ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Akumulator samochodowy o większej niż zalecana pojemność
Autor Wiadomość
piotrrs11 
brygadzista



Pomógł: 3 razy
Wiek: 30
Dołączył: 28 Mar 2014
Posty: 270
Skąd: Sulejów/Wrocław
Wysłany: Śro 08 Kwi, 2015   Akumulator samochodowy o większej niż zalecana pojemność

Witajcie!

Ostatnio miałem (nie) przyjemność wymiany akumulatora w samochodzie na nowy.
Przy zakupie w sklepie sprzedawcy zdecydowanie twierdzili, że jak kupię większy niż seryjnie aku to będzie on niedoładowany.

Głowiłem się nad tym dobrą chwilę i nie udało mi się dojść dlaczego miałoby to zaistnieć.
Przecież odpalając samochód zużywam np. 3Ah i dokładnie tyle musi zostać doładowane przez alternator. Tak więc czy pojemność akumulatora ma jakiekolwiek znaczenie?
Czytając fora i opinie ludzi zaczynam doszukiwać się drugiego dna :D

Jak to w końcu jest ?
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 08 Kwi, 2015   

Watpie ze samochód ma ograniczenie pojemności aku.. Miernikiem dla jutro jest tyko napięcie które w obu aku będzie takie samo
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 08 Kwi, 2015   

Większy aku to tylko większa masa i wymiary, jak się mieści to spoko. Mity o niedoładowaniu są śmieszne, ponieważ alternatory (najmniejsze dają 50A). Ja od ok 15 lat nie kupiłem nowego aku do samochodu :wink:
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 08 Kwi, 2015   

Ja też wkładam tylko używane :P
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Śro 08 Kwi, 2015   

Sprzedawca który twierdzi że akumulator będzie nie doładowany zatrzymał się na etapie prądnic, czyli lata świetlne temu :P Niestety ten mit krąży i krąży i nic nie wskazuje żeby się zatrzymał. Jeżeli w samochodzie masz sprawny alternator i regulator to akumulator będzie miał się bardzo dobrze.
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 08 Kwi, 2015   

piotrrs11 napisał/a:
Przy zakupie w sklepie sprzedawcy zdecydowanie twierdzili, że jak kupię większy niż seryjnie aku to będzie on niedoładowany

To dość przykre ale sprzedawca jest idiotą.
Wkładaj śmiało.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 08 Kwi, 2015   

Hmm... nie każdy sprzedawca jest specjalistą w tym, co sprzedaje ;)
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Śro 08 Kwi, 2015   

Akurat jak coś sprzedaje to powinien. Ja bym się wstydził
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 08 Kwi, 2015   

Adam Wysokiński napisał/a:
piotrrs11 napisał/a:
Przy zakupie w sklepie sprzedawcy zdecydowanie twierdzili, że jak kupię większy niż seryjnie aku to będzie on niedoładowany

To dość przykre ale sprzedawca jest idiotą.
Wkładaj śmiało.


Ciii... Należy ten fakt ukryć przed samym sprzedawcą do końca negocjacji ceny aby nie poczuł się urażony :mrgreen: :mrgreen:
 
 
Nostusek 
szef



Pomógł: 18 razy
Wiek: 37
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 1406
Skąd: Pruszków
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

zeeltom napisał/a:
Hmm... nie każdy sprzedawca jest specjalistą w tym, co sprzedaje ;)


Adam Wysokiński napisał/a:
Akurat jak coś sprzedaje to powinien. Ja bym się wstydził


atomek1000 napisał/a:
Ciii... Należy ten fakt ukryć przed samym sprzedawcą do końca negocjacji ceny aby nie poczuł się urażony :mrgreen: :mrgreen:


Też przeczytałem wasze wypowiedzi... Napisaliście aby napisać czy jakieś konstruktywne wnioski usłyszę czemu chociaż akumulator większy będzie niedoładowany ? Bo akurat teraz to Wy się mylicie - Będzie niedoładowany... I wykażę wam że w każdym (!) aucie spalinowym macie w jakimś stopniu niedoładowany akumulator ? Zakład ? Mówię tu o normalnie eksploatowanym pojeździe ze sprawną instalacją elektryczną ...
_________________
Pal gumę - nie benzynę! EV górą!!
Silnik: MY1020 500W/24V, sterownik: YK-40 -tuningowany , akumulator: 2 x Toyama NPC-18

Potrzebujesz akumulatora kwasowego? AGM, VRLA, GEL, trakcja, samochodowe ? Dzwoń: 609-208-808 w godz 9 - 17
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

Wychodzi na to, że nie można naładować akumulatora samochodowego, bo zawsze jest niedoładowany.
Czy to ładowarką, alternatorem czy prądnicą.
Z doświadczenia wiem, że większy pojemnościowo akumulator ładowany tą samą ładowarką będzie się po prostu ładował dłużej.
Mam małą ładowarkę automatyczną do żeli dającą prąd 1A. Jak auto stoi dłużej, to wpinam ją do gniazda zapalniczki i po jakimś czasie gaśnie kontrolka ładowania. Automat stwierdza, że akumulator się naładował.
To wtedy jest naładowany, czy niedoładowany?
Czyli, według Nostuska, jeśli zamienimy akumulator z powiedzmy 45 na 60 Ah, a alternator będzie dawał prąd ładowania 5A, to nigdy nie naładuje tej 60-ki? To czym niby można ją naładować?
 
 
gienek333 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 55
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 1338
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

Większość aku jest rzeczywiście niedoładowana, dlatego ja np. raz do roku ładuję aku prostownikiem (tzw. wyrównujące), a napięcie dochodzi do 17V. Jednak jeżeli mamy aku 45 i 60 Ah, każdy niedoładowany w 10% to i tak w tym drugim przypadku będzie miał więcej energii. To niedoładowanie jest z założenia, ponieważ aku ołowiowe mają ujemny współczynnik temperaturowy (napięcie końcowe ładowania spada ze wzrostem temperatury).
_________________
Pojazdy ekologiczne, to takie które stoją w garażu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group