ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Samozapłon akumulatora
Autor Wiadomość
Jarek-LT 
stażysta
www.luxtech.com.pl


Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 28 Wrz 2011
Posty: 137
Skąd: KOLBERG
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   Samozapłon akumulatora

(tas: temat wydzieliłem z działu giełda)

Tas - teraz to mnie zdenerwowałeś z naciskiem na wkur..... :wink:
Ja schorowany na chorobę XXI wieku dalej nie mam czym napędzać swego EV poziomka.

Zakupione baterie od kolegów które łączyłeś - pamiętasz chyba, którejś nocy zrobiły sobie fajerwerki, zegarek stanął na 23.30 z powodu roztopienia się i poszło się pierdo.....pół warsztatu. Ogólne straty około 12k, dużo rzeczy poszło z dymem , ulotniło się i rozpłynęło w czadzie i przestrzeni.

Wkurwiony, rozczarowany i zdziwiony taki byłem i zły, że nie chciałem o tym nawet wspominać.
Powiedziałem sobie - nigdy więcej tych pierd... bateryjek........ale po czasie trochę przeszło
a warsztat odświeżony.

Jarek-LT :evil:
Ostatnio zmieniony przez tas Śro 11 Lut, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

Ta na pryzmatycznych LiIon? Tak same z siebie leżakowana? :shock:
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Jarek-LT 
stażysta
www.luxtech.com.pl


Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 28 Wrz 2011
Posty: 137
Skąd: KOLBERG
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

NIESTETY ale TAK. Wszystkie były od Pykacza - połowa kupiona prze ze mnie,
drugą część kupiłem od innego użytkownika a ty połączyłeś to w całość.

Baterie były w 40% naładowane i leżały sobie czekając na nowy , rowerowy sezon.
Mojego przyzwoitego drewniaka czytaj warsztat 130m2 uratowały materiały nie palne.
Blaty montażowe były typowo kuchenne o gr, 40mm - nie palne a ściany wyłożone płytą gipsową i ocieplone nie palną wełną.
Temperatura była około 800st.C - stopiło sie wszystko - spaliło się tak w obrębie 3m.
Zrobię zdjęcię koła alu które nie do końca się stopiło. To jedyny egzemplarz przedmiotu który sobie pozostawiłem. Co najciekawsze w odległości 30cm , może 50cm stała stara bateria kupiona od kolegi z forum z ogniw 18650 - . Żadne z nich nie wybuchło ani się nie spaliło / stopiło. Zużyta bateria zepsuta stała jak ją pozostawiłem spalona z farby, przewodów, okopcona ale cała i bez prawdopodobieństwa jakiegokolwiek wybuchu.

Syf po fajerwerkach z tylko brudu powierzchniowego sprzątałem z rodziną trzy dni.
Wszystko co pozostało z baterii gdzieś w zakamarkach wyjeb....m na wysypisko.
O godzinie 20.00 chowałem samochód do przyległego garażu.
Jakiż było moje zdziwienie co się stało o 8.00 rano.


Biorę aparat i pyknę zdjęcia którę mogę jeszcze zrobić po fajerwerkach.!!!!!!!!!


Jarek-LT :cry:
Ostatnio zmieniony przez Jarek-LT Śro 11 Lut, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

A długo tak bateria stała naładowana do tych 40%? Tego się nie słyszy na co dzień, żeby był samozapłon bez jakiegoś fizycznego uszkodzenia albo przeładowania :shock:
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Jarek-LT 
stażysta
www.luxtech.com.pl


Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 28 Wrz 2011
Posty: 137
Skąd: KOLBERG
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   zdjęcia po fajerwerkach - niestety dopiero po czasie

na pierwszym zdjęciu jest pozostałość po komplecie kół alu - inne trzy komplety alu wyparowały. Dwa komplety karbonowe pozostały na zgliszczach - Carbon topi się w około 3000sC.

LUXTECH-RAMA 495.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 647 raz(y) 590,58 KB

LUXTECH-RAMA 497.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 576 raz(y) 1,08 MB

LUXTECH-RAMA 498.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 537 raz(y) 1,14 MB

LUXTECH-RAMA 496.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 569 raz(y) 428,06 KB

LUXTECH-RAMA 499.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 532 raz(y) 980,14 KB

LUXTECH-RAMA 500.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 550 raz(y) 941,5 KB

 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

Tragedia. Dobrze, że nikogo nie było w tym pomieszczeniu.
Co potrafi duży prąd, to sam wiem, po tym, jak przestrzelił mi kiedyś przed oczami transformator 400 kW. Izolacja z ceramiki na rozłączniku płynęła, jak lawa. Tylko ryja miałem czarnego, a pieprznęło, jak granat. Oczy na szczęście całe. A przepinałem w tym momencie kabelki na liczniku pomiarowym. I jak nie dupnie przed oczami...
 
