To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Beziskrowe włączanie/przełączanie akumulatora

miki - Wto 14 Sty, 2020
Temat postu: Beziskrowe włączanie/przełączanie akumulatora
Podczas podłączania akumulatora do kontrolera często dochodzi do niezdrowego przeskoku iskry (wiadomo, kondensatory, i tak dalej). Zastanawiałem się, czy nie można by zrobić małego układu włączającego na jakimś tranzystorku MOSFET. Wtedy sam włącznik i złącze (np. XT-60) w trakcie podłączania nie będzie poddawane nagłym dużym prądom. Inna sytuacja to przełączanie na drugi akumulator w trasie, tu też warto oszczędzić przełącznik, a duże prądy puścić przez półprzewodnik. Prawdopodobnie z mniejszymi silnikami problemu nie będzie, nie wiem jak się zachowają te kilowatowe (ale są moduły IGBT w razie czego). Sa jeszcze fajne przekaźniki samochodowe, one też pracują ze sporymi prądami i mają niezłą żywotność.

Gdyby była możliwość puszczenia tego prądu przez półprzewodnik, można zrobić fajny, bezpieczny przełącznik do akumulatora na mikrokontrolerku (czyli albo funkcja zasilania silnika, albo funkcja ładowania, nigdy oba tryby naraz. To się da zrobić na najprostszym ATtiny, programujesz sposób reakcji na mikroswitch, czas reakcji oraz jakiś wskaźnik trybu pracy na dwukolorowej diodzie LED. Widziałem tu na zdjęciach wnętrze jakiejś skrzynki z wyraźnym komunikatem: "Przed ładowaniem odłącz od kontrolera".

Czy ktoś stosuje może podobne rozwiązanie i może się pochwalić szczegółami technicznymi?

slow - Śro 15 Sty, 2020

Cytat:
Zastanawiałem się, czy nie można by zrobić małego układu włączającego na jakimś tranzystorku MOSFET.

Wpisz w googlach "anti spark switch"

miki - Śro 15 Sty, 2020

Dzięki Slow, o to mi chodziło.
wnoto - Śro 01 Lip, 2020
Temat postu: Re: Beziskrowe włączanie/przełączanie akumulatora
miki napisał/a:

Gdyby była możliwość puszczenia tego prądu przez półprzewodnik, można zrobić fajny, bezpieczny przełącznik do akumulatora na mikrokontrolerku (czyli albo funkcja zasilania silnika, albo funkcja ładowania, nigdy oba tryby naraz.


Nawet jak stacyjka rozłączona to nie wolno tego robić ? ładować aku spięte ze sterownikiem ?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group