ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Akumulator CTC 14-12 czyli jak zrobiłem z siebie głupka!
Autor Wiadomość
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 30 Kwi, 2008   

Brak podstawowych danych z ładowania, dopiero wówczas będzie pełny obraz.
Ważna jest jeszcze temperatura.
Tu są charakterystyki, które są zbliżone do większości akumulatorow AGM (temperatura pomiarów jest inna dla każdego typu - w/g producenta):
http://www.emu.com.pl/pl_...l,_kd_ud_Ts.php
Ale można się zorientować (oczywiście po odpowiednim naładowaniu).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
7h7 
stażysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 150
Skąd: warszawa
Wysłany: Sob 03 Maj, 2008   

Cały czas pracuję nad pomiarami i nad wypracowaniem prostej, nie wymagającej dużych nakładów metodzie porównawczej akumulatorów, takiej z jakiej każdy użytkownik forum mógłby skozystać i zweryfikować swoje aku i podzielić się wynikami. Myślę, że jest to istotny temat bo o ile wiemy jaką mocą dysponują nasze silniki to akumulatory a zwłaszcza baterie akumulatorów mogą płatać nam różne figle. Dzięki postowi kolegi Jakuba zainteresowałem się tym zagadnieniem i okazało się że dwa z czterech aku w moim rowerze nie trzymają parametrów (wszystkie nówki - po trzech cyklach!!!!), będę je reklamował. Na podstawie testów porównawczych okazało sie ze aku 14Ah wypadają lepiej od 20Ah (VIPOW), gdym miał taką wiedzę przed konstruowaniem moich rowerów napewno zaprojektowałbym je pod 14Ah (cena, ciężar) a kolega Jakub gdyby miał gdzie sprawdzić i porównać dostępne aku to też nie zakupiłby CTMa. Dlatego nie ustaje w pracach i jeszcze raz podnosze temat zbierania i usystematyzowania informacji o zbadanych akumulatorach.
Mam nadzieję wypracować prostą procedurę pomiarową oraz dopracować i udostępnić na forum uniwersalny arkusz Exelowy do opracowania i zwykresowania wyników. Mam pewne sugestie jak mogło by to wyglądać na naszym forum ale wstrzymam się do zakończenia moich prac. Wszlkie pomysły mile widziane. Pozdrawiam
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 03 Maj, 2008   

7h7 napisał/a:
...dopracować i udostępnić na forum uniwersalny arkusz Exelowy do opracowania i zwykresowania wyników.

Tak właśnie sobie pomyślałem, że dobrze by było, gdyby wszystkie te wyniki (zarówno w formie liczbowej jak i graficznej) były w takim samym układzie (skali, tabeli, wykresie).
Wówczas już na pierwszy rzut oka możnaby je porównywać.
Przyznaję też, że wykres graficzny kol. 7h7 jest chyba bardziej czytelny od mojego.
Może dałoby się te wzorce (wraz z instrukcją nanoszenia danych) zamieścić w dziale "download"? Tylko niekoniecznie jedynie w Excelu ale też np. w PowerPoincie, Wordzie itp. Tak czy siak trzeba to przecież potem zamienić na gif, png lub jpg.
No i sugestia dla Arbitera, aby stworzyć dział TESTY, gdzie wszystkie te opracowania trafiałyby pod warunkiem spełnienia ściśle określonych wymogów (zarówno jak chodzi o technikę pomiarów jak i sposób przedstawienia). Oczywiście testować można nie tylko akumulatory, ale również silniki, kontrolery, wskaźniki itp. Ten dział musiałby być bardzo ściśle moderowany!!!
Myślę, że byłaby to GIGANTYCZNA pomoc dla wszystkich i bezcenna baza wiedzy!!!
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Sob 03 Maj, 2008   

Niom, udało mi sie zrobić coś takiego. Co myślicie? Trzeba będzie pouzupełniać resztę wykresów, trochę to męczące bo dla każdych 4 aku trzeba zmieniać zakresy danych, ale da się przeżyć. Na razie zrobiłem 2 pierwsze, Nocnego Ptaka, można uzupełnić o prąd, wystarczy wpisać w odpowiednią komurkę i samo pojawi się na wykresie. Zostawiłem miejsce, żeby z każdego rodzaju co najmniej 2 aku przebadać (aku1, aku2). Kategorie (czyli w naszym wypadku czas) liczone są tylko z pierwszego wykresu, ale wszędzie będzie tak samo wiec myślę, że nie będzie kłopotu. Jak ktoś będzie chciał uzupełnić swoimi wynikami, to bierze następną tabelkę, wpisuje nazwę, wykonawcę i pomiary.

