ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tuleja z kołnierzem na wał napędowy (z wolnym kołem)
Autor Wiadomość
pepej 
początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2018
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2018   Tuleja z kołnierzem na wał napędowy (z wolnym kołem)

Witam forumowiczów,
przymierzam się do zbudowania trzykołowego (a raczej przerobienia) roweru elektrycznego dla dziecka. Ogólnie poczytałem troszkę to forum i mam już pewną koncepcję. Jednak pozostaje pewien problem, który nie wiem jak rozwiązać.

Otóż muszę w jakiś sposób przymocować koło zębate do ośki wału. Wał ma średnicę 20mm. Znalazłem u jednego z forumowiczów (niestety nie pamiętam w którym wątku) zdjęcie, w którym w bardzo zgrabny sposób wykonał mocowanie tarczy hamulca do osi. Widać to na załączonym zdjęciu.

Poszukuję podobnego rozwiązania do zamocowania zamiast tarczy to koła zębatego. Może ktoś z Was orientuje się gdzie można nabyć taką tuleję z kołnierzem, którą będzie można wspawać (a może jedynie przykręcić) do wałka napędowego.

Co jest dla mnie istotne to chciałbym zamontować do tej tulejki zębatkę z wolnym kołem. Jest to dla mnie istotne.

Niestety google jest mało pomocny bo na hasła zębatka i wolne koło to wszystko raczej wyskakuje do roweru. A rowerowe zębatki są nakręcane na gwint, którego ja nie jestem w stanie wykonać u siebie.

Także proszę o poradę bardziej doświadczonych konstruktorów o to jak to mocowanie wykonać i co ważne gdzie można zakupić elementy do jego wykonania.



20161026_151014.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 342 raz(y) 245,52 KB

 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2018   

To wytoczona dość gruba tuleja ze stoczonym kołnierzem na końcu o około 2mm mniejszym niż grubość blachy aby można było ją umieścić w krążku o ile pamiętam z blachy 6mm wypalonej laserem (zwymiarowałem tarczę żeby ładnie wszystko spasowało). Po zespawaniu od wewnątrz ze względu na estetykę i wygodę przykręcania śrub (spaw z zewnątrz by przeszkadzał przy tak grubej tulei) i oszlifowaniu (wcześniej oczywiście otwory mocujące zrobić - tu M8) wszystko jest idealnie wycentrowane od strzała i nic nie trzeba było poprawiać :)
Identycznie zrobiona jest tuleja napędowa dla koła zębatego. W Twoim przypadku z wolnym kołem trzeba by pokombinować i być może da się zrobić analogicznie.
 
 
pepej 
początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2018
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2018   

Uuu, to wyższa szkła jazdy. Myślałem, że to coś bardziej dostępnego z półki sklepowej.
Ale skoro to taka manufaktura, to możesz zdradzić gdzie i kto takie elementy wykonał?
ewentualnie jaki jest szacowany koszt wykonania tego na zamówienie?

Jest to jedno z rozwiązań - zamówić coś do wykonania przez ślusarza. Tylko całkiem nie wiem gdzie się zwrócić i jakich kosztów się spodziewać. Ja mam raczej wykształcenie informatyczne. A sama mechanika to tylko na chłopski rozum. Ale z chęcią się czegoś nauczę.

A czy sama tuleja jest spawana do wału, czy jedynie zamontowana na tych śrubach?
 
 
SylwekK 
młodzik
sylwekk


Dołączył: 01 Paź 2015
Posty: 58
Skąd: Lipsko
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2018   

Kosztów nie pamiętam... Może ze 20zł wszystko mnie kosztowało. Jestem akurat w dość dobrej sytuacji, bo w moim mieście palą na laserach i jak mam coś dokładnego zrobić to od razu tam się kieruje i nie bawię w rzeźbę pilnikiem
 
 
Inc0 
prezes


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 24 Lut 2018
Posty: 593
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2018   

rzuć okiem na to https://www.youtube.com/watch?v=JORWHUMgrBs
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group