ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER Strona Główna

ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER

Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie


FAQFAQ  SzukajSzukaj  Szukaj z GoogleSzukaj z google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tas
Sob 07 Gru, 2013
Moje pierwsze EV :)
Autor Wiadomość
telemah
[Usunięty]

Wysłany: Śro 25 Maj, 2011   

Wszystko fajnie , ale niestety jak wiele pojazdów i ten niemal pozbawiony jest estetyki , póki co wygląda jak "mastodont" z uczepionymi akumulatorami do tylnych widełek.Zrób sobie jakieś pokrowce na to albo wrzuć w sakwy to będzie to wtedy jakoś wyglądało.
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Śro 25 Maj, 2011   

telemah napisał/a:
Wszystko fajnie , ale niestety jak wiele pojazdów i ten niemal pozbawiony jest estetyki , póki co wygląda jak "mastodont" z uczepionymi akumulatorami do tylnych widełek.Zrób sobie jakieś pokrowce na to albo wrzuć w sakwy to będzie to wtedy jakoś wyglądało.
Nie chciałbym się czepiać ale to już kolejny Twój post w którym dosyć ostro krytykujesz czyjś projekt. Czy mógłbyś zatem (ale oczywiście w odrębnym, własnym, wątku) pochwalić się swoimi przemyślanymi technicznie i dopracowanymi estetycznie dziełami? Ja (i zapewne niektórzy Koledzy) byłbym wdzięczny mogąc się czegoś ciekawego od Ciebie nauczyć.
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Śro 25 Maj, 2011   

bartek napisał/a:
Cytat:
Widelec (przedni) masz stalowy ?

Aluminium.
Wprawdzie silnik będzie zaledwie 250W i stosunkowo lekki (3kg) ale jeśli masz sporo takich dróg w okolicy jak na tym zdjęciu (z płyt) to warto pomyśleć o odpowiednim wzmocnieniu jego mocowania. Niedawno pisaliśmy nieco na ten temat na forum (wklejałem trochę przykładowych zdjęć).
 
 
telemah
[Usunięty]

Wysłany: Śro 25 Maj, 2011   

drogi "Tomaszu Kombi" nie będę budować specjalnie czegoś takiego jak Ty bo po co mi coś takiego ?? Czy naprawdę trzeba zaraz pokazywać swoje konstrukcje żeby móc coś napisać na temat czyjejś ??? Wyraziłem swoje zdanie i mam do tego prawo.To zresztą się tyczy wielu innych pojazdów typu "SAM" .W mechanikę precyzyjną bawię się nie od dziś , przysłowiowe pół mojej rodziny pracuje w branży elektromechanicznej dorywczo pomagam ojcu który zawodowo projektuje i wykonuje niskoseryjną produkcję maszyn dla przemysłu obuwniczego tak więc mam skąd czepać wiedzę i rozwiązania, uwierz mi że słowa krytyki biorą się stąd że w przeciwieństwie do osób które są raczej że tak się wyrażę pół-laikami w sprawach technicznych nie zachwycam się specjalnie takimi pojazdami jak ten Twój bo gdybym miał taką potrzebę zbudował bym znacznie lepszy nawet z użyciem dostępnych typowo warsztatowych narzędzi.

Na swoim koncie mam za to kilka konstrukcji z napędem spalinowym i jeśli chcesz mogę zebrać to do kupy i wysłać Ci na priv na forum nie ma sensu wszak to forum o elektrycznych pojazdach.Piszę to tylko dlatego żebyś nie brał mnie jedynie za krytykanta.

Myślę że co do estetyki to nie trzeba specjalnie wysmakowanej osoby by zauważyć że ów pojazd jest szpetny i wygląda jak wspomniany szkielet stołu warsztatowego na kółkach.biorąc pod uwagę pokraczność całej bryły pojazdu cieżko będzie to obudować estetycznie.

