ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozbiórka zgrzanych ogniw
Autor Wiadomość
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Śro 29 Mar, 2017   Rozbiórka zgrzanych ogniw

Taka historia :(



Czym to grozi?
Jak tego uniknąć?
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Śro 29 Mar, 2017   

Ja nigdy nie odrywam pasków - obcinam nożyczkami wystające fragmenty, i lutuję do pozostałej części. Tak przy okazji ograniczam grzanie zawartości ogniwa.
 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 29 Mar, 2017   

JerzyZ napisał/a:
Ja nigdy nie odrywam pasków - obcinam nożyczkami wystające fragmenty, i lutuję do pozostałej części. Tak przy okazji ograniczam grzanie zawartości ogniwa.

To po pierwsze. A po drugie odrywanie zgrzanych elementów, powoduje rozszczelnienie ogniwa i kolejne zgrzewanie takich 'używek' spowoduje powstanie nieprzewidywalnego pakietu.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Śro 29 Mar, 2017   

A to co wycieka jakie ma właściwości (opary, skóra)?
 
 
Przemek 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 758
Skąd: Katowice
Wysłany: Śro 29 Mar, 2017   

każde ogniwo z najmniejszym wyciekiem czy dziurką to złom i to całkowity,
to co wycieka jak nie będziesz wsmarowywał, upojnie wąchał. smakował itd to nic Ci nie będzie wywal te ogniwa do kosza na baterie i następnym razem albo tak jak radzą koledzy odcinaj blaszki albo tak jak ja frezuje dremelem zgrzewy, każdy ma swoją szkołę, odrywać można laptopowe bo tam jest ledwo zgrzane, wysoko prądowych nie oderwiesz bez uszkodzenia
 
 
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Śro 29 Mar, 2017   

Wielkie dzięki Koledzy!

Cytat:
Ekspert to ktoś kto w danej dziedzinie popełnił wszystkie możliwe błędy


:)
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Śro 29 Mar, 2017   

JerzyZ napisał/a:
Ja nigdy nie odrywam pasków ..

Wierzę, że ty nie odrywasz, ale nie wierzę, ze wszyscy tego się trzymają.
Ci co odrywają na forum się nie przyznają :)
Z moich doświadczeń od strony bieguna dodatniego raczej spokojnie można odrywać.
Od drugiej strony (biegun ujemny) jest już gorzej. Jak zrobi się dziura lub jej podejrzenie to ogniwo natychmiast do wyrzucenia. Na ogół robi się tylko niewielkie wybrzuszenie (które łatwo zlikwidować gumowym młoteczkiem) i pytanie czy takie ogniwo należy uznać za rozszczelnione. Testowałem takie pojedyncze ogniwa i na razie nie stwierdziłem żeby się różniły od innych. Oczywiście problem może wystąpić po jakimś czasie.
Zamierzam złożyć z takich ogniw baterię i ją przetestować.
_________________
Mój rower: BBS02B
 
 
glebor 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 1333
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 30 Mar, 2017   

Ja odrywam, ale najpierw jadę ogniwo na szlifierce stołowej z cienką tarczą, podszlifowuje blaszki a po lekkim pociągnięciu blaszki puszczają bez rozszczelniania i pozostają nawet ich fragmenty na ogniwie - zasada jest taka, że blaszka, żeby puściła musi być cieńsza niż obudowa minusowa ogniwa. Pozostają kawałeczki tych blaszek na ogniwie, jadę dremelem tylko 4 punkty po zgrzewach i ogniwa są jak nowe, nic nie pogięte, nie porozszczelniane itp. Co prawda teraz robię na nowych ogniwach, bo nie mam czasu na testy, ale jak macie popsuć baterie, to polecam tą metodę ze szlifierkąv+ domontowana tarcza od ostrzenia łańcuchów odpilarek i jazda po samych miejscach zgrzewów, potem lekko pociągnąć za blaszkę i na 200 ogniw uszkodziłem tylko jedno, a NCR18650A ma bardzo cienkie te minusy, SANYO NCR18650BL ma je znacznie grubsze, praktycznie nie da się ich uszkodzić... A szkoła lutowania ma bardzo podzielone opinie. Lutując ogniwo zawsze się nagrzewa i traci część parametrów rezystancji wewnętrznej, nawet lutując je na specjalne pasty do lutowania stali.
_________________
Posiadam nowe zestawy napędowe 250-1700w 36-48v akumulatory w bidonie sanyo ga 48v 17.5Ah
Robię aku na zamówienie w prostopadłościanie i trójkącie

