ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Jak przezimować akumulatory żelowe?
Autor Wiadomość
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Śro 19 Lis, 2008   Jak przezimować akumulatory żelowe?

Pytanie jak w temacie, czyli jak przetrzymać żelówki przez zimę żeby im nie zaszkodzić i nie mieć przykrej niespodzianki na wiosnę. Jaka wskazana temperatura, konserwacja itp.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 19 Lis, 2008   

Prawidłowo naładować do pełna wszystkie akumulatory (odpowiednia ilość godzin przy odpowiednim napięciu i prądzie).
Mogą stać w niskiej temperaturze w piwnicy.
Jednak najlepiej je urzywać całą zimę, chociaż będą mniejsze zasięgi.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Lis, 2008   

Łańcuchy na koła i jazda! :D
Przy okazji... ile czasu może stać naładowany akumulator żelowy bez utraty parametrów?
 
 
Arekk
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Lis, 2008   

Przeważnie podają że co 6 miesięcy trzeba doładować, ja trzymam w piwnicy czasami rok i dłużej i nie zauważyłem żeby któryś się rozładował nawet w małym stopniu. Te akumulatory mają bardzo małe samo rozładowanie ale dobrze jest co pół roku obciążyć je kontrolnie np. żarówką i ewentualne doładować.
 
 
Marucha79
[Usunięty]

Wysłany: Pon 08 Gru, 2008   

Dopiero się zabrałem za wyłuskiwanie aku z Komara stojącego w garażu i spotkała mnie przykra niespodzianka - okazało się, że napiecie wszystkich aku (również nówek) spadło do ok 4,6V. Odstawiałm go po jazdach naładowanego, ale podejrzewam, że przy okazji dłubania przy kontrolerze zostawiłem zasilanie na voltomierz a przy okazji i na wentylator włączone i przez dłuzszy czas dał radę się małym prądem tak rozładować.
Teraz pytania:
- czy takim głębokim rozładowaniem i pozostawaniem aku w takim stanie jakiś czas mogłem zabić aku?
- czy powinienem je jakoś niestandardowo potraktować przy ładowaniu (mały prąd, duży prąd, takie czy inne napięcie)?

Dotychczas naładowałem trzy z najstarszych i najsłabszych akumulatorów. Po dobie ładowania odłaczyłem je i tak na jednym aku było np. tuż po odpięciu 13,04V, po godzinie 12.9V, po dobie 12,7V. Da się z tego coś wywnioskować? Stratę 6 czy 8 starszych akumulatorów mógłbym przeżyć, ale gdyby 4 nóweczki odmówiły współpracy to byłaby rozpacz :(
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 08 Gru, 2008   

Moje żelowe (HAZE) postały jakiś czas naładowane na full, ale teraz przejechałem się na nich i było kiepsko. Dopiero, gdy po wcześniejszej jeździe były częściowo rozładowane i po ponownym naładowaniu, wróciły jako tako do normy. Wynika z tego, że, w moim przypadku, lepiej raz na miesiąc je rozładować i naładować ponownie.
 
 
Arekk
[Usunięty]

Wysłany: Pon 08 Gru, 2008   

Marucha79 napisał/a:
Dotychczas naładowałem trzy z najstarszych i najsłabszych akumulatorów. Po dobie ładowania odłaczyłem je i tak na jednym aku było np. tuż po odpięciu 13,04V, po godzinie 12.9V, po dobie 12,7V. Da się z tego coś wywnioskować? Stratę 6 czy 8 starszych akumulatorów mógłbym przeżyć, ale gdyby 4 nóweczki odmówiły współpracy to byłaby rozpacz :(

Wygląda na to że udało Ci się je uratować. Jeżeli postałyby w takim rozładowanym stanie dłuższy czas to już byś ich nie naładował. Polecam sprawdzenie pojemności poprzez rozładowanie nominalnym prądem np. baterię 7Ah prądem 7A do napięcia 10,5V i zmierzenie czasu jeżeli będzie to 30min to masz 100% pojemności. Oczywiście pomiar trzeba wykonać w temperaturze 20*C żeby pomiar był prawidłowy.
 
 
Slawek
[Usunięty]

Wysłany: Śro 10 Gru, 2008   

Wracając do tematu.
Przechowywać naładowane do pełna.
(co kilka miesięcy doładować małym prądem)
Najlepsza temperatura +5’C (min zdaniem)
Rekcje starzenia są wtedy znacznie spowolnione.
Poniżej 0’C może spowodować zamarznięcie wody jeśli taka powstanie przy długim przechowywaniu – może to być szkodliwe.
Wyczyścić wilgotną szmatką z substancji na powierzchni które mogą powodować upływ prądu.
Bieguny nasmarować.
Zabezpieczyć przed przypadkowym zwarciem.
 
 
Maxio0
[Usunięty]

Wysłany: Nie 04 Sty, 2009   

Moje archiwalne 4 zelowki 12V/12Ah po 7 miesiecznej przerwie mialy 10,4-11,1V. Przechowywane byly w warunkach domowych - temp. ok 20 stopni C. Po naladowaniu do pelna trzymaja napiecie 12,5-12,7V. Wyglada na to ze nic im sie nie stalo:) A wiele juz przezyly:) Jak znajde chwile to zrobie popularny test "na zarowke" 2X12V/50W :) Zobacze co jeszcze z nich zostalo:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group