ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup drukarki 3D
Autor Wiadomość
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2017   

Koszyczki już przeglądałem, na tym mi zależało, ale manetka z woltomierzem? Toz Chińczycy tobią to na tony :razz:

A co do mocowania łożysk, to chyba jako pierwsze wydrukuje takie uchwyty zastępujące trytytki, zmniejszy to trochę Max wysokość druku, ale myśle, ze dokładność wzrośnie.

Teraz tylko pozostaje ćwiczyć projektowanie 3D, bo tutaj jestem totalny laik.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 19 Kwi, 2017   

Mechano napisał/a:
Mitar,
A czy takie szczegóły jak trytytki trzymające łożyska liniowe nie wpływają na jakoś pracy? Nie powodują luzów? Bo tak patrząc to w sumie bardzo ładna maszynka, wszystko przemyślane i pięknie złożone ale takie drobiazgi przykuwają uwagę.


Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć ,że nie ma żadnego wpływu na jakość wydruku, ponad rok temu drukowałem ten test http://www.thingiverse.com/thing:1019228 (jeden z popularniejszych i bardziej wymagających) i teraz ostatnio też i wydruk wychodzi dalej idealnie.
wszystko zależy też jak dobrze wycięta jest rama bo jak są choć ułamki milimetra rozjazdu to jakbyś nie zastosował trytytek to ci łożyska będą ciężko chodzić i silniki będą gubić kroki.

W drukarkach gdzie elementy są drukowane często takie naprężenia po miesiącu uszkadzają elementy które były mocowane na sztywno.
O ile siły na Z są dość małe to na X i Y czasami drukarka miota się jak szczupak (tu pomaga ciężka konstrukcja).

Także trytytki nie są tam bez powodu.

Ja miałem styczność w pracy z prawie każdym rodzajem konstrukcji i nie poszedł bym już raczej w konstrukcje z drukowanymi elementami. To raczej ma być zabawka typu złóż i zapomnij o serwisie.

Zdecydowanie dalej namawiam byście sobie złożyli sami drukarkę, nie jest to wbrew pozorom ciężka sprawa, tym bardziej, że sporo osób z tego forum to wymiatacze majsterkowania :)

Mogę nawet coś podpowiedzieć czy wkleić tu swoją listę zakupową jak ktoś jest zainteresowany.

Ale jeśli musiałbym już coś kupić z allegro to poszedłbym w coś tego pokroju
http://allegro.pl/drukark...6630174657.html (trzeba by zapytać o parametry silników bo te na osi Z są troszkę "małe") albo http://allegro.pl/drukark...6719319716.html (tu są śruby fi 8 , dość dobra rzecz)
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Śro 19 Kwi, 2017   

Mógłbyś wkleić zdjęcie tego testu? Najbardziej ciekawi mnie, jak wychodzą mostki pomiędzy 8 a 16, bo uważałem takie wydruki za nie możliwe do wykonania na drukarce takiego typu. Na pewno chłodzenie wydruku ma tu kluczową rolę.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro 19 Kwi, 2017   

Mogę ci wkleić zdjęcie jednej z osób które robiły test na takiej drukarce bo moje wydruki skutecznie podprowadza i anihiluje syn ;)



Jeśli chodzi o takie mostki to jesli masz dobrze skalibrowaną drukarkę to jesteś wstanie wydrukować mostek szerokości karty kredytowej. A co lepsze wydrukujesz nawet całą powierzchnie , 2-3 warstwy i nie poznasz że to było drukowane w powietrzu.
Oczywiście nawiew w takiej konstrukcji to podstawa (choć są filamenty które nie lubią nawiewu)
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 22 Kwi, 2017   

No wiec drukarka do mnie dotarła, co ciekawe dzisiaj (sobota) i zmontowanie zajęło mi ok 3h. Pierwszy wydruk wyszedł paskudnie, ale po zamontowaniu wentylatora już było akceptowanie. Postanowiłem wydrukować jakaś obudowę na ten wentylator i znalazłem bardzo ciekawy projekt.

Obecnie wydruki wychodzą takie ażurowe, nie mają ciągłej powierzchni, zapewne to wina ustawień, a te skopiowałem od kolegi "muppett".

Aktualnie pozostały testy z nowym nadmuchem, może do da coś więcej.

Jak na razie jestem zadowolony, nadmuch to dopiero mój trzeci wydruk.

Drukuje w PLA, dysza ustawiona na 210stopni a stół na 70.








_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 22 Kwi, 2017   

Aktualnie drukuje się obudowa do iphone'a, zwiększyłem ręcznie na drukarce ilość podawanego mteriału (parametr flow) z 100 na 125 i na razie wygląda to lepiej. Jak zmienić ten paremetr w programie? Używam "cura" w wersji 15.04.5
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 23 Kwi, 2017   

Po zmianie parametru diameter na 1,75mm, jakość wydruku znacznie się poprawiła


_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
jszk 
stażysta
jszk


Pomógł: 4 razy
Wiek: 53
Dołączył: 14 Mar 2016
Posty: 128
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 23 Kwi, 2017   

Którą w końcu wziąłeś i ile wyszło??
_________________
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=4852
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 23 Kwi, 2017   

Wziąłem prusę I3 z ebaya, w sumie wyszło ok 800zł.

Jeszcze przede mną trochę zabawy, np. ogarnięcie kabli, ale na razie efekty mnie zadowalają.

