To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory żelowe i pochodne i ich ładowanie - Bateria z ogniw Ni-MH - jak zabezpieczyć?

dvjcodec - Wto 26 Lip, 2022
Temat postu: Bateria z ogniw Ni-MH - jak zabezpieczyć?
Posiadam ogniwa wyciągnięte z baterii od Sparty (banan), z których chciałbym zrobić przenośny bank energii 12V. Podłączając ogniwa pod ładowarkę (nawet taką od Sparty), niestety nie rozłącza ładowania (oczywiście pod 24 ogniwa podłączone w szereg, dla testu).
No i teraz pytanie: czy można w jakiś sposób zabezpieczyć te ogniwa przed przeładowaniem?

andypip - Śro 27 Lip, 2022

najprościej wg mnie: użyj włącznika zegarowego z gniazdem 230v. włacz ładowanie na określony czas.
dvjcodec - Śro 27 Lip, 2022

A jakoś bardziej "elektronicznie"? Ten przenośny akumulator chcę użyć w moim kamperze. Ładowanie z solarówprzez regulator MPPT, więc ciężko będzie to ogarnąć w taki sposób jak opisałeś.
Pavyan - Nie 14 Sie, 2022

Według mnie potrzebna Ci jest po prostu ładowarka do pakietu 10s NiMH, czyli nominalnie 12V - a więc musi mieć zaimplementowany mechanizm "delta peak".
Czyli - po naładowaniu "stosu" i wykryciu lekkiego spadku napięcia ładowanego zestawu NiMH kończy ładowanie dużym prądem i przechodzi w stan ładowania podtrzymującego.
Najprostsze rozwiązanie: poszukaj ładowarki 12V (min. 10s) przeznaczonej do akumulatorów NiMH - oczywiście takiej którą będziesz mógł zasilać ze swojego zestawu fotowoltaicznego - i po sprawie. Robić ładowarki nie ma sensu, chyba że jest jakiś dedykowany układ scalony - ale za 100-150zł takiego urządzenia nie zmajstrujesz.
Czasowy wyłącznik tego nie ogarnie, szlag trafi ogniwa - bo prędzej czy później zostaną przeładowane.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group