Nie obrażaj się bo naprawdę nie ma o co piszę co widzę mam do tego takie samo prawo jak Ty do zamieszczania zdjęć swojej konstrukcji a skoro robisz to publicznie na forum to należy się spodziewać różnych opinii, również tych na których nie robi wrażenia parę metrów profili stalowych na kółkach od taczki + silniczek elektryczny.
 
 
zeeltom
[Usunięty]

Wysłany: Śro 25 Maj, 2011   

Nie od razu Kraków zbudowano. Od czegoś trzeba zacząć.
Ja swoje pierwsze radio wpakowałem do plastikowej butelki po lekarstwach. I działało.
Też ładnie nie wyglądało, ale nie o to chodziło. Miało grać, wygląd nie był najważniejszy. Przeczytaj dokładnie tytuł tematu i nie traktuj autora postu jako specjalisty od budowy pojazdów. Na wszystko przyjdzie czas ;)
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Śro 25 Maj, 2011   

Ufffff. Jeszcze raz podkreślam!!!
Silnik jest jeszcze zaplatany na obręcz - więc nie jest jeszcze zamocowany.
Konstrukcja jest drewniana bo chciałem jak najszybciej przetestować taki układ akumulatorów. Docelowo będzie stalowa lub aluminiowa i całość obudowana razem ze sterownikiem.

Cytat:
póki co wygląda jak "mastodont" z uczepionymi akumulatorami do tylnych widełek

Mi on na chwilę obecną przypomina bardziej GMC z Back to the future :)
Sama konstrukcja roweru bardzo mi odpowiada. Lekka aluminiowa rama, chodzi jak żyletka.

Cytat:
Umiejscowienie i sposób zamocowania akumulatora jest według mnie kompletnie nieprzemyślany. Co, jak się przewrócisz? Albo będziesz jechał po lesie i zawadzisz o wystający korzeń?

Akumulatory są na takiej wysokości że jak bym miał uderzyć mini w jakiś korzeń to pewnie najpierw stracił bym stopę a dopiero potem akumulator.
Zresztą wychodząc z takiego założenia to konstrukcja podwozia samochodu osobowego też jest do du*y bo nie da się nim wiechać do lasu, a jak się wiedzie to można go nieźle pokiereszować i pourywać koła, a jednak ludzie jeżdżą samochodami osobowymi.
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro 25 Maj, 2011   

telemah:
Ja mam dużo doświadczeń życiowych (różne prace w przeszłości itp.) z pojazdami i silnikami spalinowymi, ale Twoje rozeznanie tych przedtawionych przez Ciebie tematów może się przydać (pomimo Twojej wrogości).
Do auta EV przydał by się mały agregat prądotwórczy, który by mało palił na 1 kWh, głównie chodzi o malutki silnik spalinowy nadjący się do tego.
Załóż nowy taki temat na tym FORUM i może przedstawisz jakieś propozycje takich silników, albo niech "moderator" ten post przeniesie w nowy TEMAT - WĄTEK, żebyśmy potem się nie szukali.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Czw 26 Maj, 2011   

telemah napisał/a:
drogi "Tomaszu Kombi" nie będę budować specjalnie czegoś takiego jak Ty bo po co mi coś takiego ??
No cóż. Na wszelki wypadek przeczytałem swój post dwukrotnie ale być może jednak tego nie ogarniam. Czy ja naprawdę gdziekolwiek sugerowałem abyś budował coś podobnego ??? Chciałem wyrazić swoje zainteresowanie Twoimi konstrukcjami gdyż w różnych wypowiedziach sugerujesz, że coś jest niedopracowane. Wnioskuję więc, że mógłbyś pokazać co-nieco aby wszyscy "pół-laicy" mogli coś zaczerpnąć do swoich projektów. Ale nie ma przymusu abyś cokolwiek pokazywał.
telemah napisał/a:
nie zachwycam się specjalnie takimi pojazdami jak ten Twój bo gdybym miał taką potrzebę zbudował bym znacznie lepszy nawet z użyciem dostępnych typowo warsztatowych narzędzi. ...
..... mam do tego takie samo prawo jak Ty do zamieszczania zdjęć swojej konstrukcji a skoro robisz to publicznie na forum to należy się spodziewać różnych opinii, również tych na których nie robi wrażenia parę metrów profili stalowych na kółkach od taczki + silniczek elektryczny.
Teraz to mnie zbiłeś z tropu. Czy możesz mi wyjaśnić którą moją konstrukcję masz na myśli. Przyznam, że nieco się pogubiłem (ale chyba nie tylko ja?).
telemah napisał/a:
biorąc pod uwagę pokraczność całej bryły pojazdu cieżko będzie to obudować estetycznie.
To może poczekajmy na efekt końcowy a nie wstępne przymiarki.

Sugerowałbym dokładniej czytać posty bo z tego co czytam to umknęło Ci:
1) Że konstrukcja Bartka to tylko etap przejściowy (konstrukcja tymczasowa) w celu zweryfikowania pewnych założeń (np. ergonomia i rozkład masy).
2) To nie jest moja konstrukcja. Moje rowery opisałem w innym wątku i jak ktoś ma do nich uwagi (pozytywne lub krytyczne) to proszę pisać je we właściwym miejscu.

