ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mountainboard z napędem elektycznym, trzeci projekt czyli X3
Autor Wiadomość
IdeaTB 
młodzik



Wiek: 52
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 19 Gru, 2016   Mountainboard z napędem elektycznym, trzeci projekt czyli X3

Opisywałem wcześniej 2 swoje projekty budowy longbardów z napędem elektrycznym.

Elektryczny Longboard - deska z napędem BLDC 2x1.5kW
Longboard z napędem elektycznym - drugi projekt X2


Czas na opis ostatniego mojego projektu czyli zelektryfikowanego Mountainborad(a)


W latach powojennych do późnych lat 60tych elektryfikowano wsie a teraz elektryfikuje Longboard(y) i Mountainboard(y) :D

Żarty żartami, przechodzę do konkretów.

Bazą do modyfikacji była standardowa Trampa 35°HOLY PRO z truck(ami) Vertigo i kołami SUPERSTAR
Napęd to dwa silniki Turnigy Sk3 6374 149kV
Zasilane regulatorami FVT 120A 12S
Przeniesienie napędu przekładnią pasową 2x HTD5M przełożenia 15/60
Źródło energii to pakiet LiPo Zippy Flightmax o łączej pojemności 16Ah 8S zapakowane w walizkę B&W type 500
Sterownie nieznacznie zmodyfikowaną pistoletową aparatura modelarską Quanum 2.4Ghz



Uzywałem wcześniej zestawu dedykowanego dla Longboardów tj

Ale mała precyzja sterowania przy połączenu z nadmiarem mocy byłam powodem przesiadki na tańszy ale duzo lepszy do takich zastosowań zestaw.

Koła pasowe kół HTD5M 60t wykonałem na drukarce 3D z ABS,

Mocowanie silników to podobnie jak w przypadku longboard to połaczenie stali nierdzewnej i PETG


Obudowa elektroniki (ESC, odbiornika, przetwornic) powstała przy uzyciu PLA


Zastosowane Regulatory pozwalają na zasilanie pakietem 12S, aktualnie stosuje 8S ponieważ ładuje zestaw akumulatorów ładowarką SkyRC Ultimate DUO 2x700W która obsługuje maksymalnie 8S.
Zasilanie 8S to niewykorzystany potencjał silników i regulatorów dlatego myślę o Upgrade, nie zmienia to jednak faktu że przy aktualnym zasilaniu sprzęt ma DUŻO mocy która wystarcza do dynamicznej jazdy w terenie, podjazdy o nachyleniu 25% w terenie nie stanowią problemu dla sprzętu (jedynie dla kierowcy) ;)

Przy aktualnej konfiguracji zasięg Mountainboard wynosi około 20km (jazda szosowa 22, w trudnym terenie zasięg spadł mi do 15km)
Prędkość maksymalna 36km/h

Aktualnie przejechałem około 250km, koła pasowe mimo że z tworzywa i pracują w trudnych warunkach (piach, kurz, błoto) dają radę, po wyżej wymienionym przebiegu zużycie jest stosunkowo niewielkie.


Do mojej konstruckji zaprojektowałem koła pasowe dla kół Trampa SuperStar 60T, na prośbe innego uzytkownika powstała tez wersja dla Trampa Hypa 62t, 70t i 72t.


Jestem przeciwny robieniu z Moutainboarda choinki ale jedna z wyciecieczek która skończyła się po zmroku zmobiliozwała mnie do wyposazenia sprzetu w oświetlenie drogi. Zastosowałem do tego 7 calowy LightBar o mocy 36W zasilany pakietem 8S (30V).

Demontaz lampy to 1 minuta więc można ją stosowac wtedy kiedy trzeba...

Aktualne mocowanie to mieszanka stali nierdzewnej i PETG, pierwsza wersja mocowania wykonana była jednak w całości z tworzywa sztucznego ale z powodów które opisywałem wczesniej (opis Longboarda X2) zmieniłem i ta konstrukcję z tych samych powodów.


Na koniec załączam parę fotek z wycieczek i pare filmów.




Mountainboard Trampa1
Mountainboard Trampa2
Mountainboard Trampa3
Ostatnio zmieniony przez IdeaTB Czw 22 Gru, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 20 Gru, 2016   

Błotniki by się przydały ;-)
Fajny sprzęt ale trzeba mieć jeszcze umiejętności żeby pośmigać.
No i niestety tania to nie jest zabawka.
Jesteś w stanie podać przybliżony koszt w rozbiciu na elementy?
Coś w stylu:
- deck 800 pln
- trucki 600 pln
- koła kompletne 500 pln
- silniki
- sterowniki
- aparatura
- aku
- skrzynka
- wiązania
- paski napędowe
- koła pasowe
- elementy diy
Total xxxx złotych
 
 
IdeaTB 
młodzik



Wiek: 52
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 22 Gru, 2016   

Częsci kupowałem na przestrzeni kilku miesięcy więc dokładnych cen nie pamiętam ale deskę kupiłem kompletną w sklepie trampa w UK, za około 2800 moze 2900, aktualnie ceny z uwagi na spadek waluty poszły nieco w dół.

