ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zamontować PAS
Autor Wiadomość
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Pią 22 Mar, 2013   Jak zamontować PAS

Działów się nam namnożyło, ale jak nic potrzebuję porady. A że jest już tu temat jak oszukać czujnik pedałowania to należałoby też napisać słów kilka o jego poprawnej pracy.

Problemu by nie było, gdybym nie był (nie)szczęśliwym posiadaczem dość nietypowego roweru z tylnym zawieszeniem. Pozwolę tu sobie podać link do dobrego poradnika montowania czujnika do standardu z jakim dotychczas miałem do czynienia:
Montaż czujnika pedałowania PAS (maxev)

U mnie sprawa wygląda jednak nieco bardziej zagmatwanie (Zał. 3 - Widok). Nie mam gwintowanego zewnętrznie gniazda suportu. Jedynie plastikową czarną miskę z wieloklinem, która bez odpowiedniego klucza nie daje się wykręcić i jest zbyt delikatna by ją wyjąć znanymi mi sposobami. Nie mam więc jak zamocować uchwytu z czujnikiem. Myślałem już o przyklejeniu go do ramy, ale niestety nie jest to jedyny problem. Koło z magnesami jest za luźne (albo ja mam niestandardowy wąski suport...). Na samą tarcze nie bardzo jest miejsce, jak ją założę to nie włożę do końca korby. przykręcanie korby powoduje zupełne dociśnięcie tarczy z magnesami do owego dokuczliwego czarnego plastiku i uniemożliwia obrót suportu.

Widząc pokazywane tu porady i naprawy jestem pewien że jakieś rozwiązanie wspólnie się znajdzie. Czy moja czarna plastikowa miska suportu z wieloklinem nie powinna być metalowa?

Na koniec podkreślę, że zależy mi jednak aby czujnik pedałowania faktycznie wykrywał pedałowanie, a nie np. obroty koła ;) . Jeśli komuś to cokolwiek powie, to marka roweru Prophete.

DSC01403.JPG
Po nałożeniu korby nie ma miejsca na dodatkowo za luźną tarczę. Jedyne rozwiązanie to ścięcie ząbków wieloklinu, ale pozbawiam się możliwości rozkręcenia suportu.
Pobierz Plik ściągnięto 1383 raz(y) 555,83 KB

DSC01401.JPG
Nie bardzo jest jak zamocować czujnik - do zdjęcia włożony na odwrót.
Pobierz Plik ściągnięto 779 raz(y) 446,4 KB

Widok.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 890 raz(y) 212,8 KB

 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 23 Mar, 2013   

Wymień sobie suport,najlepiej na maszynach(łóżyska maszynowe) i na taki byś mógl założyć kołko z magnesami(żeby ci się nie zsuwało),lub nałóż jakąs tulejkę ewentualnie izolację.Sam jeżdżę na takim z PASem i nie jest to problem.Kółko z czujnikiem przykleiłem silikonem do obudowy suportu,między czujnikiem a kółkiem z magnesami szczelina jak najmniejsza.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 23 Mar, 2013   

A z drugiej strony?
 
 
mar56 
dyrektor


Pomógł: 4 razy
Wiek: 67
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 443
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 23 Mar, 2013   

Z drugiej strony u mnie sterownik chiński z wyjściem PAS,a jak nie ma to konieczna przeróbka,ponieważ nie jestem elektronikiem nie będę zabierał głosu w tej sprawie żeby nie wprowadzać w błąd,generalnie chodzi o to by zamienić impulsy napięciowe PASa na proporcjonalne impulsy na silnik.
_________________
zrób sobie ebikea,źycie to nie bajka
Ukradł rower, jemu ukradziono - co za różnica: jest zamieszany...
 
 
Pir-serwis 
kierownik



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 333
Skąd: Ostrowiec Warszawa
Wysłany: Sob 23 Mar, 2013   

Ta proporcjonalnośc ma ogromne znaczenie.
Mam kilka rowerów.
Fabryczny ma taki PAS,że działa to płynnie w zależności od kręcenia pedałami.
Wspomaga tak jak powinien rozkładając moc idealnie na silnik i to co chcemy włożyć w jazdę.
Czujnik obrotów-nie nacisku na pedały.

