ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Electra Foton
Autor Wiadomość
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   Electra Foton




Już na poprzednie święta sobie postanowiłem zbudować bajka, ale nie wyszło i dopiero na te święta się udało dokończyć. Nie dlatego, że to jakiś szczególnie skomplikowany projekt (wręcz jest brutalnie prosty) ale z powodu ciągłych zmian planów, zasilania, ramy, kół, silnika, braku czasu, witki opadają, ponad 18 miesięcy bez własnego ebajka to już wyglądało jak odwyk... :D

Finalnie stanęło na ramie Falcon v2 (wersja 130mm) i było trochę czekania ale było warto jak cholera. No i to jest jedyny custom w którym ja mając 185cm jestem w stanie tak ustawić wszystko, żebym pedałując prostował kolana, a chowając sztyce w chwilę robię z niego traila/zjazdowca bo siodełko można złożyć kompletnie do zera bez wadzenia o dumper.

No ale wychodzę z założenia, że lepiej odwlec, poczekać nawet dłużej, zmienić niż zbudować na szybko. Efekt ostateczny jest wtedy spotęgowany. No i zrobiłem przez te 3 dni co go mam 200km i nie pozostaje mi nic powiedzieć ponad to, że było warto czekać, zmieniać, rezygnować z tych i wdrażać kolejne plany :)

Poza tym, że jeździ, to projekt czeka jeszcze wiele zmian, komputerek jakiś, oświetlenie (jak skończę to dam przepis na fajne oświetlenie do ebajka z płynną regulacją jasności) i ogólnie całą instalacja 12V/5V, nazwa bajka na burcie itp ale to już szczegóły. Na zdjęciach nie ma osłony sterownika - jest zdjęta bo ją przerabiam.





Może po zdjęciach tego nie widać, ale bajk jest OGROMNY, kierownica jest na wysokości ponad 110cm. Koła 26" na obręczach 42mm i kapciach 3" robią wielkie wrażenie bo mają wielkość mniej więcej 31" :) Przy takim kole Manitou Travis, wcale nie taki mały, wygląda jak idź i nie wracaj :D
Pierwotnie miał powstać zgodnie ze sztuką, czyli 24", ale doszedłem do wniosku, że ja głównie i tak pomykam na wspomaganiu i naprawdę się staram kręcić więc zrezygnowałem z momentu na korzyść dzielności terenowej. I muszę przyznać, że ten eksperyment się udał. W połączeniu z fenomenalną pracą ramy na wybojach i idealnym rozłożeniem masy bajk nie jedzie, on płynie. Płynie tak, że aż nie mogłem uwierzyć jak można jechać po dziurach i kamieniach.

Na razie instalacja jest w fazie ustawiania, sterownik ma wiele opcji i trochę minie zanim uda się odnaleźć złoty środek, ale póki co początkowe 80A zmniejszyłem na 60A i jest rewelacja przy 4500W :) Złożyłem tymczasowo ze szrotu jakiegoś Pikacza aby wiedzieć co się dzieje w bajku.



Silnik bardzo dobrze sobie radzi. Co prawda czuć, że prawie 30" koła robią mu serio dużo pracy, ale zryw ma potworny :) Sterownik ogranicza prędkość ebajka do 50km/h co jest moim zdaniem optymalne i nie zamierzam tego zmieniać.

Całość zasilana jest kolejnym eksperymentem, czyli prawie 3.5kWh pakietem LiIon 20s16p (320szt).



Spadek napięcia podczas pełnego obciążenia 60A wynosi około 5V, czyli już widać, nie jest to LiPo niestety i taki akumulator działa inaczej, ma inne napięcia, inne charakterystyki rozładowania, wymaga specyficznych ustawień w sterowniku itp itd więc będzie czas na naukę jego humorów. Aku wyszedł mnie prawie 5k i zdaję sobie sprawę, że to dużo w porównaniu do alternatywnego LiPo ale traktuję to właśnie jako eksperyment. LiPo dają radę nawet w 4x mocniejszych ebajkach i nawet się nie pocą, a jak da radę LiIon, tego właśnie chcę się dowiedzieć :)

Zużycie energii jest na poziomie 500W ebajków, tzn jazda z prędkością 25km/h bez wspomagania zużywa około 300W. Zrobiłem kilka tras, które znam na pamięć bo jeździłem nimi dziesiątki razy na innych (klasycznych) ebajkach i pobór energii jest taki sam a nawet mniejszy mimo Fotona ważącego ponad 50kg. Na pewno niebawem zrobię jakieś bliższe porównania bo teraz mam już na czym :P

Tylna przerzutka pełni rolę napinacza - sprawdza się idealnie ale muszę mieć jeszcze jakąś prowadnicę łańcucha na blaty. Boczne panele i górną zaślepkę wyciąłem z płyty carbonowej 2mm bo mi się podoba bajk carbonowo-biało-czarny.