Aktualnie jestem na etapie konfiguracji, drukarka ma problemy z wydrukiem górnej warstwy, naniesione tworzywa ma za duże odstępy od siebie i nie tworzy jednolitej powierzchni. Prawdopobonie trzeba zmienić parametr "nozzle size" w programie, ale nie wiem, jaka dysza jest w mojej drukarce.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Nie 23 Kwi, 2017   

Są już filmy 3D, drukarki 3D, a jak fama głosi, parę ładnych lat temu, pewien grafik komputerowy też się nawalił w 3d... ;)
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 23 Kwi, 2017   

buckowina dopytaj sprzedawcy o rozmiar, możesz też sprawdzić igłą i suwmiarką.
Złożenie drukarki to dopiero początek zabawy, kupę czasu zajmuje dojście do prawidłowych ustawień i tu często nie ma jednej słusznej drogi, trzeba eksperymentować.

Tu jest dość fajna stronka która opisuje problem i rozwiązanie:
https://www.simplify3d.co...roubleshooting/

Testuj na kostce kalibracyjnej http://www.thingiverse.com/thing:271736
Ma być równa , trzymać wymiar każdego boku i nie może się łamać (nie trzymające się warstwy)

Jak ogarniesz kostkę walcz z tym wydrukiem testowym co wklejałem, uwierz mi da się drukarkę tak skonfigurować aby wychodził idealnie.

220 stopni dla PLA to za dużo , może być ono wtedy zbyt kruche, zjeżdżaj z temperaturą aż drukarka będzie miała problem z rozgrzaniem i wtedy podnieś z 10 stopni w górę i będzie ok.
Ja drukowałem u siebie PLA przy 180 stopniach.

Co do ABS jest to już wyższa szkoła jazdy, PLA jest łatwiejsze w opanowaniu i na razie bym się na nim skupił aby je odpicować w ustawieniach.

A będąc przy druku 3D to ja ostanio zamówiłem dla syna coś takiego:



Kupione tu:
https://pl.aliexpress.com/item/1-75mm-ABS-PLA-DIY-Smart-3D-Printing-Pen-3D-Pen-Drawing-Pen-Free-Filament-Adapter/32663501811.html


Działa ok, można bez problemu drukować tym samym filamentem co przy drukarce.
Młody się bawi a ja mam maszynkę do łatania zabawek (klejenie)

Na razie się uczy obsługi ale coś tam już wychodzi ;)



A takie cuda można zrobić jak się to opanuje

https://www.youtube.com/watch?v=RUmNQHiFxhU
 
 
noisue 
początkujący


Dołączył: 13 Lip 2016
Posty: 28
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

@Mitar poczytałem co napisałeś i tez kupiłem dla dziecka długopis :) , teraz czekam na przesyłkę
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

Trzeba tylko nauczyć dziecko aby nie tykało końcówki bo tam jest temperatura powyżej 200 stopni. Mój syn się tego nauczył właśnie dotykając przez przypadek :P potem już uważał.

Polecam też dokupić kilka różnych próbek filamentu bo razem z "długopisem" przychodzi mało tego.
Akurat tu nie ma co się pchać w drogi firmowy filament można poszaleć nawet takim chińskim.
Np cos takiego: Filamenty z Ali

Długopis ma regulowaną temperaturę ale nie ruszając nic można drukować spokojnie ABS czy PLA.

Co do zasilania to ja sobie zrobiłem małego moda, bo ładowarka ma krótki kabel i ciężko swobodnie się z tym przemieszczać i przewód przeszkadza.
Wygrzebałem z zapasów mały pakiecik LiPo 3S ~750mAh , dorobiłem końcówkę i mam teraz wersję przenośną :)
 
 
buckowina 
prezes


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 566
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

Już teraz jestem prawie pewien, ze to co przyjechało w zestawie z drukarką to nie PLA a ABS da się tym przyzwoicie drukować dopiero powyżej 240stopni a najlepiej wychodzi dla 250. Wydruki są solidne i błyszczące. Nadal pracuje nad idealnym wyregulowaniem stołu, gdyż pierwsza warstwa się rozpływa i tryby aby pasowały trzeba oskrobać nożem. Do wyregulowania jeszcze poszostała retrakcja, bo oryginalnie filament cofany jest o 4,5mm, co marnuje czas.

Zwiększyłem prędkość przelotu pomiędzy obiektami do 150mm/s i drukarka jak na razie nie gubi kroków.

Stol osiąga temperaturę 120stopni i przy takiej tez drukuje, niestety na środku wybrzusza się trochę tafla, co widać po pierwszej warstwie (jest znacznie cieńsza niż na bokach).

Na zdjęciach obudowa z trybami do iPhone (niestety okazała się za mała) oraz szerszy tunel powietrzny (wcześniejszy się stopił od dyszy)







Na tym etapie (żeby nie zapeszyć), mogę śmiało polecic zakup drukarki :razz:

W planach mam wymianę extrudera na metalowy z dociskiem na sprężynie, bo ten czasem lubi sobie przeskoczyć.
_________________
Konwersje silników Bionx, TranX oraz podobnych pod zewnętrzny sterownik - priv
 
 
Mitar 
kierownik



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 376
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

Co do poziomowania to polecam w osi Z zastosować czujnik optyczny zamiast mechanicznego ,daje to o wiele lepsze rezultaty, praktycznie raz wypoziomujesz i zapomnisz.

Przy 120 stopniach na stole będą ci się robić różne cyrki , temperatura robi swoje.
Ja kupiłem i chwale sobie podkładkę CoroPad ,
wydruk przylega bardzo dobrze przy dużo niższych temperaturach niż na szkle,
PLA drukuje bez podgrzewania stołu a ABS 70 stopni starcza.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group