ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Akumulator do mini samochodu dla dziecka
Autor Wiadomość
uli27 
młodzik


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 58
Skąd: wlkp
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   Akumulator do mini samochodu dla dziecka

Witam

W samochodzie mojego synka padł akumulator żelowy o pojemności 7ah chciałbym go wymienić na pojemniejszy 12ah i moje pytanie czy nic się nie spali w samochodzie czy to bezpieczna taka zamiana?
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

Pojemność możesz zmienić na dowolnie większą.
Napięcie musi sie zgadzać
 
 
Mechano 
szef
młody elektronik


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 29 Paź 2012
Posty: 1337
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

Jeżeli napięcie i technologia się zgadza i wejdzie na miejsce to niema przeciwwskazań (nie żadne rozruchowe samochodowe).
 
 
uli27 
młodzik


Dołączył: 19 Gru 2015
Posty: 58
Skąd: wlkp
Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

Dziękuje Wam bardzo :)
 
 
krawcu 
początkujący


Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 9
Skąd: Grodzisk Maz.
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Witam,

podepnę się pod ten temat (i trochę go odgrzeję).

Chciałbym w takim samochodziku zmienić akumulator żelowy 6FM10 (12V 10Ah/20HR) na baterie z laptopów 18650 - mam ich sporo.
Moje pytanie jest czy robić 3S czy 4S?
No i dodatkowe pytanie czy na każde 3S/4S dawać osobny BMS czy połączyć w szereg (jeszcze nie wiem ile ogniw, sprawdzę najpierw prądy) i dopiero na to wszystko jakiś BMS z większym prądem działania?
 
 
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Podłącz 4s i sprawdz czy ruszy.
BMS: połączyć w szereg ile wlezie ogniw.
Ja wsadziłem 100 ogniw w motorek syna i jest rewelacja.
Na pikniku cała rodzina jeździła 4h i na koniec było jeszcze 35V na pakiecie. Rewelka.
https://goo.gl/photos/b6JMKzq4iQhMXdy37
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

krawcu napisał/a:

No i dodatkowe pytanie czy na każde 3S/4S dawać osobny BMS czy połączyć w szereg (jeszcze nie wiem ile ogniw, sprawdzę najpierw prądy) i dopiero na to wszystko jakiś BMS z większym prądem działania?

BMS dostosowany do pakietu włączamy do każdej równoległej gałęzi. Czyli najpier robisz segmencik 1SP'ileś tam" i jak masz już pakiet 4SP"iles" to wpinasz BMS złącza prądowe na skrajne zaciski + i minus a odczepy balansujące po każdym S.
Chyba w swoim pytaniu nie zakładałeś "BMS" na 1S ?
Ps. "P" oznacza równoległe ogniwa w segmencie. Czyli np. 4S5P to 4 szeregi po 5 różnoległych ogniw. Pod obciązeniem będzie napięcie ok. 14-15,5 V więc powinno być ok.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
krawcu 
początkujący


Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 9
Skąd: Grodzisk Maz.
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Generalnie to wydawało mi się zawsze że robi się najpierw np. 10P, łączy je w np. 4S (powstaje4S10P) i tak gotowe podpina pod BMS. Ale gdzieś na forum widziałem że ktoś sugerował że ma być kilka BMS np. robimy 4S1P do tego BMS i tak przygotowanych np. 10 sztuk spinamy w 4S10P ale to chyba nie najlepszy pomysł.

Ale wracając do mojego najważniejszego pytania, czy odpowiednikiem jednego aku żelowego będzie 3S czy 4S? Wydaje mi się że 3S jest troszkę za małe, natomiast 4S w pełnym naładowaniu troszkę za duże. Czy to nie wpłynie negatywnie silniki w tym samochodziku?
Ewentualnie można dodać jakiś regulator napięcia...
 
 
lobudek 
brygadzista


Wiek: 31
Dołączył: 05 Kwi 2016
Posty: 206
Skąd: Huta
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Zrób 4S i oczywiście sposobem pierwszym tj. Robisz równe sekcje równoległe np. 10P o identycznej pojemności i łączysz to w pakiet np. 4S. Co do baterii z laptopów to z używek ciężko zrobić dobry pakiet ( wiem bo i ja taki robiłem ) Każde ogniwo jest w różnym stopniu zużyte i zaczynają się rozjazdy mimo dokładnego mierzenia pojemności każdego ogniwa. 40 nowych rozbiórkowych ogniw kupisz już za 200zł, więc nie widzę sensu pakowania się w używki.
 
 
krawcu 
początkujący


Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 9
Skąd: Grodzisk Maz.
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Używek mam dużo w domu, wstępnie posegregowanych. Plan jest taki żeby zrobić pakiet w taki sposób że każde ogniwo będę mógł wyjąć w dowolnym czasie. Tylko będę musiał to zabezpieczyć w taki sposób żeby dzieciaki nie miały do tego dostępu. Pod maską tego samochodziku jest sporo miejsca, więc zamknięcie dobre zrobię i będzie ok.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group