ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
3-kołowy a'la mountainboard
Autor Wiadomość
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Pią 09 Paź, 2015   3-kołowy a'la mountainboard

Zima się zbliża, rowerek powoli uzyskuje swój finalny kształt więc trzeba sobie znaleźć mały projekcik na zimę :twisted: Jako że moją pierwszą i drugą konstrukcję zamieściłem od razu prawie finalne, kolejną postaram się dzielić krok po kroku :) wkraczam w nieznany mi pojazd to i pewnie kilka porad się przyda ;)

Jak w temacie, będzie to trzy-kołowy a'la mountainboard. Najpierw ktoś tu na forum wrzucał mointainboard'a na silnikach modelarskich, potem jakoś na YT trafiłem i zainspirował mnie ten filmik:



Założenia:
- silnik DD ze sparty ION przód (bo mam :P ) zapleciony w obręcz 16"
- sterownik dobrze mi znany bezczujnikowy greentime 17A
- bateria najprawdopodobniej 12-13s 1p na lipo turnigy; chociaż ten element zakupię jako ostatni, zobaczymy co mi z konstrukcji wyjdzie :P
- hamulec V-brake na tylne koło
- sterowanie i kontrola pakietu minimalistyczne - kawałek rurki z klamką hamulca i manetką kciukową z woltomierzem
- konstrukcja nośna - najlepiej zmodyfikowany oryginalny mountainboard lub longboard ze zmienionymi przednimi kołami na duże pompowane

Taki pojazd to oczywiście zabawka, a więc będę ciął koszty :twisted: póki co rozpocząłem etap kompletowania części. Większość głównych elementów spokojnie wiem gdzie zakupię, jedynie muszę popolować na alle/olx na deskę (nawet uszkodzoną z tyłu, i tak będzie modowana pod koło).

Oczywiście wszelkie sugestie i pomysły mile widziane :wink:
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
Tektronic 
brygadzista
Pasjonat Elektroniki


Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 12 Paź 2013
Posty: 269
Skąd: Toruń
Wysłany: Pią 09 Paź, 2015   

Gleba na czymś takim ...

:grin:
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

Ja bym dal jednak tarczowy pewniejszy hamulec bo tu w razie jakiejs awarii nie masz zapasowego. Chyba ze sterownik ma funkcje hamowania to wtedy tez koniecznie wyprowadzic jako zapas.
Apropo sterownika to czemu nie hallotronowy jakis ktory steruje momentem? Na tym filmie widac duzy zryw przy ruszaniu a przy dluzszej jezdzie to napewno nie jest zdrowe na kolana
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

qaz33, tak jak pisałem - zabawka więc kosztowo będzie oszczędnie. Mam już silnik, sterownik - trzeba to wykorzystać :) silnik przy kole 28" uzyskuje około 1km/h z 1V. Po przeliczeniu na koło 16" zakładam że przy instalacji 12-13s uda mi się uzyskać 20-25km/h.
Hamulec taki a nie inny gdyż tarczy po prostu nie domontuje do tego silnika (no chyba że wymodzę jakiś adapter na M35). Regen można podpiąć ale to chyba jeszcze gorzej niż bez niego - kto używał tego w rowerze ten wie czemu w desce tym bardziej nie :razz:
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

za 20zł kupisz gotowy adapter gwint -> tarcza
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

bloodyopel napisał/a:
kto używał tego w rowerze ten wie czemu w desce tym bardziej nie

No ja uzywam caly czas i nie wyobrazam sobie po co mialbym cos takiego wylaczac. Nie dosc ze zwieksza dystans to jeszcze mialbys zapasowy hamulec. Przy 25km/h na takiej desce tez mozna sie niezle uszkodzic i nie tylko siebie

PS. Oprocz tego deska jest spoko. Tylko pamietaj ze w razie jakiejs kontroli na scierzce rowerowej to moze sie skonczyc mandatem. Ktos z forum dostal (albo pisal o tym) mandat za brak OC na takie cos. To juz nie rower gdzie zawsze z usmiechem powiesz ze przeciez 250W.. :D
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

A na fabryczne deskorolki elektryczne trzeba mieć OC?
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

qaz33, https://youtu.be/PB0zktSFm3k?t=19 tak wygląda hamowanie regenem na desce. Zupełnie nie można kontrolować siły hamowania
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

Mechano napisał/a:
A na fabryczne deskorolki elektryczne trzeba mieć OC?

Zobacz np tutaj albo tu. Zreszta w necie jest wiecej takich przypadkow. Z tego wynika ze jakakolwiek taka deska powinna miec OC

A co do tego hamulca to faktycznie lipa. U mnie mozna programowac sile hamowania ale jesli tu sie nie da to ja jednak zamontowalbym adapter na ta tarcze :)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

Te przypadki to są deskorolki z silnikiem spalinowym? - jest w opisie, że raz elektryczna raz spalinowa :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

To sa rozne przypadki, na necie jest ich jeszcze wiecej. Z tego wynika ze nie ma znaczenia czy silnik spalinowy czy elektryczny ale OC teoretycznie powinien byc
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

A to ciekawe. Gdzieś w przepisach ujęte jest, że deskorolkarz to zawsze pieszy.
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

Mechano, no właśnie też tak myślałem. Tak jak kiedyś poruszany tutaj na forum temat jazdy hulajnogą "po piwku", też niby jako pieszy więc można ;>
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
qaz33 
szef
qaz33


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Kwi 2014
Posty: 1464
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 10 Paź, 2015   

Tutaj taki cytat z innego forum:

"Z tego, co mi wiadomo (przyznam jednak, że sprawy jakoś szczególnie nie śledzę), to nadal jest to ziejąca dziura w prawie. Jadąc czymś takim po jezdni masz szansę na jeden z dwóch scenariuszy:
1. Policjant uzna Cię za pieszego i wlepi mandat za poruszanie się po jezdni w nieprawidłowy sposób i stwarzanie zagrożenia.
2. Policjant uzna Cię za kierującego pojazdem mechanicznym bez wymaganych dokumentów, nie dopuszczonym do ruchu, bez wykupionego OC - znacznie poważniejsze konsekwencje finansowe."
 
 
bloodyopel 
szef
Krystian


Pomógł: 23 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 1175
Skąd: Słupca k.Konina
Wysłany: Nie 11 Paź, 2015   

tas napisał/a:
za 20zł kupisz gotowy adapter gwint -> tarcza


Jakieś słowo klucz dla szukajki? Bo "tarcz adapter M35" nic mądrego nie daje :roll:
_________________
Obecny e-bike: LIMBER BIG BOY
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group