Mam nadzieję, że spadnie teraz śnieg, bo jest jeszcze masa pracy do zrobienia (np poprawa osłony na sterownik bo ją źle zaprojektowałem) a ciągnie do lasu straszliwie.
Pierwsza jazda, to nawet ciężko opisać jaką miałem frajdę. Dawno tego nie czułem. Niby człowiek pomyka co chwila na czymś (nie swoim) ale jednak co swoje umęczone rękoma własnymi to swoje i się nie boi że porysuje, zadrapie tylko ogień :)



=============================
Eksploatacja:

Przyciski na kierownicę: 22zł
4x dętka: 100zł
1x opona (zdarłem na śniegu w 2 tyg, wiecie, od kamieni POD śniegiem): 50zł
1x obręcz: 110zł
36 szprych: 45zł
Zaplatanie: 40zł
amortyzator po urwaniu tłumika, naprawa + olej do zalania :40zł
Lewa klamka hamulcowa: 95zł
olej do zalewania hamulcy: 25zł
2x komplet okładzin F03C: 150zł

============================
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Sob 16 Kwi, 2016, w całości zmieniany 11 razy  
 
 
ajs 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Paź 2014
Posty: 165
Skąd: Gorzów Wielkopolski
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Super e-bike ;) tylko ten spadek 6V przy full manetce wydaje sie byc coś za dużo. Jaki mają "discharge" te liiony ?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Poprawiłem na dokładniejsze około 5V
A co do spadku, to jest prawidłowy, tzn przy około 4A/celę mają około 0.25V spadku (na maksymalnym naładowaniu). Ogniwa to LG MH1
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Yin 
prezes


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 24 Lut 2014
Posty: 805
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Fajny opis :) Zmierzyłem wysokość kierownicy w moim mad maxie - 110cm :)
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Hehe, wygrałeś :P

Edit:
LOL a dupa, nie wygrałęś :P
Poszedłem zmierzyć i też mam 110 :P
Nie wiem skąd wynalazłem to 77 hmm.

_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Nie 27 Gru, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Dla porównania jaki mają spadek lipole przy takim prądzie? Bajk ładny ale jak na eksperyment to ciut drogi :D Ale mimo wszystko zazdroszczę cuda.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Mają spadek 2x mniejszy.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Eryk1000 
szef


Pomógł: 25 razy
Wiek: 40
Dołączył: 22 Lis 2013
Posty: 1119
Skąd: Wadowice
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Gratuluje finału :) też męczę swojego bajka i końca nie widać :P Ehhhh też nie mogę się doczekać pierwszej jazdy, ale to jeszcze daleka droga. Myślę że śnieg tego roku a raczej tej zimy już w naszych okolicach już nie spadnie :P Jakie zasięgi na tym aku?
_________________
Jeżdżę na :

E-Giant Terrago

Viking Power 6000W +
 
 
ap0f1s 
prezes


Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 757
Skąd: Kęty
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Jak będzie wyglądać sprawa z przełożeniem przy silniku RHR-205-50 da się włożyć jakiś wolnobieg. Gdyż na razie nie wiem jaki silnik chciałbym kupić a jakoś własnie RHR-205-50 mi lepiej odpowiada.
_________________
Kilka moich konstrukcji:Gordon 6kW (Adaptto)
Hatak 6kW (Sabvoton)
Kross level a6 3kw
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Super. Kawał maszyny.

Jakie felgi i oponki ?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

No tak, ma gwint, co prawda M40 ale 1s da się zamontować. W połączeniu z 2/3 blatami z przodu daje fajne możliwości.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
ap0f1s 
prezes


Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 757
Skąd: Kęty
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Właśnie tyle mi wystarczy. Z przodu 2, 3 blaty. Tylko nie wiedziałem jak to będzie wyglądać na ramie falcon i czy bez problemu takie blaty da się zrobić razem z zamontowaniem prowadnicy. Jeżeli się da to jakoś już się to rozpracuję w czasie budowy.

Zresztą na zdjęciu widać blaty. Nie zauważyłem na początku.
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Na razie mam zrzucane ręcznie, ale mam już kupioną przerzutkę i robię przymiarki na zamontowanie jej, to już będzie w customie lans. Czekam tylko na deszcz/śnieg.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
ap0f1s 
prezes


Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 757
Skąd: Kęty
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Z jaką prędkością jedziesz w miarę nie młynkować jak szalony na największym blacie?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Nie 27 Gru, 2015   

Niecałe 30km/h (nie mam jeszcze licznika tak po prawdzie :P )
Myślę, że dałoby radę zrobić adapter na zwyczajne wolnobiegi ale nie chce mi się aż tak kombinować.

Tomas napisał/a:
Jakie felgi i oponki ?

Opony renomowanej firmy Chao YANG 26x3.0
Obręcze równie renomowane P39D

Zresztą te opony to jest fenomen. Kosztują... uwaga... 55zł/szt i są z prawdziwej grubej gumy, zero papierowego dziadostwa!!!
Są ciche, nie ma ślizgu na krawędziach oraz mają minimalne opory toczenia bo po długości mają tak ułożone kostki, że jedzie się jak na szosowych. Powierzchnia styku z asfaltem ma 2.5cm i jest prawie gładka :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group