ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Nie 08 Gru, 2013
Przeróbka akumulatora do roweru na zimę
Autor Wiadomość
maniakev
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 124
Wysłany: Pon 29 Lis, 2010   Przeróbka akumulatora do roweru na zimę

Mam w rowerze aku 5Ah 24V NiCd i pomyślałem o jakimś sprytnym układzie do utrzymywania aku w wyższej temperaturze od otoczenia np. coś w rodzaju termosu ( mogę trzymać aku w domu ) i zanim dojade do pracy powinien utrzymać temperaturę lub dodatkowe rezystory podgrzewające aku. Jeśli ktoś dysponuje charakterystykami wydajności aku ( nie tylko nicd ) w zależności od temperatury będę wdzięczny.

PS w jakiej temperaturze aku się uszkadza ?
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010   

1. Z kad chcesz czerpac energie do podgrzewania tego aku ? z niego samego to bedzie czyste marnotrawienie jegeo pojemnosci, jezeli bedziesz go "grzał" na poziomie 24J to wystarczy pojemnosci na okolo 5h przy czym potem pchasz rower :) . Kwestia czy wolisz grzac aku czy napedzac rower ?
2. Akumulatory NiCd nie powinny byc przechowywane ponizej 5oC, dokladniejsze informacje podaje producent twojego akumulatora, google odpowie na twoje pytanie dokladniej.
_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
maniakev
stażysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 124
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010   

rs232 napisał/a:
1. Z kad chcesz czerpac energie do podgrzewania tego aku ? z niego samego to bedzie czyste marnotrawienie jegeo pojemnosci, jezeli bedziesz go "grzał" na poziomie 24J to wystarczy pojemnosci na okolo 5h przy czym potem pchasz rower :) . Kwestia czy wolisz grzac aku czy napedzac rower ?
...


Jade do pracy 20 minut teraz w sniegu 30minut to żaden problem grzać aku, zresztą im zimniejszy aku tym bardziej leniwy :)
W Re-Volcie było coś takiego zastosowane więc chyba się jednak opłaca

"ASOT (Aktywny System Ochrony Termicznej) który utrzymuje baterie w optymalnym zakresie temperatur za pomocą ogniw potiera i chłodzenia wodnego."
 
 
rs232 
stażysta
EV designer


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 170
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010   

Jasne mozna i tak ale oszczedniej bedzie nic nie robic w twoim wypadku i zamiast inwestowac fundusze w grzanie aku zbierac na nowe :)

Ten przyklad ktory podales dotyczy zespolu aku o pojemnosci kilkunastu kWh- dla czegos takiego jak najbardziej stabilizacja temperaturowa jest wskazana.

Jezeli tak bardzo chcesz to moduł peltiera taki 200W + odpowiednio dobrany bezpiecznik termiczny bimetaliczny (zeby nie przesadzic) na zadana temperature i masz chyba najprostrze rozwiazanie lub inaczej rezystor w szereg z twoim ukladem (lub kilkanaście rezystorów połaczonych rownolegle) umieszczonych we wspolnej obudowie wraz z akumualtorem ogrzeja go.

I tak uwazam ze dla twojego akumulatora to strata czasu :) .
_________________
Osprzet dla EV - zadaj pytanie ja odpowiem.
iBMS - Battery Monitor System
Balancer Li-Pol Li-Ion
 
 
czarodziej 
młodzik


Wiek: 55
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Nowa Wieś Ujska
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010   

Wydaje mi się, że w Twoim wypadku nie ma sensu nic robić. Jeśli planujesz zabieranie pakietu do domu i używanie go na dworze tylko na czas jazdy, to zanim się ochłodzi od mrozu, zdąży się rozgrzać od pracy. Podczas poboru prądu aku się jednak trochę grzeją. Powinieneś zrobić tylko jakieś termiczne opakowanie, o tym wspominałeś.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010   

Za dawniejszych czasów robiliśmy kufry do pojazdów jednośladowych ze spłuczek do muszli klozetowej (tanie i zgrabne). Można ją od środka wyklić styropianem i mamy prawie termos.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
andrzejIskierka 
stażysta
Młody Konstruktor


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lis 2010
Posty: 184
Skąd: Zagłębie Sosnowiec
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010   

Witam!j dziś przy imieninach wpadł mi w ręce m.in. sześciopak puszkowy Carlsberga w fajnej i ciekawej oprawie a mianowicie w zgrabnym zielonym nosidełku zamykanym na sówak, wyłożonym warstwą izolacji termicznej od wewnątrz zabezpieczonej folią srebrną. Są też różnego rodzaju podgrzewacze stosowane przez polarników do zabezpieczenia sprzętu elektronicznego przed skrajnie niskimi temperaturami. :razz: :idea: Pozdrawiam.
 
 
andrzejIskierka 
stażysta
Młody Konstruktor


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lis 2010
Posty: 184
Skąd: Zagłębie Sosnowiec
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010   

Trzeba tylko pilnować go przed menelami :razz:
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010   

Coś nakleić na wierzch, bo skojarzenia innych mogą Cię kosztować (nawet mandat, jak przy kradzieży takiemu spadnie na nogę i ją złamie, bo się nie spodziwa takiej wagi).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
andrzejIskierka 
stażysta
Młody Konstruktor


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lis 2010
Posty: 184
Skąd: Zagłębie Sosnowiec
Wysłany: Wto 30 Lis, 2010   

lub prądem porazi :wink:
 
 
mmoto 
prezes
mmoto


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 801
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 02 Gru, 2010   

torba termos do piwa to świetna ochrona, ja mam aku żelowe w torbie warka mniejszej (na 4 piwa) i dodatkowo w drugiej (na 6 piw) - podwójna ochronka :mrgreen:
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 02 Gru, 2010   

Ja trzymasz rower w ciepełku tak jak ja to robię to się nie przejmuje mrozem. Mam też 20 minut jazdy i aku w plastikowej skrzynce. Nie widzę żadnych problemów za akumulatorami Li-po . Bardziej mi marzną uszy bo czapka przewiewa. Właśnie zainwestowałem w kominiarkę i ochraniacze przeciwdeszczowe na buty. Jak się zabezpieczacie na zimę????
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 02 Gru, 2010   

Radzę kupić takie owiewki na kierownicy osłaniające dłonie. Sprzedają takie do motocykli.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Jariko 
stażysta


Pomógł: 1 raz
Wiek: 58
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 02 Gru, 2010   

takie :) http://fun.noshit.pl/lubie/48128 . Mam rękawice i jest ok. Zastanawiam się nad oponami z kolcami ale 130zł sztuka trochę zniechęca.
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 02 Gru, 2010   

Też ciekawe osłonki, ale te prawidłowe są idealne, można mieć cieńsze rękawice.
Ta opon jest tańsza od zimówki samochodu i pobiera od niej mniej prądu.
Rower ma te zalety, że nie zamarzają dzrwi. Wczoraj nie jeździłem i zamarzły mi dokładnie wszystkie mechanizmy w drzwiach, teraz podgrzewam auto wewnętrznym grzejnikiem 230AVC i czekam na skuteczne rozmrożenie
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group