Co do pozostałych elementów to zaokrąglając (czasami w górę, czasami w dół :)
Silniki - 1000
Regulatory - 1000
Pakiet akumulatorów - 1200
Ładowarka - 1200
Zestaw radiowy - 100
Pozostałe elementy (obudowy, filament, przeniesienie napędu, kable, itp, itd) około 500

Całość kosztowała około 8tys zł (+-10%) więc niemało...
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 22 Gru, 2016   

Dzięki za podsumowanie kosztowe.
Faktycznie pokaźna suma się uzbierała a jeszcze trzeba tym umieć jeździć ;-)
 
 
IdeaTB 
młodzik



Wiek: 52
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 27 Gru, 2016   

Mały upgrade mocowania silników

 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 30 Gru, 2016   

A mógłbyś podać namiary na źródło części do mouintanboardów w dobrych cenach w Polsce?
Komplet kół trampa hypa bez łożysk wychodzi koło 600 złotych w tych sklepach które znalazłem.
Kurcze drogi sport.
W cenie samych kółek to dahona zelektryfikowałem ;-)
 
 
IdeaTB 
młodzik



Wiek: 52
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 30 Gru, 2016   

sirgregs napisał/a:
A mógłbyś podać namiary na źródło części do mouintanboardów w dobrych cenach w Polsce?
Komplet kół trampa hypa bez łożysk wychodzi koło 600 złotych w tych sklepach które znalazłem.
Kurcze drogi sport.
W cenie samych kółek to dahona zelektryfikowałem ;-)


Sport faktycznie drogi ale źle szukałeś.
W sklepie sklep.wildboards.pl kupiłem komplet felg Trampa Hypa za 200zł (czyli taniej niż w UK)
Komplet dętek za 38zł
Komplet opon z tym że szosowych ale w leki teren tez podejdą za 110zł
Opony Ruben niestety szare

Z przesyłką zapłaciłem 365zł czyli 60% ceny którą podałeś.
Nie sugeruj się cenami w sklepie internetowym, towar który CI wymieniłem raczej kiepsko im schodzi dlatego dostałem upust na dzień dobry

Jak kupisz zamiast felg Trampy felgi MBS np TWISTAR MBS to moze i zejdziesz z ceną za komplet do 300zl :)
 
 
IdeaTB 
młodzik



Wiek: 52
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 30 Gru, 2016   

Mocowanie silników przed montażem :)


i zmonowane
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 02 Sty, 2017   

Zauroczony jestem tym Twoim projektem.
Według mnie jeden z lepszych na forum.
Nawet skleciłem na szybko e-deskę i sprawdzam swoje umiejętności.
Na tę chwilę podstawowy problem to kółka 65mm i jazda po kostce brrrrrrrrukowej ;-)
Trzeba uzbierać fundusze na trampa hypa i oponki.
 
 
IdeaTB 
młodzik



Wiek: 52
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 02 Sty, 2017   

Kółka 65mm z Longboarda nadają się jedynie na gładką nawierzchnię, z kolei pompowane koła w Mountainboard to nieco nad wyrost na kostkę, oczywiście idealnie tłumią nierówności ale mają duze opory toczenia, na tyle duże że na takim samym pakiecie co w Longboard przejeżdzam 40-50% trasy Longboarda.
W Longboard mam 6S 8Ah i robię dystans 20-22km, w Mountainboard mam 8S 16Ah i przejeżdzam tyle samo (jezeli śmigam po drogach) w terenie zasięg spada nawet do 15km.

Tak więc jak planujesz jeżdzić po utwardzonych ale nierównych nawierzchniach ale masz ograniczony budzet to moze pomyśl o czymś pośrednim, bo koła to najmniejszy wydatek, akumulatory będa kosztowałyu duzo więcej.
 
 
sirgregs 
prezes


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 933
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 02 Sty, 2017   

Akumulatorów Ci u mnie pod dostatkiem :-)
Więcej niż 15km zasięgu nie potrzebuję więc nie będzie problemu.
Na razie to tylko testy przy jak najmniejszych nakładach a koła są jednak niesamowicie istotne.
Na kostce takie są wibracje że ma się wrażenie jakby stopa miała zaraz odpaść. A u mnie w okolicy wszystkie ciągi pieszo-jezdne z kostki. Będzie ewentualnie komfort kosztem zasięgu. No i cisza nastanie przy okazji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group