To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Testowanie pojemności ogniw połączonych równolegle

Mikkonen - Pią 03 Sty, 2020
Temat postu: Testowanie pojemności ogniw połączonych równolegle
Witam,

Posiadam baterię 13s5p na Sanyo GA. Sprawuje się bardzo dobrze od 2 lat. Chciałbym jednak, wykorzystując okres zimowy, przetestować pojemność ogniw i sprawdzić, ile bateria siadła (tak z ciekawości). Oczywiście ogniw nie chcę rozlutowywać. Posiadam tester Liitokala Li-500. Myślałem, żeby odpiąć przewód balansera i wpiąć pojedyncze sekcje pod wyprowadzenia Li-500. Ciekawe, czy tak dało by radę ? Oczywiście pojemność trzeba by podzielić przez 5, i otrzymamy pojemność ogniwa. Tylko czy Li-500 da radę pracować z pojemnością około 15000mAh ?

lukasz - Pią 03 Sty, 2020

nie lepiej oddać komuś kto ma tester?
miki - Sob 04 Sty, 2020

Jeżeli masz układ 5P, bez odrywania blaszek możesz sprawdzić stan jednej grupy P. I to można zrobić stosunkowo prosto.
WojtekErnest - Nie 05 Sty, 2020

Tylko 1S, nie wolno bys tą Litokala, mierzył jednoczesnie sąsiednie segmenty równolegle. !!!!
miki - Nie 05 Sty, 2020

Miałem na myśli klasyczny pomiar z obciążeniem.
Mikkonen - Nie 05 Sty, 2020

Teoretycznie dla Liitokali podpięcie pod jeden kanał 5 ogniw połączonych równolegle, nie powinno jej zaszkodzić. Ładowarka przecież dalej zobaczy standardowe napięcie dla pojedynczego ogniwa.
sky - Pon 06 Sty, 2020

Ale widać, że jej coś nie idzie. Ja próbowałem ładować dwa pakiety 1s2p to trwało to wieki z napięcia 3,8V do pełna, gdzie dwa osobne ogniwa od 3,5V do pełna sporo szybciej się naładowały (sumując ich czas)
WojtekErnest - Śro 08 Sty, 2020

Mikkonen napisał/a:
Teoretycznie dla Liitokali podpięcie pod jeden kanał 5 ogniw połączonych równolegle, nie powinno jej zaszkodzić. Ładowarka przecież dalej zobaczy standardowe napięcie dla pojedynczego ogniwa.

Oczywiscie ze nie. Ja pisalem o zagrozeniu przy probie pomiaru jednoczesnego 2S i dowolne P.
Taka próba prawdopodobnie spali ładowarkę.

WojtekErnest - Śro 08 Sty, 2020

sky napisał/a:
Ale widać, że jej coś nie idzie. Ja próbowałem ładować dwa pakiety 1s2p to trwało to wieki z napięcia 3,8V do pełna, gdzie dwa osobne ogniwa od 3,5V do pełna sporo szybciej się naładowały (sumując ich czas)

2P ma dwukrotnie nizsze RW i system ladowania prawdopodobnie broni sie zmniejszając prąd. Drugi powod moze byc taki ze ogniwa sie różnią miedzy sobą i wtedy nastepuje 'pompowanie ' energii między nimi.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group