Przekonwertowałem rower z typowym zestawem jaki maja na aledrogo.
Okazało się że PAS daje pełną moc po wykryciu pedałowania,po odpuszczeniu trzyma jeszcze jakieś 1-3sekundy-czyli rower nadal się rozpędza.
Zdemontowałem (rozłączyłem) czym prędzej bo to rozwiązanie do niczego się nie nadawało,wprowadzało tylko utrudnienie w jeździe i stanowiło zagrożenie podczas jazdy.
_________________
Paweł-Elektryczny Citroen BX
 
 
borsuk 
prezes



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 687
Skąd: Sudety
Wysłany: Nie 24 Mar, 2013   Re: Jak zamontować PAS

Natanoj napisał/a:
...Nie mam gwintowanego zewnętrznie gniazda suportu. Jedynie plastikową czarną miskę z wieloklinem, która bez odpowiedniego klucza nie daje się wykręcić i jest zbyt delikatna by ją wyjąć znanymi mi sposobami. Nie mam więc jak zamocować uchwytu z czujnikiem.

Normalnie prawa miska suportu posiada kołnierz, pod który montujemy suport, ale u ciebie ten kołnierz pewnie jest po lewej stronie.
W tej sytuacji, jeśli nie chcesz rozkręcać i zamieniać suportu, musisz czujnik przykleić do ramy.
Czujnik PAS zakładasz czerwonym plastikiem na zewnątrz, a metalowym uchwytem od strony ramy (odwrotnie niż na twoim zdjęciu), magnesy muszą jeździć po plastiku. Wygląda na to, że od góry się nie zmieści i trzeba go założyć w pozycji dolnej (poniżej ramy).
Piszą, że odległość między czujnikiem a magnesami powinna wynosić 1-2 mm, ale u mnie jest to na styk, bo inaczej się nie mieści.
Aby PAS działał dobrze i płynnie musisz mieć silnik z czujnikami Halla i odpowiedni sterownik (nie może być "sensorless") oraz dodatkowo wskazane jest używanie 3-stanowego przełącznika szybkości wspomagania.
Pozdrawiam
borsuk
 
 
fesev
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Mar, 2013   

mar56 napisał/a:
generalnie chodzi o to by zamienić impulsy napięciowe PASa na proporcjonalne impulsy na silnik.

Silnikiem steruje sterownik, a impulsy z PAS wchodzą do niego więc zwykły pomiar jakie napięcia są podawane z tego PAS i z jakim wypełnieniem (zwykłym miernikiem można by to oczacować + pomiar Vmax) i wystarczy tani układ na uC zrobić jako przelotkę i rozpracować PAS-zaleta pełna kontrola nad PAS'em i mozliwość zaszycia bardziej inteligentnego sterowania..
W wolnej chwili coś takiego zmajstruję, bo PAS rzekomo wymagany u nas, więc chcąć nie chcąc w jakimś testowym vehikule się założy dla świętego spokoju, a że będzie "zbypassowany" to inna sprawa :D
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Mar, 2013   

Niektóre pass mają pełną moc po wykryciu pedałowania, niektóre zliczają ilość impulsów i odpowiednio sterują silnikiem. Miałem obie wersję, ale ten cały pass, to psu na budę jest potrzebny. Przynajmniej dla mnie. Wolę jak jest na pokładzie tempomat, to jest o wiele pożyteczniejsze udogodnienie.
Znowu jakieś uC ktoś chce pchać do prostych urządzeń? Tematyka jakoś dziwnie mi znana ;)
 
 
Natanoj 
kierownik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 314
Skąd: Małopolskie
Wysłany: Pon 25 Mar, 2013   

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Faktycznie kołnierz mam od strony zębatek i jest do niego przykręcone mocowanie osłony na łańcuch. Chyba więc przykręcę czujnik pedałowania do mocowania tej osłony. Kółko z magnesami świetnie pasuje w wytłoczone miejsce w najmniejszej zębatce i najprawdopodobniej właśnie tam zostanie przykręcone. Gdzie indziej nie ma szans go założyć.

