalować samą sprężynę. wyjdzie jeszcze taniej i lżej a efekt ten sam.
_________________
Cyklon
BOMBER V1, V2, V3
RAIDEN
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group