To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - Silnik ion sparta bezhalotronowy szarpie

damian19886 - Pią 18 Lut, 2022
Temat postu: Silnik ion sparta bezhalotronowy szarpie
Panowie. Kupiłem sterownik kt dla silnika ion bezhalotronowego po podłączeniu go silnik szarpie tz. Lekko się ruszy w jedną stronę i cofnie i tak na przemian. Na wyświetlaczu pokazuje np 100w a po chwili 15w i ciągle się zmieniają. Nie wiem już jaki sterownik mam kupić pod ten silnik bo z pierwszym sterownikiem silnik się kręcił ale głośno chodził. Czy ktoś mi może doradzić jaki sterownik kupić czy może halle dołożyć?
damian19886 - Pią 18 Lut, 2022
Temat postu: Re: Silnik ion sparta bezhalotronowy szarpie
damian19886 napisał/a:
Panowie. Kupiłem sterownik kt dla silnika ion bezhalotronowego po podłączeniu go silnik szarpie tz. Lekko się ruszy w jedną stronę i cofnie i tak na przemian. Na wyświetlaczu pokazuje np 100w a po chwili 15w i ciągle się zmieniają. Nie wiem już jaki sterownik mam kupić pod ten silnik bo z pierwszym sterownikiem silnik się kręcił ale głośno chodził. Czy ktoś mi może doradzić jaki sterownik kupić czy może halle dołożyć?

zeeltom - Pią 18 Lut, 2022

Kontroler ma samonaukę?
damian19886 - Pią 18 Lut, 2022

zeeltom napisał/a:
Kontroler ma samonaukę?

Tak ma. Próbowałem odłączać i włączać ale bez zmian.

zeeltom - Pią 18 Lut, 2022

Rozbierałeś ten silnik? Ile kabelków z niego wychodzi i w jakich kolorach?
damian19886 - Sob 19 Lut, 2022

zeeltom napisał/a:
Rozbierałeś ten silnik? Ile kabelków z niego wychodzi i w jakich kolorach?

Tak rozbierałem bo wyrzucałem kontroler który tam się znajdował. Rower to sparta ion rx z silnikiem w przednim kole.

zeeltom - Sob 19 Lut, 2022

Te skoki mocy mnie intrygują. Wygląda tak, jakby jedno uzwojenie było w jakiś sposób uszkodzone, albo źle podłączone. Można by to sprawdzić podłączając woltomierz napięcia zmiennego do poszczególnych faz i kręcąc silnikiem, bądź kołem za pomocą jakiegoś gumowego kółka w wiertarce, albo wkrętarce sprawdzić, czy te napięcia są jednakowe na wszystkich fazach. W inny sposób ciężko będzie sprawdzić sprawność uzwojeń. Przy ewentualnym zwarciu wewnętrznym w którymś uzwojeniu ta jedna sekcja w takim sprawdzianie powinna się zacząć grzać, ale tu by była potrzebna kamera termo. Przy rozwartej cewce nie będzie na niej napięcia, a tak na szybko możesz sprawdzić, czy koło będzie stawiało jednakowy opór mechaniczny przy kręceniu po zwarciu poszczególnych sekcji razem.
damian19886 - Sob 19 Lut, 2022

zeeltom napisał/a:
Te skoki mocy mnie intrygują. Wygląda tak, jakby jedno uzwojenie było w jakiś sposób uszkodzone, albo źle podłączone. Można by to sprawdzić podłączając woltomierz napięcia zmiennego do poszczególnych faz i kręcąc silnikiem, bądź kołem za pomocą jakiegoś gumowego kółka w wiertarce, albo wkrętarce sprawdzić, czy te napięcia są jednakowe na wszystkich fazach. W inny sposób ciężko będzie sprawdzić sprawność uzwojeń. Przy ewentualnym zwarciu wewnętrznym w którymś uzwojeniu ta jedna sekcja w takim sprawdzianie powinna się zacząć grzać, ale tu by była potrzebna kamera termo. Przy rozwartej cewce nie będzie na niej napięcia, a tak na szybko możesz sprawdzić, czy koło będzie stawiało jednakowy opór mechaniczny przy kręceniu po zwarciu poszczególnych sekcji razem.


Nie mam woltomierza ale mogę sprawdzić złączyć poszczególne fazy razem. Ewentualnie mogę jeszcze spr na poprzednim sterowniku czy będzie się kręcić bo wcześniej się kręcił do 16km/h. Myślę czy np po dołożenia halli problem się rozwiąże bo ten obecny sterownik ma funkcję dual 120/60.

zeeltom - Sob 19 Lut, 2022

A ten kontroler, co jest teraz, to ma tryb bezczujnikowy?
damian19886 - Sob 19 Lut, 2022

zeeltom napisał/a:
A ten kontroler, co jest teraz, to ma tryb bezczujnikowy?


Wiesz wydawało mi się że ma ale chyba jednak nie ma. Czekam na czujniki halla by je dołożyć bo nie wiem czy są sterowniki kt bezczujnikowy 36v

zeeltom - Sob 19 Lut, 2022

Jeśli kontroler jest tylko do halli, to na 3 samych fazach ci nie zadziała. Są uniwersalne kontrolery, które same wszystko ogarną. Od napięcia, przez fazy i pracę bez czujnikową. Chcesz się bawić w halle, to kombinuj, niekoniecznie będzie to prosta sprawa ;)
damian19886 - Sob 19 Lut, 2022

zeeltom napisał/a:
Jeśli kontroler jest tylko do halli, to na 3 samych fazach ci nie zadziała. Są uniwersalne kontrolery, które same wszystko ogarną. Od napięcia, przez fazy i pracę bez czujnikową. Chcesz się bawić w halle, to kombinuj, niekoniecznie będzie to prosta sprawa ;)


Te uniwersalne kontrolery też mają wyjścia na hale?

zeeltom - Sob 19 Lut, 2022

Tak. Dodatkowo miewają wsteczny, tempomat i jeszcze jakieś wynalazki do alarmów itp.
Sam używam takich w większości moich konstrukcji.

slow - Sob 19 Lut, 2022

Cytat:
z pierwszym sterownikiem silnik się kręcił ale głośno chodził

Raczej prawidłowo to działa. JAk robiłem synowi hulajnogę to bez hallotronów silnik był koszmarnie głośny. Po podpięciu halli o niebo ciszej.
Nie przeskoczysz tego raczej. 500W na prostokątnym sterowniku bez halli to musi być głośne.
Dołóż halle i sterownik sinus albo vektor inaczej będzie głośno.

zeeltom - Sob 19 Lut, 2022

Robiłem wiele napędów z bezczujnikami i pracowały, jak każdy inny. Jedynym problemem było ruszenie silnika od zera. Głośna praca była spowodowana zupełnie innymi problemami. Zależy co nazywamy głośną pracą. Coś jest nie tak, skoro była głośna praca i mała szybkość. Dlatego próbuję dojść, co jest z samym silnikiem.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group