ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Podłączenie baterii i BMS
Autor Wiadomość
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Wto 14 Mar, 2017   Podłączenie baterii i BMS

Witam,
Jestem w trakcie budowy baterii w konfiguracji 10s3p. Mój problem polega na tym że bateria musi być ułożona płasko. 10 sztuk obok siebie połączone szeregowo i następnie takie 3 pakiety połączone równolegle. Mam pytanie odnośnie podłączenia bms. Czy dobrze myślę, że przewody do bms z każdej sekcji szeregowej muszą być podłączone ze sobą równolegle? Poniżej podłączenie:



Zamysł jest taki, że połączenia równoległe będą lutowane poprzez przewód miedziany 6mm2, a sekcje szeregowe zgrzewane niklem. Natomiast podłączenia do bms 0,75mm2 lub 1,5mm2. Z pakietu będzie pobierane 25A prądu ciągłego oraz 50A chwilowego.

Jeśli, ktoś by miał sugestie do innego podłączenia to jestem otwarty na propozycje.
Pozdrawiam
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Wto 14 Mar, 2017   

Nieprawidłowo jest to połączone, dlatego masz aż tak dużo łączeń.
Najpierw łączysz równolegle, a dopiero potem szeregowo tak utworzone sekcje, a Ty zrobiłeś z jakiegoś powodu na opak :)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Mar, 2017   

Poza złym/dziwnym podłączeniem, zastanawia założenie że będzie pobierane 25/50 A. Jeśli pakiet 3P no to chyba że będzie to w otoczeniu wyrafinowanego systemu chłodzenia.
Kiedyś spotykalo się konstrukcje szeregowych pakietów które nastepnie łączono na skrajnych zaciskach plus i minus ze sobą, ale takie konstrukcje nie mialy BMS.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Mar, 2017   

Jeżeli ogniwa wysokopradowe to z prądem da radę. Ale tak jak mówi tas zrób to normalnie bo w tym przypadku nawet prąd nie będzie sie równomiernie rozkładal
 
 
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Śro 15 Mar, 2017   

Dzięki za odpowiedzi.
Macie racje, standardowe połączenie równolegle, a następnie szeregowo będzie lepsze. Poniżej link do prezentacji, która to potwierdza:
http://liionbms.com/pdf/BPC2012Elithion.pdf
Główna wada to podłączenie bms. Wydaje mi się, że przy fabrycznie nowych bateriach rozjeżdżanie się cel nie będzie miało aż takiego znaczenia - bo będą miały podobne parametry początkowe.

W takim razie muszę przemyśleć i zmienić ułożenie baterii. Do budowy używam ogniwa wysokoprądowe to nie będzie problemu z takim poborem prądu. Atomek1000 mógłbyś wyjaśnić myśl, że prąd nie będzie się równomiernie rozkładał?
 
 
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Śro 15 Mar, 2017   

Wiem, że do roweru czy dużej baterii połączenie równolegle a następnie szeregowo jest łatwiejsze, ale na endless-sphere piszą, że połączenie szregowo - równolegle jest również dobre. Poniżej linki:

https://endless-sphere.com/w/index.php/Cell_interconnections_for_cans
https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=14&t=26383&start=1125

Buduje elektryczną deskorolkę i chyba zaryzykuję taki sposób połączenia dla testów, ponieważ wtedy baterię mieszczą mi się idealnie w obudowę. Proszę was o opinie, dzięki! :grin:
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 15 Mar, 2017   

Zamiast studiować stare/nieaktualne/złe artykuły to posłuchaj się kolegów ze stażem aby nie mieć kłopotu z baterią. U nas na forum się korzysta ze sprawdzonych rozwiązań i to doradzamy. Jeżeli chcesz na własną rękę potestowac i powrócić do sprawdzonych konfiguracji to śmiało :D

O nierównym rozkładzie prądu pewnie można by pracę naukową napisać, jak zrobisz baterię to może zrozumiesz o co chodzi. Ale generalnie do twojego zastosowania nie ma się co tym przejmować.
Jest trochę na ten temat na endlessie testów i dywagacji, w wolnym czasie sobie możesz poczytać.
 
 
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Śro 15 Mar, 2017   

Jasne po to pytałem, żeby się doradzić i wybrać sprawdzony sposób :mrgreen:

Prądy nie są mi obce i co do nierównomiernego jego rozkładu nie mogę się zgodzić. Jeśli wszystkie cele są nowe, wyrównane to prąd będzie rozpływał się równomiernie. Jedynie na głównych przewodach do odbiornika sumują się prądy - dlatego też tam w zamyśle miał być zastosowany przewód 6mm2.
Przykład symulacji, mam nadzieje, że czytelny:
http://tinyurl.com/z5k7mjk

nie mam zamiaru cię urazić atomek, mam nadzieje, że tego źle nie odbierzesz :mrgreen:
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Śro 15 Mar, 2017   

Musisz zrozumieć, że czas przejścia chwili między akumulatorem super hiper wyrównanym nowym do potrzebującym wyrównywania mija niepostrzeżenie i niezależnie od Ciebie.
Jeśli potrzebujesz rady od ludka profesjonalisty, rady zgodnej ze sztuką, rady gwarantującej bezpieczeństwo użytkowania, rady popartej doświadczeniem to rób jak Ci mówią ludki, które zjadły zęby na akumulatorach.
No chyba, że podjąłeś już decyzję i zamiast rady chcesz potwierdzenia swojej wizji, to wiesz... ;)
_________________
Silniki, sterowniki : SKLEP tel: 792304416
Kod rabatowy: "FORUM"
Ogniwa: SKLEP
Blog o ebajkach BLOG
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 15 Mar, 2017   

k0bus napisał/a:
Jasne po to pytałem, żeby się doradzić i wybrać sprawdzony sposób :mrgreen:

Prądy nie są mi obce i co do nierównomiernego jego rozkładu nie mogę się zgodzić. Jeśli wszystkie cele są nowe, wyrównane to prąd będzie rozpływał się równomiernie. Jedynie na głównych przewodach do odbiornika sumują się prądy - dlatego też tam w zamyśle miał być zastosowany przewód 6mm2.
Przykład symulacji, mam nadzieje, że czytelny:
http://tinyurl.com/z5k7mjk

nie mam zamiaru cię urazić atomek, mam nadzieje, że tego źle nie odbierzesz :mrgreen:


Symulacja jest ok, ale nie możesz zrobić tak baterii bo jak rozjadą ci się cele to nic nie będziesz w stanie z tym zrobić.

Co do prądów to zależy oczywiście od schematu połączeń ale 99% baterii ebajkowych dotyczy problem nierównego rozkładu prądu na celach w jednym P. Dlatego zwracam na to uwagę.
 
 
k0bus 
początkujący


Dołączył: 09 Sty 2016
Posty: 16
Skąd: ostrów/poznań
Wysłany: Nie 19 Mar, 2017   

Dobra dzięki, zrobię tak jak mówicie :grin:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group