 
Cezar38 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Paź 2013
Posty: 193
Skąd: Tarnów
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

Samozapłon? Nie ma chyba w skali EV światka ani jednego doniesienia o takim przypadku. Mam tu na myśli głównie http://endless-sphere.com/
Zawsze przyczyną problemów było albo przeładowanie (głównie) albo mechaniczne uszkodzenie (wbijanie gwoździa, wywrotka) albo jakiś czynnik zewnętrzny (jednemu z użytkowników jakiś gryzoń przegryzł celę lipo i zapoczątkowało to pożar). Tym bardziej to tajemnicza sprawa.
_________________
Bike MK2 6500W
 
 
Jarek-LT 
stażysta
www.luxtech.com.pl


Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 28 Wrz 2011
Posty: 137
Skąd: KOLBERG
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

AHA - miałem jeszcze kilka pykaczowych ogniw. Po wpisaniu w google jak wyglądały te fajerwerki zrobiłem to samo z gwożdziem . Trzy ogniwa zrobiły się gorące i spuchły w okrągłość a tylko jedno z nich zapoczątkowało fajerwerki. Trfało to około minuty i samoistnie zgasło. :roll:
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

A nie bylo przypadku zwarcia, przypadkowy spadek metalowego elementu na styki + - ? Wykluczone są czynniki trzecie, zwierzę, kot, osoba obca, próba kradzieży ? Pytam serio, bo z Twojego opisu to brzmi osobliwie i chyba bez precedensu. Bo próby celowego wywołania takiego zaplonu przy tak rozladowanych ogniwach chyba się nikomu nie udały..
A ze 18650 sa bezpieczniesze ? Mają między innymi metalową obudowę ktora utrudnia wydostanie sie ew otwartego ognia.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

18650 są dużo bezpieczniejsze, mają chociażby zawór uwalniający gazy więc nie wybuchną i rozłączający plusa więc jak gdzies jest zwarcie to nie spowoduje to wybuchu albo zapalenia ogniwa
 
 
Jarek-LT 
stażysta
www.luxtech.com.pl


Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 28 Wrz 2011
Posty: 137
Skąd: KOLBERG
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

Wojtek

Po analizie czegokolwiek to jest druga lub pierwsza przyczyna, pierwszą mogło być zwarcie wewnętrzne ogniwa które zapoczątkowało serię fajerwerków jedno od drugiego z przyczyn temperatury......
 
 
sannis
brygadzista


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 299
Skąd: z Parku
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

No nie jest do śmiechu...
Z jednej strony są paranoicy, którzy ładowaliby litowce w silosie na pustyni Gobi, a z drugiej totalnie beztroscy miłośnicy ASG.
Na endlessie ostatnio był przypadek samozapłonu lipoli chyba w Anglii. Facet ładował pakiet ileśset cykli małą ładowaczką i nie balansował cel. Następnie kupił ładowaczkę 200W 10A i nią ładował pakiet. Niby baterie zapaliły się samoczynnie.

Mimo wszystko warto chyba mieć jakiś "bunkier" na ładowanie/przechowywanie może wystarczy metalowa skrzynka jak tutaj:

http://youtu.be/8A7An4fXARs
 
 
sietaz 
prezes


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 919
Skąd: warszawa
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

Wydaję się to aż nieprawdopodobne żeby doszło do takiej sytuacji. Ile milionów lipoli jest w telefonach i nigdy nie słyszałem o samozapłonach, a tam ładuje się de facto szajs a nie prawdziwe baterie. I to jeszcze przy 40% naładowania... Ciężko uszkodzić zwarciem lipole nawet przy pełnym naładowaniu bo i takie testy się robi. Blaszki wychodzące z cel są aluminiowe więc w zwarciu też odparują

Jako ciekawostkę apropo beztroski to użytkownik kubuskus lądował 20 turnigów w skuterze w... drewnianej komórce... uszkodzoną ładowarką bo tą która przyszła z gwarancji sprzedał :shock:
_________________
Jeżdżę na: Voyager I


Niech moc będzie z wami
 
 
MixhaL 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 909
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

sietaz, poszukaj dobrze bo jest masa przypadków wadliwych baterii w telefonach i samozapłonów. Jest też kilka przypadków śmiertelnych.
Głównie to baterie noki i iphona.
_________________
Cyklon
BOMBER V1, V2, V3
RAIDEN
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 11 Lut, 2015   

li pole wcale nie maja aluminiowych blaszek, to jest miedź pokryta niklem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group