Brak czujnika mi osobiście też nie przeszkadza, ale trzeba się dostosować do przepisów. Mikrokontroler też mam zamiar zamontować, ale to już bardziej odległa sprawa. Chcę zrobić coś w rodzaju forumowego pikacza z ograniczeniem prędkości i mocy silnika, żeby być w pełni zgodnym z przepisami. Ewentualnie zastanawiam się nad rejestracją jako motorower, ale to już sprawa na osobny wątek.

Nie zamierzałem zmieniać suportu, ale patrząc na ceny i na to że mam już wszystko rozgrzebane chyba jednak się zdecyduję. Możecie polecić jakiś konkretny model? Klucz na wieloklin jest ustandaryzowany, czy każda firma ma swój model?

Zdjęcie-0083.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 683 raz(y) 251,21 KB

Zdjęcie-0081.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 824 raz(y) 199,15 KB

 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Mar, 2013   

Mamy durne przepisy. I jak stado baranów musimy się do nich stosować? Tak szczerze, to obowiązek pass, który przez pedałowanie uruchamia napęd elektryczny w rowerze jest idiotyzmem wyższego rzędu. Dlaczego w samochodzie nie trzeba go najpierw rozpędzić popychaniem, by normalnie skorzystać z silnika? W motorowerze też nie musimy rozpędzać go pedałami by normalnie pojechać. Takich przepisów nie będę przestrzegał i piszę to z całą stanowczością i oświadczam, że jestem zdrów na umyśle podejmując taką decyzję.
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Pon 25 Mar, 2013   

Tylko zwróć uwagę, aby kółko z magnesami nie było zbyt blisko zębatki, bo strumień magnetyczny się zamknie tą drogą i pole które dojdzie do czujnika może być za słabe.
 
 
fesev
[Usunięty]

Wysłany: Sob 30 Mar, 2013   

zeeltom napisał/a:
Niektóre pass mają pełną moc po wykryciu pedałowania, niektóre zliczają ilość impulsów i odpowiednio sterują silnikiem.

Czyli generalnie nie jest to wżaden sposób ustandaryzowane i jak należało się spodziewać, każdy z producentów do swoich sterowników pewnie "poleca" konkretną wersję pass'a, taką, że nie pasuje z innym ;)
Jak coś jest mało inteligentne, to niestety aby zaszyć tam inteligencję czasami mikrocontroler najtańszym rozwiązaniem, więc jakbym miał "bypass'ować" takiego pass'a to bym sprawdził, czy włożenie tam uP za 5PLN nie załatwia tematu, bo łatwo czytać analogowe sygnały i wysyłać przetworzone dowolne inne dalej...

Nie ma się co bać takiego małego ATTiny85 (DIP8)- jest wielkośći końcówki małego palca i spokojnie na 8Mhz się kręci i ma min 4y ADC 10bit :D
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Sob 30 Mar, 2013   

A ty, kuźwa, znów zaczynasz swoje wywody? Chłopie, opamiętaj się. To ostatnie ostrzeżenie.
Ciekawostką w pass jest to, że te czujniki reagują tylko na obroty w jednym kierunku. Pedałowanie na wolnobiegu do tyłu, nie uruchamia wspomagania. Przynajmniej u mnie. Może to ktoś sprawdzić u siebie?
 
 
JerzyZ 
Zasłużony dla zlotu EV



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 794
Skąd: Warszawa - Ursynów
Wysłany: Sob 30 Mar, 2013   

zeeltom napisał/a:
Ciekawostką w pass jest to, że te czujniki reagują tylko na obroty w jednym kierunku. Pedałowanie na wolnobiegu do tyłu, nie uruchamia wspomagania. Przynajmniej u mnie. Może to ktoś sprawdzić u siebie?

Zgadza się, u mnie też tak jest. Ale jak to uzyskano? Czy ktoś rozbierał taki czujnik? Czy tam jest jeden hallotron, czy coś więcej?
 
 
tas 
szef
tas


Pomógł: 154 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 6169
Skąd: Beskidy
Wysłany: Sob 30 Mar, 2013   

Jakbyście widzieli na oscyloskopie przebieg z takiego czujnika, to łatwo można zauważyć przesunięcie całego przebiegu w zależności od kierunku aktywacji (reaguje minimalnie później lub szybciej). Ogólnie jest to cecha tez niektórych kontaktronów.
Stąd sterownik wie z której strony czujnik jest aktywowany więc wie w którą się obraca tarcza.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group