Na koniec jeszcze taka uwaga (pytanie):
Napisałeś: "...po co mi coś takiego ?? ..."
Miałeś na myśli rower elektryczny czy jakikolwiek pojazd z napędem elektrycznym?
Śledząc Twoje posty sądzę, że to drugie.
Wnioskuję więc, że nie jesteś (delikatnie ujmując) entuzjastą tego typu napędów czy pojazdów elektrycznych w ogóle?
 
 
tomasz_kombi 
prezes
amator



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 810
Skąd: Zagłębie
Wysłany: Czw 26 Maj, 2011   

bartek napisał/a:
Ufffff. Jeszcze raz podkreślam!!!
No i czym się przejmujesz ?? :)
"Mądrej głowie dość dwie słowie, a ..... ".
Jak ktoś nie zrozumiał o czym napisałeś to niech ze dwa-trzy razy przeczyta pierwszą stronę wątku. Szkoda Twojej klawiatury abyś po kilka razy wszystko klarował :mrgreen:
 
 
kremir 
brygadzista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 296
Wysłany: Czw 26 Maj, 2011   

Tomek, Bartek,
te uwagi kolegi telemah odnosiły się głownie do mojego dzieła :grin: więc nie macie się co przejmować... a i ja też się za bardzo nie przejmuję, bo muszę koledze przyznać rację. Zresztą nieważne jak się pisze - ważne że się pisze :mrgreen:
Niestety wzorce i pomysły czerpałem z innych projektów pojazdów (głównie spalinowych) i z głowy a że mam niejakie problemy ze zmysłem estetycznym no to i efekt nie do końca jest zadowalający.
Chętnie bym jednak zobaczył projekty na których można się wzorować lub po zobaczeniu których jakiś przebłysk nowego pomysłu mógłby wpaść do głowy. Więc i ja przychylam się do prośby do kolegi telemaha aby coś swojego pokazał (może być na priv'a jeśli to spalinowe dzieło)
_________________
The greatest mistake a person can make is to be afraid of making one.
— Elbert Hubbard
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw 26 Maj, 2011   

Podejrzewam, że "telemah" się rozkręci, liźnie więcej tej słusznej teorii o EV, potrenuje praktycznie tematy EV i wnet nas czymś extra zaskoczy (wzorcowym EV), zadatki ma duże bardzo obiecujące.
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Czw 26 Maj, 2011   

Powiedzmy sobie szczerze. Nasze konstrukcje nie są jakimiś zaje*****mi concept car-ami dobrze man znanych marek, co to bryłę nadwozia projektują najlepsi designerzy świata. To są po prostu nisko budżetowe konstrukcje amatorskie i żaden z nas nie ma zamiaru (tak myślę) montować tam jakichś karbonowych osłon i innych chromowanych papilotów. No chyba że będziemy konstruować coś na pokaz lub dla kogoś.

Szczerze powiedziawszy to mi się bardziej podobają takie konstrukcje jak całe "bebechy" są na wierzchu. Pojazd wygląda wtedy jak by go z nasa ukradli :P
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
bartek 
prezes
Łebmajster


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 508
Skąd: Włoszczowa
Wysłany: Pią 27 Maj, 2011   

Pomijając kwestię estetyczne :) to jak podłączyć ładowarkę? Lepiej podłączyć ją na całym obwodzie razem ze sterownikiem, czy na osobnym obwodzie z odłączonym sterownikiem bezpośrednio na akumulatory??
_________________
-
Szprychy dorabiane na wymiar
Grubości: 2,0mm; 2,3mm; 2,6mm; 3,4mm CZARNE

Sklep MaxEV
Silniki MXUS, Zestawy EcoBike, MagicPie, SmartPie
-
 
 
pzinek 
młodzik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 63
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 27 Maj, 2011   

Bezposrednio
 
 
Zbyszek Kopeć 
szef


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 3284
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią 27 Maj, 2011   

Najlepiej podłączyć tak akumulatory, że wyciągamy wtyczkę sterownika itp. z akumulatorów i w to miejsce wkładamy wtyczkę ładowarki (rowery EV i skutery EV).
_________________
EKOLOGICZNY BO ELEKTRYCZNY WIĘC ŚLICZNY CZYLI NOWOCZESNY !
http://www.samochodyelektryczne.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group