To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Konstrukcje własne - 8 akumulatorów żelowych spiętych w 48V

bartek - Nie 14 Sie, 2011
Temat postu: 8 akumulatorów żelowych spiętych w 48V
Witam

Mam w głowie pewien nowy pomysł i zastanawiam się czy nie będzie problemów z podpięciem 8 żelków w 48V. Pakiety po 4 połączone szeregowo w 48V i spięte razem równolegle do uzyskania większej pojemności. Pytanie czy nie będą się nierównomiernie rozładowywać i czy nie jest już tutaj potrzebny jakiś BMS??

POZDRO

mar56 - Nie 14 Sie, 2011

Najlepiej jak żelki są połączone tylko szeregowo,wtedy płynie przez nie ten sam prąd i BMS nie jest potrzebny,co jakiś czas możesz wyrównać ogniwa(napięcie),ale nie jest to konieczne.Gorzej jak są połączone równolegle wtedy przez te równoległe nie koniecznie będzie taki sam płynął prąd, to jest zależne od rezystancji ogniwa(powinny mieć taką samą).I wtedy jeden z nich może stale być niedoładowywany i w efekcie szybciej padnie wówczas trzeba to wszystko kontrolować,pomiędzy równoległymi akumulatorami płyną prądy wyrównawcze.To samo zjawisko będzie przy rozładowaniu .Reasumując zmień pomysł na 4 o większej pojemności.
bartek - Nie 14 Sie, 2011

Cytat:
Reasumując zmień pomysł na 4 o większej pojemności.

To raczej odpada ze względu na konstrukcję i zajawkowość pomysłu :) . Już bardziej jestem skłonny zlecić komuś za jakąś racjonalną kwotę zrobienia takiego bms-a pod dwa równoległe ogniwa 48 voltowe. Jedno ogniwo spięte z 4x12v w szeregu.

Anonymous - Pon 15 Sie, 2011

Połącz je między sobą piętrami. Będziesz miał tak, jakby były pojedyncze.
bartek - Pon 15 Sie, 2011

zeeltom napisał/a:
Połącz je między sobą piętrami. Będziesz miał tak, jakby były pojedyncze.

Ok. Tylko o co chodzi ?? :)
Tak żeby były osobno podłączane do układu? Czyli jak jeden pakiet się rozładuje to przełączam na drugi??

Nostusek - Pon 15 Sie, 2011

Nie... Robisz połączenia w tzw. siatkę.. W załączniku masz jak to połączyć - na czarno układ klasyczny a na czerwono masz zaznaczone gdzie i jak musisz połączyć akusie by się równo rozładowywały i ładowały...

W tym układzie co Ci narysowałem będziesz mieć taki efekt że układ zadziała tak jakbyś miał 4 akumulatory większej pojemności zamiast 8 mniejszych choć fizycznie będziesz miał 8 sztuk.

bartek - Pon 15 Sie, 2011

Cytat:
W załączniku masz jak to połączyć

Wielkie dzięki. Teraz już wiem o co chodzi.

Nostusek - Pon 15 Sie, 2011

Drobiazg - cieszę się że teraz już wiesz..


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group