Pełna oferta:
epojazdy.blogspot.com

TEL: 796782663
Przy odbiorze osobistym - 10%
 
 
glebor 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 1333
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 30 Mar, 2017   

Nie wiem, czy nie dałoby się zrobić takiego uchwytu ze stojaka do flexa. Gruba tarcza np 6mm + ograniczenie obrotów do 2,5 tysiąca i raczej też ładnie się rozszlifuje tą taśmę w miejscach zgrzewów.
_________________
Posiadam nowe zestawy napędowe 250-1700w 36-48v akumulatory w bidonie sanyo ga 48v 17.5Ah
Robię aku na zamówienie w prostopadłościanie i trójkącie

Pełna oferta:
epojazdy.blogspot.com

TEL: 796782663
Przy odbiorze osobistym - 10%
 
 
Tsport 
stażysta


Dołączył: 11 Mar 2015
Posty: 123
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 31 Mar, 2017   

Ciekawy patent z tym flex`em. Zastanawiam się czy z ręki bez uchwytu da radę. Trzeba precyzyjnie na niskich obrotach jechać aby nie przegrzać za mocno i nie pociąć koszulki.
 
 
glebor 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 1333
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 31 Mar, 2017   

pomyśl nad uchwytem, można zawsze wyfrezować otwór na 18,25mm i wkładać tam ogniwa, potem rozszlifowywać same blaszki.
_________________
Posiadam nowe zestawy napędowe 250-1700w 36-48v akumulatory w bidonie sanyo ga 48v 17.5Ah
Robię aku na zamówienie w prostopadłościanie i trójkącie

Pełna oferta:
epojazdy.blogspot.com

TEL: 796782663
Przy odbiorze osobistym - 10%
 
 
leszcz 
prezes


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lut 2017
Posty: 861
Skąd: Rumia
Wysłany: Wto 15 Sie, 2017   

Primo
borsuk napisał/a:
Zamierzam złożyć z takich ogniw baterię i ją przetestować.


Złożyłeś może? Pytam bo przekonfiguruję baterię i kilka rozszczelniłem. Ku mojemu zdziwieniu nie tracą napięcia więc kłębią mi się myśli czy ich nie zalutować i w pakiet!



Secundo
Tak zgniecione ogniwo (brzeg aku) po 12h od rozpakietowania zjechało z 3,7V do 3,6V.


Tertio
Totalny zaskok i przestroga. To ogniwo po 12h od rozp. miało 3,5V!! Przypomniałem sobie, że kiedyś przy dłubaniu przy aku było małe zwarcie jakimś narzędziem. To było to ogniwo - widać upaloną koszulkę. Na samym ogniwie nie było śladu.

 
 
WojtekErnest 
szef


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 18 Sie 2012
Posty: 3453
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Sie, 2017   

Spadek napiecia z powodu zgniecenia czyli zwarcia fragmentu ogniwa, lub uszkodzenia go duzym pradem czy temperaturą to jedno, i kwalifikuje sie oczywiscie jako zlom.
Drugie negatywne zjawisko to rozszczelnione ogniwa. One wcale na pierwszy "rzut oka" nie wykazuja widocznego uszkodzenia w postaci szybkiego spadku napiecia ale podczas eksploatacji przy wyzszyej temp. /prądzie powietrze degraduje, wysusza pastę wewnątrz takiego ogniwa i szybciej robi sie slabsze lub wrecz uszkadza. Proponuje te dziurki zalutowac.
_________________
Użytkownik składaka Kross/Grand Ametyst 24 cale, zasil. 42 V-600 W oraz Bora 602 INTERBIKE
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=1555
 
 
glebor 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 1333
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 15 Sie, 2017   

Kto w ogóle wpadł na pomysł, żeby robić pakiet z rozszczelnionych ogniw? Szkoda cyny i czasu, żeby to lutować.
_________________
Posiadam nowe zestawy napędowe 250-1700w 36-48v akumulatory w bidonie sanyo ga 48v 17.5Ah
Robię aku na zamówienie w prostopadłościanie i trójkącie

Pełna oferta:
epojazdy.blogspot.com

TEL: 796782663
Przy odbiorze osobistym - 10%
 
 
atomek1000 
szef



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Lis 2014
Posty: 1902
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Sie, 2017   

Kolega leszcz chyba chce żeby mu się kłębiły nie tylko myśli
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group