Żeby zrobić wykres, co już jest trudniejsze, kopiujemy wykres który już jest (np. pierwszy albo drugi które zrobiłem, najlepiej byłoby zachować przemianę kolorów, czyli bierzemy 2 wykres od naszej tabelki) i wklejamy w pierwszą pustą komurkę pod poprzednim wykresem (ta najbardziej u góry i po lewo, która jest pusta). Później klikamy w nasz wykres ppm, i wybieramy ostatnią opcję ("edycja"), klikamy w cyferki przy osi Y ppm (jak najedziemy, pokaże nam sie nazwa oś Y) i wybieramy zakresy danych. Wybieramy aku 1 (okienko seria danych), po prawej stronie mamy okienko (zakresy danych) w którym wybieramy "nazwa" i wpisujemy adres komurki, w której w naszej tabelce znajduje sie podpis aku1 V (bądź aku2 V/aku1 A itd, zależy który aku wybraliśmy w okienku serii danych). Niżej w okienku zakresy danych mamy "wartości Y" klikamy i wpisujemy zakres naszych danych, które wpisaliśmy (np. jeżeli zaczęliśmy wpisywać napięcie aku1 w komurce B2, a skończyliśmy w B10 to piszemy "B2:B10"). Tak pokolei z każdym aku z napięciem i prądem. Póżniej klikamy enter i w jakąś pustą komurkę i gotowe. Może znajdzie się ktoś kto uzupełni wykresy do 500 wiersza (na razie do tylu zrobiłem, ale możemy praktycznie w nieskończoność jechać w dół), a może sam to zrobię w wolnej chwili to wtedy będziemy wpisywać dane tylko w tabelce, a same pojawią się na wykresie.

Arkusz zrobiony w darmowym programie Openoffice. Zapiszę też jako Exel, raczej nie powinno być żadnych problemów z otworzeniem go w Exelu, ale nie daje gwarancji. Może kiedyś w szkole sprawdzę.

Jak znajdę troszkę czasu pokombinuję jeszcze, żeby umieścić wszystkie aku na jednym wykresie, żeby było łatwo porównywać. Wykres ten będzie znajdował sie w tym samym pliku, ale w arkuszu 2, czy jak kto woli w zakładce "wszystkie razem" (żeby przejść do arkuszu 2 wystarczy kliknąć w przycisk w lewym dolnym rogu). Oczywiście jeżeli ktoś miałby chęć (lub choć troszku wolnego czasu) będę bardzo wdzięczny za wyręczenie mnie.

Chyba się troszkę pospieszyłem z napisaniem tej instrukcji, bo co będzie jak Wam sie nie spodoba? Ale jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że coś z tego będzie, może jakieś poprawki czy cuś.
Sorki że tek łopatologicznie, ale tak już jakoś jestem przyzwyczajony.Moja wiedza z tego programu jest bardzo znikoma, z pewnością wielu użytkowników tego forum zna go lepiej niż ja. Tłumacząc to tak podstawowo nie miałem na myśli nikogo obrażać, ani "popisywać się".


Pff to rozszerzenie nie jest dozwolone, nie mogę tego dodać do załączników, ma ktoś jakiś pomysł?
Ostatnio zmieniony przez Natanoj Nie 04 Maj, 2008, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Sob 03 Maj, 2008   

Dobra, problem rozwiązany, nawet się przydał ten dodatkowy post ;) . Przypomniałem sobie troszku Html'a i udało mi sie ożywić moją stronkę. Z góry przepraszam jeżeli nagle wyskoczy Wam jakiś niechciany skrypt, starałem się te natrętne usunąć, ale pewnie coś przegapiłem. Prosiłbym też o nie zwracanie uwagi na inne podstrony, stronka była robiona do szkoły na zaliczenie, więc musiało spełniać pewne wymogi, np. z tymi skryptami, treści też są tam nie szczególnie, większość skopiowana z innych stron.

