To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - mieszanie ogniw w batgerii

zbychci - Czw 09 Wrz, 2021
Temat postu: mieszanie ogniw w batgerii
Witam. Potrzebuję zbudować baterię, której docelowo chcę wyciągać około 60 do 80A. Będzie zamontowana w traktorku, więc im cięższa, tym lepiej.
Nazbierało mi się różnych ogniw na akumulator 10s 50p i zastanawiam się czy nie będzie problemów. Na chłopski rozum, njwiększy prąd będzie z ogniw o największej pojemności.
Chcę jakoś wykorzystać, to co mam, bo szkoda wyżucić.
A kupować kolejne 500 ogniw, to trochę szkoda mi kasy,
Pozatym, to wciąż jest projekt.Kiedyś kopiłem ramę od quada i jeden silnik 1000W, ale przy sztywnej tylnej osi trawnik mi to niszczyło. Teraz mam traktorek-kosiarkę bez funkcji kosiarki do którego zamontowałem silnik 600W kupiony od Gienea, ale małe tylne kółka na układzie różnicowym łatwo tracą przyczepność.
Mam już kolejny traktorek-kosiarkę z większymi kołami i dodatkowo jako skrętna oś też dam oś z układem różnicowym i mniejszym silnikiem.
I może ma ktoś jakiś łatwy sposó na testowanie BMS-ów?

#Piotr# - Czw 11 Lis, 2021

Nie jestem specjalistą tego co wiem zmierzyć pojemność i rezystancje wewnętrzną, składając taki pakiet używanych baterii różnice poszczególnych pojemności i rezystancji wewnętrznej nie przekraczały miedzy sobą 10 procent różnicy.
Oznacza żmudne mierzenie i kompletowanie ogniw.
Okazać po selekcji, zostanie mniej niż połowa jak nie mniej, parametry były zbliżone.

Odpowiedzi np: 80Amperów :
80A podzielić, wydajność jednego ogniwa A = ilość sztuk na celę.
Różne ogniwa trzeba wziąć wydajność A z najsłabszego 18650, wtedy przeliczyć.

Tak da zrobić, jest jedna sprawa ogniwa są różnych producentów innego roku produkcji itd , z czasem eksploatacji różne ogniwa, różnym stopniu będą zużywać i ich parametry nie będą równomierne.

Ktoś kto ma jakieś pojęcie parametry skontroluje, dla amatora będzie trudne nie poradzi.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group