ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasilanie watomierzy ze sterownika - błąd!
Autor Wiadomość
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 14 Paź, 2016   Zasilanie watomierzy ze sterownika - błąd!

Nie zasilajcie ŻADNYCH urządzeń dodatkowych ze sterownika. Do przewodu manetki ma być podłączona TYLKO manetka, a do przewodów czujników halla TYLKO czujniki halla i nic więcej. Zapewnienia kogokolwiek, że sterownik może służyć do zasilania innych urządzeń nie jest prawdą i może spowodować uszkodzenia w instalacji.

Sterowniki nie mają opcji zasilania czegokolwiek, nie zostały tak zaprojektowane, nie mają złącz do tego przeznaczonych. Próba zasilania czegokolwiek "na lewo" z wewnętrznej instalacji 5V powoduje uszkodzenia urządzeń, palenie i wybuchanie sterownika, zawieszanie sterownika, palenie się tranzystorów, a w przypadku sterowników wektorowych wybuch sterownika, palenie BMSów, przewodów, halli w sytuacji zwarcia międzyfazowego na nieprawidłowo sterowanych tranzystorach.

O ile wcześniej takie usterki były rzadkością, to od kilku miesięcy obserwuję rosnącą ilość spalonych sterowników, których cechą wspólną jest zasilanie dodatkowych pasożytujących urządzeń.

Stosujcie proste przetwornice w postaci odpowiednich gotowych modułów lub korzystajcie ze zwykłych zasilaczy impulsowych 110-230V 5-12V w przypadku instalacji powyżej 48V.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Nie 16 Paź, 2016, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 14 Paź, 2016   

A zasilanie cycle analyst w chińskich sterownikach tez się nie nadaje ?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Pią 14 Paź, 2016   

Gniazdo CA3 służy do zasilania CA3.
Próba zasilania innych urządzeń powoduje, że mam w ciągu 3 miesiecy na serwisie już 4 sabvotony (i koleny w drodze do próby naprawy, choć patrząc na te 4 poprzednie to nie ma czego naprawiać) i 4 blokowce spalone i wszystkie miały podłączane na lewo urządzenia (różne, watomierze i pikacze, oświetlenie itp itd) do nich. Dlatego w trosce o kieszeń kolejnych konstruktorów zwracam uwagę, że nie warto oszczędzać 10zł na głupim zasilaczu 5V.
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
Ostatnio zmieniony przez tas Pią 14 Paź, 2016, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Loki 
początkujący


Wiek: 47
Dołączył: 22 Sie 2016
Posty: 26
Skąd: Chełmno
Wysłany: Pią 14 Paź, 2016   

Dokładnie mam CA v3 i mam zamiar go podłączyć pod GT1500....
_________________
Łukasz
 
 
Tomas 
szef


Pomógł: 20 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 1740
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 14 Paź, 2016   

Może można by też było dać oddzielną bateryjke do zasilania watomierzy
 
 
Loki 
początkujący


Wiek: 47
Dołączył: 22 Sie 2016
Posty: 26
Skąd: Chełmno
Wysłany: Pią 14 Paź, 2016   

No tak CA dostaje pełne napięcie i sam przetwarza czyli nie obciąża sterownika jak inne sprzety
_________________
Łukasz
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 14 Paź, 2016   

CA nie jest zasilany z 5v więc bez obaw :)
 
 
Adam Wysokiński 
szef


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 1658
Skąd: Warszawa (okolice)
Wysłany: Nie 16 Paź, 2016   

To ja wspominałem już jakiś czas temu o tym. Pisałem żeby nie obciążać wyjścia zasilania manetki. To wyjście jest zaprojektowane wyłącznie do zasilania manetki. Z zasilania do halli np. to można coś pobrać ale niewiele. podejrzewam, że pobór kilkadziesiąt mA już może coś uszkodzić. Zasilacz 5V wewnątrz sterownika zasila tylko troszkę jego elektroniki i nie ma zapasu mocy.
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Nie 16 Paź, 2016   

Adam Wysokiński napisał/a:
To ja wspominałem już jakiś czas temu o tym. Pisałem żeby nie obciążać wyjścia zasilania manetki. To wyjście jest zaprojektowane wyłącznie do zasilania manetki. Z zasilania do halli np. to można coś pobrać ale niewiele. podejrzewam, że pobór kilkadziesiąt mA już może coś uszkodzić. Zasilacz 5V wewnątrz sterownika zasila tylko troszkę jego elektroniki i nie ma zapasu mocy.

Zgadza się. W kontrolerach siedzi często stabilizator 78L05, który daje katalogowo maksymalnie 100mA. Dyskutowaliśmy na temat zasilania mojego moda HK-010 100V: http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=3507
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group