Jest jeszcze kilka błędów które trzeba w tym poprawić, jeżeli na wykresie ma też być prąd, trzeba zmniejszyć minimalną wartość, bo teraz jest bodajże do 9. Trzeba też zmienić tytuł 2 wykresu, bo jest taki sam jak 1 :roll: . Zresztą sami zobaczycie:

http://www.natanoj.republ...2_download.html
 
 
7h7 
stażysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 150
Skąd: warszawa
Wysłany: Sob 03 Maj, 2008   

cieszę się, że problem został zauważony. ważne jest abysmy wypracowali jednakową procedurę tzn w przypadku aku zarówki 100W i pomiar co 5min(wydaje mi się, że co 3 min byłby lepszy ) do pierwszego pomiaru poniżej 10,5V. potem należałoby zobrazować to w jednakowej skali niezależnie od programu, wydaje mi sie ,zę posty powinny zaczynać sie od nazwy producenta potem typ/ model następnie U/Ah. post powinien zawierać tylko tabelę i wykresy w z góry ustalonym formacie( mam na myśli wielkość obrazka wykresu) i ewentualnie komentarz wykonującego badanie. dyskusja nie powinna mieć miejsca w tym dziale aby nie "zaciemniać wyników" (MODERATOR!!) . W osobnym dziale można by dyskutować wyniki testów nawiązując do opracowanych i przedstawionych w
dziale TEST postów. Mam nadzieję, że to działanie przyczyniłoby się do ożywienia naszego forum i pomogłoby w rozwiązywaniu problemów z jakimi spotykamy się przy konstruowaniu naszych pojazdów.
 
 
Lisciasty
dyrektor



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 404
Skąd: Okolice Wrocławia
Wysłany: Nie 04 Maj, 2008   

Jako że nie mam możliwości tworzenia działu, zrobiłem 2 przyklejone
tematy, napiszcie jak to widzicie i czy taka forma będzie wystarczająca.

W celu stworzenia odrębnego działu trzeba by uderzyć do Arbitra.
_________________
http://lisciasty.firehost.pl/toyota.html
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 04 Maj, 2008   

Co do akumulatorów to faktycznie porażka. Można je reklamować na 2 sposoby - zakup przez internet - 10 dni na zwrot bez podawania przyczyny. Drugi sposób to reklamacja ze względu na tzw. "niezgodność z umową".

Pogadaj ze sprzedawcą, że chcesz otrzymać aku pełnowartościowy lub zwrot gotówki.

Ja dotychczas miałem różne akumulatory, ładowałem je jak popadło - prądem za dużym i za małym, stabilizowanym i tętniącym , ale nie zauważyłem różnic w pojemności. Przyczyny nie szukałbym w sposobie ładowania - to po prostu bubel
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008   

Zareklamować i odesłać do producenta ich nie mogę.
Moje poprzednie doświadczenia, zdobyte na pierwszym pojeździe elektrycznym jakim był (a właściwie to wciąż jeszcze - w ograniczonym zakresie - jest) skuterek elektryczny 250W pokazały, że jednym z najbadziej awaryjnych punktów jest połączenie kabli prądowych między akumulatorami i sterownikiem.
Połączenia "na wcisk" mają niestety tendencję do wypadania po pewnym czasie (drgania oraz wstrząsy) i pojazd niespodziewanie staje w trasie.
Można to oczywiście załatwić przez przylutowanie końcówek, jednak to rozwiązanie jest (przynajmniej w mojej ocenie) średnio eleganckie.
Dlatego ja kable przykręcam dokładnie do styków akumulatora, jednak w tym celu muszę wstępnie rozwiercić nieco te małe, prostokątne otworki w stykach.
Tak też i zrobiłem od razu z tymi nieszczęsnymi CTM-ami.
A generalna zasada jest taka, że nic co ma na siłe powiększony otwór, nie może już uchodzić za nieużywane i nienaruszone :oops: i zwracać tego już nawet po prostu nie wypada...
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
Arbiter 
Administrator
Założyciel forum, administrator


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 936
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008   

Rozmowa ze sprzedawcą tak czy inaczej nie jest złym pomysłem...

Co do konektorów to nie mialem problemów z wsuwkami
 
 
7h7 
stażysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 150
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008   

Zamieściłem pierwsze wykresy i tabele, zapraszam do dyskusji w wyznaczonym do tego celu temacie. Proszę również kolegów o przetestowanie swoich aku ( dla własnego dobra też, dla mnie wyniki moich pomiarów są dużą niespodzianką i myślę że wielu kolegów żyje w błogiej nieświadomości jakich akumulatorów używa!!!).
Dobrą markę mają YUASA i HAZE może ktoś przetestowałby te akumulatory i zamieścił wyniki.
 
 
NocnyPtak
brygadzista
konstruktor-amator



Wiek: 61
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 229
Skąd: Kraków
  Wysłany: Wto 06 Maj, 2008   

No, jak zobaczyłem wykresy tych 6 Vipow(ów) 12V20Ah to mi szczęka opadła :shock:
_________________
Pozdrawiam
Jakub Waltoś
____________________________
http://nocnyptak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group